Nino Cerruti to włoski projektant, niezwykły stylista, dziedzic tekstylnego biznesu, ale przede wszystkim założyciel wielkiego imperium modowego – marki Cerruti 1881. Marka produkuje nie tylko wyjątkowe perfumy znane z nazwy 1881, lecz także torebki, obuwie, biżuterię, zegarki i piękne, stylowe ubrania. Nino Cerruti to wielki rewolucjonista mody męskiej. Słynął z promowania młodych projektantów. To u niego uczył się Giorgio Armani.

Przyjrzyjmy się więc bliżej temu niezwykłemu projektantowi. Skąd tajemnicza data 1881 w nazwie marki? Skąd pochodzi i gdzie tworzył projektant? Z czego słynął? Jakie są jego największe sukcesy?

Czytaj dalej!

Początki w rodzinnej firmie

Nino Cerriti urodził się w Biella, małym włoskim miasteczku na północy Włoch, 25 września 1930 roku.

Początkowo studiował dziennikarstwo i filozofię, jednak przerwał studia, aby zacząć karierę w świecie mody.

Rozpoczął działalność w rodzinnej fabryce tkanin. Firma, którą wziął pod swoje skrzydła Nino Cerruti, wytwarzała niezwykłej jakości wełnę, a sama firma została założona przez jego dziadka w roku 1881. Stąd właśnie wyjątkowo tajemnicza data, która zdobi nie tylko flakoniki perfum, lecz także stylowe tarcze zegarków. Design damskich zegarków Cerruti 1881 to kwintesencja wysokiej jakości rzemiosła artystycznego w połączeniu z włoskim wyczuciem stylu i smaku.

Pierwsze sukcesy

Kilka lat później (w 1957 r.) Nino Cerruti stworzył swoją pierwszą kolekcję, wtedy właśnie zwrócił na siebie uwagę całego świata. Był to początek niezależnej marki Nino Cerruti – czyli krawieckiej elegancji na skalę przemysłową.

Słynny projektant mody stał się więc częścią wznoszącego się wtedy sektora eleganckiej mody męskiej.

Paryski dom mody z włoskimi korzeniami

Kilka lat później, w 1967 roku, otworzył pierwszy butik Cerruti 1881 na Place de la Madeleine (św. Magdaleny) w Paryżu.

To był wielki sukces! Od tamtej pory, markę uważa się za paryski dom mody z włoskimi korzeniami. We Włoszech się urodził i zmarł, ale to Francja była początkiem wielu modowych sukcesów.

Modowa rewolucja

Nino Cerruti znany był z rewolucyjnych w modzie projektów. Jednym z nich była kurtka dla mężczyzn, bez mocnej struktury, z miękkimi ramionami.

Choć pozornie uważano Cerrutiego za twórcę przewrotu w modzie dla panów to w kwestii odzieży damskiej również narobił sporego zamieszania. Projektant był autorem słynnego stwierdzenia, że „spodnie dają kobietom wolność”. Dzisiaj takie zdanie nikogo nie zaskakuje, ale wtedy noszenie spodni przez płeć żeńską spotykało się z krytyką. Wstęp do niektórych restauracji w spodniach (noszonych przez kobiety) był niemal zupełnie niemożliwy.

Nino Cerruti był także twórcą niezwykłych damskich garniturów, które na zawsze zmieniły postrzeganie mody przez kobiety. Ich krój podkreślał kobiece wdzięki, a mocno wycięty dekolt zachwycił świat.

Ogromny sukces sprawił, że obszar zainteresowań Nino Cerruti został poszerzony także o modę damską. Po 20 latach dochody z linii modowej dla kobiet stanowiły już 20% przychodów całej firmy.

Sukcesy od sportowców po Formułę 1

Ciąg największych sukcesów Nino Cerruti zaczyna się w latach 70. XX wieku. Wtedy powstały pierwsze perfumy sygnowane imieniem i nazwiskiem projektanta – Nino Cerruti.

Prawie 10 lat później powstała kolekcja sportowa przeznaczona dla graczy tenisa i narciarzy. Projektant tworzył stroje sportowe dla światowej klasy sportowców, w tym dla amerykańskiego tenisisty Jimmy’ego Connorsa i szwedzkiego narciarza Ingemara Stenmarka.

Jednak prawdziwy rozkwit kariery Nino Cerruti przypada na rok 1994, gdy został mianowany głównym projektantem zespołu Formuły 1. Bogata kolekcja projektów dla Scuderia Ferrari przeszła do historii.

Na dowód niezwykłej kariery Nino Cerruti można przedstawić liczne nagrody uzyskane przez projektanta:

  • nagroda Bath Museum of Costume Dress of the Year,
  • Nagrody Tygodnia Mody w Monachium,
  • Nagroda Pitti Uomo uzyskana we Włoszech.

Projekty Nino Cerruti na ekranie Hollywood

Kwitnąca kariera projektanta sprawiła, że jego twórczość nie mogła umknąć uwadze światowemu symbolowi rozrywki, czyli Hollywood.

Nino Cerruti to osobistość, której projekty nosiły największe gwiazdy filmowe. Słynny włoski projektant mody tworzył kreacje zarówno na ceremonie Oscarowe, jak i kostiumy do światowych filmów, głównie dla ról męskich. Na listę ogromnych projektów można wpisać kostiumy przygotowane dla Michaela Douglasa do filmu „Nagi Instynkt”, dla Richarda Gere do „Pretty Woman” czy dla Toma Hanksa do ekranizacji „Filadelfia”. Projektów Nino nie powstydziły się także inne sławy – Marcello Mastroianni, Anita Ekberg czy Harrison Ford.

Słynny projektant mody Nino Cerruti zmarł 15 stycznia 2022 roku w mieście Vercelli w północnych Włoszech. Miał 91 lat.

Wraz z jego śmiercią, skończyła się pewna epoka. Świat fashion już nigdy nie będzie taki sam…

Julia Jarosz

*zdjęcia: źródło: RALPH GATTI/AFP/East News; Michel Euler/Associated Press; Mondadori/Getty Images; Kenneth Jonasson/AFP; Daniel Simon/Gamma-Rapho/Getty Images; American Pictorial Collection / IMAGO

Wszelkie nowości zegarkowe oraz informacje dotyczące marki CERRUTI 1881 znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tutaj – CERRUTI 1881.