
Marka Seiko od wielu lat z powodzeniem tworzy zegarki nawiązujące do swoich historycznych modeli. W 1965 roku ta japońska manufaktura wprowadziła na rynek pierwszy model przeznaczony dla nurków o kultowej nazwie 62MAS. Przydomek ten powstał przez połączenie dwóch pierwszych cyfr numeru referencyjnego zegarka, oraz nawiązania do słów „autoMAtic Selfdater”. Ówczesny projekt zakładał stworzenie niezawodnego divera, który miał za zadanie sprostać wymaganiom nawet w najtrudniejszych warunkach użytkowania. W 2023 roku od premiery tego pierwszego divera Seiko minęło 58 lat. Od tamtego czasu zmieniły się technologie produkcji, design zegarków i wiele innych parametrów. Jednak niezmiennie Seiko śmiało, odważnie i pełnymi garściami czerpie z bogactwa własnych dokonań.
Tegoroczna nowość Seiko Prospex Save The Ocean Limited Edition 1965 Modern Re-interpretation o referencji SLA065, to najnowsza propozycja tej japońskiej marki. Jednocześnie jest to adaptacja pierwszego, kultowego divera. Ten niezwykły projekt został dostosowany do potrzeb dzisiejszych użytkowników czasomierzy, oraz ogromnego groma fanów marki.
*Oryginalny 62MAS (po lewej) i współczesna reinterpretacja SLA065 (po prawej)
Projekt: czysty ocean
Warto wiedzieć, że część dochodu ze sprzedaży modeli zegarków Seiko oznaczonych jako „Save The Ocean”, marka przekazuje na wsparcie organizacji charytatywnych, które zajmują się ochroną środowiska wodnego na całym świecie. Środki finansowe, które uda się pozyskać ze sprzedaży najnowszego modelu Seiko Prospex 1965 Modern Re-interpretation o referencji SLA065, wspomogą fundację Fournoi Underwater Survey and Excavation. Organizacja ta prowadzi działania proekologiczne na terenie basenu Morza Śródziemnego, które mają znaczenie zarówno dla zachowania dziedzictwa kulturowego, jak i turystyki. Seiko Prospex 1965 Modern Re-interpretation to najświeższa, współczesna interpretacja pierwszego divera w portfolio Seiko.
Astrolabium. Starożytne narzędzie nawigacyjne
Wzór tarczy nowego modelu powstał z inspiracji… astrolabium.
Co to takiego?
Było to proste narzędzie nawigacyjne, którego żeglarze i marynarze używali do określenia szerokości geograficznej, a także do pomiaru czasu na podstawie położenia gwiazd i Słońca. Astrolabium wspomagało nawigację oraz ułatwiało określenie lokalizacji. Co ciekawe, tego przyrządu astronomicznego używano od starożytności aż do XVIII wieku. Na przestrzeni lat takie urządzenia były wydobywane z głębin podczas badań archeologicznych. Oczywiście, inspiracja światem archeologii podwodnej nie jest przypadkowa, ponieważ Seiko od lat jest czynnym uczestnikiem projektu „Save The Ocean”. Projektu, który opiera się nie tylko na ochronie mórz i oceanów, ale także na poznawaniu i utrwalaniu dziedzictwa historycznego związanego z marynistyką.
Tarcza inspirowana podwodną archeologią
Indeksy godzinowe widoczne na tarczy zegarka wypełnione zostały masą luminescencyjną Lumibrite. Ten sam rodzaj masy wypełnia środek ramion wskazówek, dzięki czemu – po uprzednim naświetleniu – odczyt godziny jest możliwy nawet w całkowitej ciemności przez wiele godzin.
Tarczę chroni wypukłe szkło szafirowe, gwarantujące znakomitą trwałość i odporność na ewentualne zarysowania. Dla zapewnienia doskonałej przejrzystości, na szkło naniesiono powłokę antyrefleksyjną. Warstwę umieszczono jedynie od strony wewnętrznej, dzięki czemu nie ma możliwości jej zarysowania.
