Moda i design to dwie dziedziny, które nawzajem przenikają się i uzupełniają. Pinterest, amerykański serwis społecznościowy, jak co roku, opublikował raport przewidujący najgorętsze trendy roku 2023. Co więc będzie modne? Rust married, airy styles, beyond blue and pink? Co oznaczają te trendy i jak je interpretować? O tym poniżej.

Pinterest to graficzna wyszukiwarka inspiracji z której każdego dnia korzysta ponad 400 milionów osób z całego świata. W ciągu ostatnich kilku lat prognozy proponowane przez ten serwis społecznościowy sprawdziły się w ponad 80%. To nas przekonuje. Warto więc poznać największe trendy przyszłego sezonu nie tylko w dziedzinie mody, lecz także w wielu innych obszarach życia. Oto pełna lista trendów!

Trendy według Pinteresta w roku 2023:

Moda:

Air styles – koronki i zwiewne fasony sukienek,
Rust married – pomarańczowy jako kolor przewodni,
Sci fi fits – science fiction i moda z kosmosu,
Romcom core – romantyczność i słodycz,
Fringe with benefits – ubrania i dodatki do mody z frędzlami.

Uroda:

Gemini hair – więcej niż dwa kolory na głowie,
Micro Makeover – małe paznokcie i naturalny manicure,
Crown care – dbałość o skórę głowy.

Hobby i zainteresowania:

Rainscapes – deszczowe krajobrazy,
Hipstoric home – vintage w połączeniu z nowoczesnością,
Wildflours – wypieki z kwiatami,
Date different – randki w nieoczywistym otoczeniu,
Mush-rooms – dekoracje, których motywem przewodnim są grzyby,
Good on paper – analogowe hobby, pisanie listów.

Rodzicielstwo:

Beyond blue and pink – poza niebieskim i różowym,
The fourth trimester – wsparcie dla rodziców,
Pool pawties – imprezy basowe dla psów.

Inne dziedziny życia:

Vitamin seaweed – witaminowe wodorosty,
The YOLO years – lata yolo, czyli więcej zabawy,
All the raves – imprezy przy muzyce electro i techno,
Money moves – aktywności związane z pieniędzmi, 
Free spirits – inspirujące cytaty, pozytywne myśli, 
Chance of showers – domowe spa, 
Home front – duże werandy przed domem,
All aboard – podróże pociągiem,
Now processing – nowe wymiary terapii,
Primal movement – ruch to priorytet.

„Micro Makeover” – powrót do naturalności

Raport Pinteresta przewiduje wiele trendów z różnych dziedzin, zarówno modowych, designerskich, a także wellbeingowych. Pośród listy blisko 30 trendów proponowanych przez Pinterest kilka z nich wydaje się na pozór bardzo tajemniczych i nad wyraz intrygujących.

Np. Trend „micro makeover” tłumaczony jako „małe piękno” przewiduje, że w najbliższym roku będzie królować mały, delikatny, naturalny manicure i proste fryzury zamiast długich i sztucznych loków. Dane pozyskane z wyszukiwarek wykazały, że zainteresowanie frazą „francuskie paznokcie” wzrosło o 235% w stosunku do poprzednich lat.

Air styles – czas na koronki!

Młode pokolenia pragną romantyczności!

Delikatne halki, prześwity i koronki inspirowane czasem komedii romantycznych to prawdziwy strzał w dziesiątkę. Przez lata romantyczność uznawana była za temat passe. Tym razem podkreślenie własnej wrażliwości będzie niczym wspomnienie lata z lat 90. ubiegłego wieku. Oczywiście trend ten będzie silnie obowiązywał nie tylko w modzie, lecz także w naszych domach i wielu innych dziedzinach życia.

„Rust married” – pomarańczowy to nowy kolor roku 2023

Żegnaj, uroczystości ślubna w odcieniach różu. Pomarańczowy to nowy kolor tego roku. Odcienie miedzi i palonej sjeny będą w tym roku częstymi gośćmi na weselach. Wyszukiwane frazy przez millenialsów i pokolenia X wykazują, że w roku 2023 kolor pomarańczy zobaczymy niemal wszędzie – od kompozycji kwiatowych po suknie druhen czy męskie dodatki.

„Beyond blue and pink” – nowe normy płciowe

Normy płciowe w rodzicielstwie (ale nie tylko) ulegną zmianie. Róż nie będzie tylko dla dziewczynek i kobiet, a błękit dla chłopców i mężczyzn. Neutralność płciowa będzie coraz to popularniejszym pojęciem. Imiona unisex, brak narzucania kolorów względem płci, poznawanie własnej tożsamości to tylko kilka z przykładów przejawu świata neutralnego pod względem płci. Co będzie zauważalne także w świecie mody!

„Sci fi fits” – moda z kosmosu

Moda pędzi do przodu w szalonym tempie, tym razem sięgnęła nawet innych planet. Futurystyczne kroje, galaktyczne okulary i cybernetyczny streetwear to przejaw fascynacji światem kosmosu i fikcji. Z pewnością w tym sezonie modowym nie zabraknie świecących stylizacji, odblasków i międzygalaktycznych kolorów.

„Gemini hair” – szaleństwo we włosach

Dwie półkule głowy nie muszą wyglądać tak samo! W 2023 roku dwukolorowe, nieco infantylne warkocze i cięcia zyskają na popularności bardziej niż kiedykolwiek. Koloryzacja włosów, która łączy naturalny odcień włosów z jasnymi fioletami, błękitami lub różami to szaleństwo na które warto sobie pozwolić. Niech kolory zagoszczą w naszym życiu i na naszych głowach!

Julia Jarosz

Źródła zdjęć: www.newsroom.pinterest.com, www.business.pinterest.com.

Ciekawi Cię jaki kolor będzie tym najpopularniejszym w 2023 roku? Dowiedz się więcej: Viva Magenta kolorem roku 2023 według Instytutu Pantone!