6 nowych zegarków, 5 znanych artystów sztuki nowoczesnej oraz jedna, wspólna kolaboracja – Swatch x MoMA. Tak w skrócie prezentuje się najnowsza kolekcja szwajcarskiego producenta zegarków powstała we współpracy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku (The Museum of Modern Art, MoMA).

Czy sztuka i zegarmistrzostwo to dziedziny bliskie siebie i pokrewne? I co wyniknąć może z takiej współpracy?

Sztuka na nadgarstku!

Sztuka jako inspiracja dla zegarmistrzostwa

W branży zegarmistrzowskiej coraz trudniej się wyróżnić. Wiele projektów zostało już wymyślonych i zaprezentowanych szerokiemu gronu odbiorców. Dlatego firmy szukają sposobu, by zaskoczyć. Pokazać coś, czego jeszcze nie było.

Jedną z możliwości jest nawiązywanie do świata sztuki, tak pokrewnego ze światem zegarmistrzostwa. Dlaczego tak pokrewnego? Ponieważ mimo upływu czasu, dzieła sztuki nadal budzą zainteresowanie, stanowią wyraz uznania i podziwu.

Warto przypomnieć, że znamienite marki zegarmistrzowskie coraz częściej i chętniej nawiązują kolaboracje ze sztuką. Przykład?

Wśród polskich dokonań warto wspomnieć o marce Polpora z modelem Irysy. Zegarek powstał z inspiracji twórczością Stanisława Wyspiańskiego, a jego wykonanie jest na najwyższym światowym poziomie.

Na światowym poziomie, i jeszcze o krok dalej poszła manufaktura Hublot, która stworzyła model we współpracy z francuskim rzeźbiarzem Richardem Orlinskim. Koperta tego zegarka jest inspirowana geometrycznymi rzeźbami Orlinskiego.

Czy takie przykłady zegarków nie stanowią więc dowodu, że sztuka stanowi niezwykłą inspirację dla zegarmistrzostwa?

Swatch x MoMA – najnowsza kolekcja inspirowana wielką sztuką

Swatch x MoMA to już druga kolaboracja. Poprzednia współpraca miała miejsce w 2000 roku. Odwiedzając Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, na stałej ekspozycji można zobaczyć 3 zegarki Swatch: GB100 (1983), GK100 Jelly Fish (1985) i SFK100 Jelly Skin (1998).

Swatch niegdyś współpracował także z największymi, najbardziej znanymi muzeami na świecie, o czym mogliście przeczytać tutaj: Przystanek Paryż. Swatch x Muzeum Luwr.

W wyniku tegorocznej współpracy szwajcarskiego producenta zegarków Swatch z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku (MoMA) powstało 6 unikalnych zegarków.

Zegarki powstały z inspiracji takich dzieł sztuki jak:

  • „Gwiaździsta noc” Vincenta van Gogha,
  • „Nadzieja II” Gustava Klimta,
  • „Sen” Henriego Rousseau,
  • „Kompozycja owalna z płaszczyznami kolorów I” Pieta Mondriana,
  • „Miasto i projekt. Cuda życia na Ziemi. Isamu Kurita” Tadanoriego Yokoo,
  • „Nowy Jork” Tadanoriego Yokoo.

Każdy zegarek z tej kolekcji prezentuje inny obraz i przenosi jego najbardziej charakterystyczne cechy na format zegarka. Zegarki mają dwie średnice kopert – większą 41 mm i mniejszą 34 mm. Zegarki posiadają typowe da marki parametry techniczne: mechanizmy kwarcowe, wodoszczelność klasy 30 m oraz kolorowe paski z symboliczną dla kolekcji szlufką z napisem „MoMA”.

„Swatch z radością świętuje nowy etap bogatej historii współpracy z MoMA, w ramach której kilka zegarków Swatch można podziwiać w stałej kolekcji muzeum. To prawdziwy zaszczyt móc na nowo interpretować arcydzieła Vincenta van Gogha, Gustava Klimta i Pieta Mondriana. Jest to kolejny przykład naszego oddania sztuce i artystom XX wieku” powiedział Carlo Giordanetti, dyrektor generalny Swatch Art Peace Hotel.

Obejrzyj film promujący najnowszą kolekcję Swatch x MoMA:

Ceny i dostępność. Jak droga jest sztuka?

Od 4 marca 2021 r. zegarki będzie można zakupić osobno lub pokusić się o limitowane wydanie kolekcjonerskie i zdobyć całe 6 modeli w specjalnym opakowaniu, nawiązującym do schodów Blade Stair – charakterystycznych schodów z budynku muzeum.

Przyjemność posiadania zestawu to 2850 zł, natomiast ceny pojedynczych modeli kosztują 325 zł lub 410 zł.

Oczywiście każdy zegarek można kupić osobno, ale miłośnicy sztuki, kolekcjonerzy i osoby poszukujące wspaniałej pamiątki z pewnością pokuszą się o zestaw.

Zegarki dostępne będą w sklepach stacjonarnych Swatch na całym świecie, na stronie swatch.com, a także w sklepach The Museum of Modern Art Design Stores oraz na stronie store.moma.org.

Agata Molka

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki SWATCH znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – SWATCH.