Na dobry początek tygodnia chcemy Wam dzisiaj zaprezentować nowości dla niej i dla niego od duńskiej marki OBAKU. Nowoczesny minimalizm to ich znak rozpoznawczy!

Powszechnie uważa się Szwajcarię za kolebkę zegarmistrzostwa. To fakt. To tu siedzibę mają największe, najstarsze i najbardziej znane firmy produkujące zegarki. Nie można jednak zapominać, że nie jest to jedyny kraj w Europie słynący z wytwórstwa czasomierzy. Jednym z państw mocno udzielających się od niedawna na rynku zegarków jest Dania. Kraj ten reprezentują m.in. marki Skagen, Bering i Obaku.

Dziś, na dobry początek tygodnia, chcemy zaprezentować Wam te ostatnie. Dlaczego akurat Obaku? Zdaje się, że spośród tych 3 firm, właśnie ta charakteryzuje się największą prostotą.

Zegarki OBAKU – tam, gdzie duńskie hygge spotyka się z japońską filozofią Zen

Warto na wstępie przypomnieć, że Obaku projektuje czasomierze w duchu skandynawskiego minimalizmu od roku 2007. Mimo niewielkiego stażu w produkcji zegarków, marka cieszy się sporym powodzeniem u osób, które szukają zegarków prostych, powstałych z inspiracji nurtami na pograniczu filozofii, psychologii i religii.

O czym mowa?

Zegarki Obaku powstały z nawiązania do duńskiej sztuki szczęścia hygge i japońskiej filozofii Zen.

Ale co mają wspólnego te dwie różne tradycje oddalone od siebie o tysiące kilometrów?

Okazuje się, że całkiem sporo.

I jedna i druga szkoła to alternatywa dla szybkiego tempa życia, ciągłego pędu i wyścigu z czasem. Chodzi o to, by się zatrzymać. Doceniać każdą chwilę i małe, proste przyjemności. Zgodnie z mottem marki Obaku – poczuć piękno chwili! (ang. feel the moment).

Co ciekawe, sama nazwa „OBAKU” to jedna z gałęzi filozofii ZEN stworzonej w Japonii w XVII wieku. Podstawową cechą filozofii ZEN jest dążenie do oczyszczania naszego życia ze wszystkiego co zbędne. Ma być prosto, czysto, ascetycznie.

Duńskie nowości dla niej

Rok 2019 dla duńskiej marki OBAKU okazuje się przełomowy.

Projektanci zegarków znacznie zredukowali grubość mechanizmu, dzięki czemu koperty większości zegarków mają jedynie 4,9 mm grubości.

Jedną z kolekcji dla pań zaprezentowanych na targach Baselworld 2019 jest OBAKU Kvadrat. Zegarki z tej serii również mają ultra cienkie koperty o grubości 4,9 mm, ich tarcze chroni szafirowe szkło, kwadratowe koperty mają wymiary 28 x 28 mm i dostępne są 3 wersjach kolorystycznych: żółtego złota, różowego złota i srebra.

Zegarki z innej nowej kolekcji – DOK również należą do jednych z najcieńszych zegarków damskich na świecie – tak, jak poprzednie mają niecałe 5 mm grubości.

Dzięki temu, zegarek dosłownie płasko leży na nadgarstku. Ich tarcze również chroni szafirowe szkło.

Nowe oblicze zyskały też damskie zegarki z kolekcji Nature, a szczególnie dwa modele z paskami wykonanymi ze skóry cielęcej.

Model o nazwie Hassel Natur Nude na tarczy ma wizerunek kwiatu smagliczki srebrzystej (allysum) – kwiat ten to pospolita roślina łąkowa, często występuje w duńskich lasach i na wsi. Ciekawą tarczę uzupełniono o pasek w kolorze pudrowego różu.

Natomiast model o nazwie Hassel Natur Dove na tarczy posiada wizerunek paproci, a pasek wykonany ze skóry cielęcej ma jasnoszary kolor.

Nowe oblicze zyskały także modele z serii Notat, Solar, Petite, Stjernen oraz Classic.

Uwagę wielu pań z pewnością zwróci także piękna biżuteria, a zwłaszcza kolczyki i wisiorki.

Zegarki OBAKU – nowości dla mężczyzn

Marka OBAKU zdecydowanie stawia na kobiety, ale przy prezentacji nowości na targach Baselworld 2019 nie zapomniano również o mężczyznach.

Czasomierze OBAKU w wersji męskiej to przede wszystkim chronografy, zarówno na bransoletach typu mesh, jak i z paskami wykonanymi ze skóry naturalnej. W nowych modelach podobnie jak w wersjach damskich – tarcze chroni szafirowe szkło, koperty wykonano ze stali szlachetnej, a ich grubość to jedynie 4,9 mm.

Nowa kolekcja zegarków OBAKU po raz kolejny potwierdza, że w projektach najważniejszy jest balans, umiar i harmonia. Zegarki tej marki są proste, minimalistyczne, wręcz niekiedy ascetyczne, jednocześnie przystępne cenowo. Ich ceny zaczynają się od ok. 500 zł za najtańsze i kończą na ok. 800 zł za najdroższe modele.

Designerskie zegarki rodem z Danii polecają się Państwa uwadze!

 

Agata Molka

Redakcja Zegarki i Moda