Instytut Kolorów Pantone kolejny raz wybrał motyw przewodni nadchodzącego sezonu. Kolorem roku 2023 ogłoszono niekonwencjonalny odcień Viva Magenta. Dowiedz się więcej o żywiołowej barwie i poznaj jej niezwykłe znaczenie!

Powstała w latach 60-tych ubiegłego wieku organizacja Pantone co roku wybiera wiodącą barwę, która determinuje świat mody, designu i architektury na następne dwanaście miesięcy. Ubiegłoroczny odcień Veri Peri, utrzymany w niebiesko-fioletowym klimacie, odchodzi do przeszłości. Jego miejsce zajmuje intensywna i energetyczna Viva Magenta 18-1750. Ten wyrazisty chłodny róż emanuje radością, dynamiką; pobudza do działania i odważnego wyrażania siebie. Żywiołowy kolor ma symbolizować powrót na właściwe, szczęśliwe tory po minionych, trudnych latach.

Viva Magenta reprezentuje dominujące pragnienie optymizmu, odporności, nieszablonowego myślenia i innowacji technologicznych, które pomagają czynić świat lepszym. Żyjemy w czasach, w których tak wielu ludzi zachowuje się asertywnie, bo to pomaga śmiało kroczyć naprzód. Potrzebujemy odwagi, brawury, ale również tego, co promuje radość i jest zabawne. Obecne życie jest niekonwencjonalne i stanowi wyzwanie pod wieloma względami (…) – tłumaczy Laurie Pressman, wiceprezes Pantone.

Kolor roku 2023 według Instytutu Pantone – Viva Magenta

Pantone 18-1750 Viva Magenta wywodzi się z rodziny kolorów czerwonych i jest inspirowany czerwienią koszenili – jednego z najcenniejszych i najsilniejszych naturalnych barwników. Czerpiący swoją moc z natury odcień sprzyja żywiołowości, optymistycznemu patrzeniu w przyszłość, kreatywności oraz przełamywaniu szarej rzeczywistości.

Viva Magenta łączy w sobie ciepłe i zimne barwy, wiąże przeszłości z przyszłością. Symbolizuje odwagę, pewność siebie i optymizm – cechy, których wszyscy bardzo potrzebujemy – podkreśla Leatrice Eiseman, dyrektor wykonawcza Instytutu Pantone.

Agata Gortat – Wojakowska