*Inspirowany astrolabium wzór tarczy oddaje ducha przygody Prospex
Koperta wykonana techniką Zaratsu
Koperta najnowszego modelu Seiko Prospex 1965 Modern Re-interpretation o referencji SLA065 swoim kształtem nie obiega prawie w ogóle od protoplasty. Charakterystyczne są uszy z grubą podstawą. Dodatkowym atutem koperty jest jej średnica, która wynosi 41,3 mm oraz grubość 13 mm, co w przypadku zegarka nurkowego jest bardzo dobrym wynikiem. Kopertę okala stalowy, obracany pierścień z ceramiczną wkładką, na której wyfrezowano skalę minutową.
Koperta wykonana jest w sposób perfekcyjny. Fazowane krawędzie oraz satynowane boki zostały wykończone japońską techniką polerowania o nazwie Zaratsu. Techniki tej marka Seiko używa dla swoich najbardziej wymagających projektach, dlatego najczęściej ten typ wykończenia koperty możemy spotkać w zegarkach Grand Seiko. Co ciekawe, cała koperta została pokryta dodatkową powłoką ochronną, która zapobiega powstawaniu rys i otarć.
Kopertę i osadzony w niej mechanizm szczelnie zamyka stalowy zakręcany dekiel, na którego centralnej części umieszczono wizerunek fali, natomiast bliżej krawędzi znajdują się informacje o specyfikacji tego modelu zegarka oraz numer limitacji danego egzemplarza. Zakręcany dekiel oraz specjalny system uszczelnień zapewniają wodoszczelność na poziomie 200 m, co pozwala na swobodne nurkowanie na znacznej głębokości.
Model SLA065 producent proponuje w zestawie razem z niebieskim paskiem silikonowym, który zapewnia komfort i swobodę ruchu nadgarstka. Pasek wykonany z silikonu doskonale sprawdza się modelach sportowych; ten typ mocowania do nadgarstka jest niezwykle wytrzymały, lekki oraz łatwy w czyszczeniu.
Silikon to materiały odporny na negatywny wpływ wilgoci, więc z powodzeniem stosuje się go w zegarkach o wysokiej klasie wodoszczelności. Jak wspomniano przed chwilą, w tym modelu klasę wodoszczelności ustalono na poziomie 200 m.
Znakomity, japoński mechanizm „in-house”
Seiko Prospex 1965 Modern Re-interpretation o referencji SLA065 to nie tylko doskonały zegarek mechaniczny pod względem wizualnym. Równie udany jest jego mechanizm.
Czasomierz został wyposażony w japoński mechanizm Seiko kaliber 8L35 z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej. Ten typ mechanizmu został specjalnie zaprojektowany dla zegarków nurkowych. Bardzo dobre parametry chodu zapewnia zastosowanie 26 kamieni łożyskujących. Mechanizm 8L35 zapewnia rezerwę chodu na poziomie 50 godzin, które powinny w pełni zadowolić potencjalnego nabywcę. Warto zauważyć, że mechanizm 8L, to obecnie najbardziej zaawansowany mechanizm w portfolio marki Seiko.
*Kaliber 8L35 stworzony specjalnie dla wiodących zegarków nurkowych Seiko
Seiko Prospex 1965 Modern Re-interpretation – dostępność i cena
Seiko Prospex 1965 Modern Re-interpretation o referencji SLA065 został wyprodukowany tylko w liczbie 1 300 sztuk. Wyjątkowa interpretacja pierwszego japońskiego divera stworzonego przez Seiko, trafiła do sprzedaży w lutym 2023 roku. Zegarek oferowany jest w cenie 3 000 USD, w Polsce kwota ta powinna oscylować w granicach 15 000 złotych.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Seiko znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tutaj – SEIKO.
Tomek Frąckowiak