Francuski dom mody Louis Vuitton już po raz drugi połączył siły z niezwykłą japońską artystką Yayoi Kusama. Efektem jest wyjątkowa kolekcja wyczekiwana przez cały świat mody. Projekty, których motyw przewodni stanowią wszechobecne kropki, są już dostępne w warszawskim salonie LV.

Yayoi Kusama – japońska malarka, poetka, artystka 

W pracach Yayoi Kusamy próżno szukać klasycznych pejzaży czy portretów. 93-letnia japońska malarka, rzeźbiarka i poetka nazywana jest bowiem „królową kropek”. To właśnie ten wzór stanowi jej znak rozponawczy. Prace Kusamy zdobyły szerokie uznanie w świecie sztuki, są od lat wystawiane w największych galeriach na świecie. Do 23 sierpnia można je oglądać w londyńskim Tate Modern.

Yayoi Kusama – japońska królowa kropek 

Artystka i jej energetyczna osobowość stanowią spójną całość.

Za sprawą włosów w intensywnie rudym odcieniu i nieodłącznej czerwonej pomadki na ustach trudno jest jej pozostać anonimową. I o to zapewne chodzi! Kusama słynie też ze swojego politycznego zaangażowania. Nierzadko bierze czynny udział w protestach i happeningach, przygotowując tematyczne instalacje czy rzeźby. Pamiętna pozostanie również propozycja „upojnej nocy”, którą Japonka przedłożyła prezydentowi Nixonowi w zamian za zakończenie wojny w Wietnamie.

Yayoi Kusama od ponad pięćdziesięciu lat przebywa i pracuje w szpitalu psychiatrycznym w Tokio. Wielokrotnie i otwarcie poruszała tematykę zdrowia, nie ukrywając własnych problemów natury psychicznej, z którymi zmaga się od najmłodszych lat.

Dzięki wibrującej energii artystki, klasyczne i od lat niezmienne projekty Louis Vuitton zyskują zupełnie nowe oblicze. I to nie pierwszy raz! W 2012 roku na ubraniach i dodatkach z logo marki po raz pierwszy pojawiły się charakterystyczne motywy w postaci kropek. W tym roku francuski dom mody ponownie otwiera swoje podwoje dla Yayoi Kusamy. Klasyczny monogram Louis Vuitton przeobraża się w dzieło sztuki, które z pewnością zasili zasoby niejednego kolekcjonera sztuki użytkowej.

Louis Vuitton x Yayoi Kusama – artystyczne wariacje na temat kropek 

Louis Vuitton x Yayoi Kusama to perfekcyjnie dopracowane projekty, przygotowane z dbałością o najdrobniejsze detale. Każdego z elementów artystka doglądała osobiście. We współpracy z Kusamą powstała kolekcja dla kobiet i mężczyzn, w której oprócz ubrań znajdziemy również torebki, obuwie, akcesoria podróżne, dodatki i zapachy. Cała kolekcja liczy ponad 450 modeli, a za jej finalny kształt odpowiada obecny dyrektor kreatywny Nicolas Ghesquière.

Louis Vuitton x Yayoi Kusama to artystyczne wariacje artystki na temat kropek. W pierwszej odsłonie (dostępnej już w sprzedaży) motyw przewodni stanowią printy w białe, czerwone, żółte, zielone, niebieskie i metaliczne kropki oraz psychodeliczne kwiaty. Nadruki przywołują na myśl odręczne pociągnięcia pędzla, dzięki czemu do złudzenia przypominają prawdziwy obraz. Kwiaty są dla artystki ulotnym symbolem piękna, które poprzez sztukę staje się nieśmiertelne.

Druga część kolekcji to nawiązanie do „Ogrodu Narcyza”, zaprezentowanego przez Kusamę podczas Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Biennale w 1966 roku w Wenecji. Znajdziemy tutaj futurystyczne i kosmiczne nadruki w postaci srebrzystych kręgów, zestawione ze skórzanymi elementami. „Infinity dots” to kolejna interpretacja artystki.

„Księżniczka kropek” od zawsze pragnęła zgłębić pojęcie nieskończoności, bliżej poznać wszechświat i przewidzieć przyszłość. Niemal obsesyjne malowanie nieskończonej ilości kropek przybliża ją w jej odczuciu do realizacji tych marzeń. Znajdziemy tutaj jednokolorowe powierzchnie, które ozdobiono kropkami w kontrastującym odcieniu.

Oprócz samej kolekcji na uwagę zasługuje również spektakularna promocja tej modowej współpracy, wykraczająca poza tradycyjne formy reklamy takie jak sesje zdjęciowe, publikacje prasowe czy billboardy. Barwną wizytówkę stanowią największe salony i domy handlowe Louis Vuitton na całym świecie.

Kropki dosłownie (i w przenośni) opanowały butiki LV!

Londyński Harrods, podobnie jak fasada budynku w Paryżu, zyskał odmienioną odsłonę za sprawą zdobiących go kolorowych kropek. W Nowym Jorku pojawił się darmowy pop-up, który przybliża postać artystki i umożliwia podgląd produktów z kolekcji. W promocyjnej sesji zdjęciowej autorstwa Stevena Meisela wzięły udział m.in. Bella Hadid, Gisele Bündchen, Natalia Vodianowa i Christy Turlington.

Louis Vuitton x Yayoi Kusama collab – ceny

Przykładowe ceny produktów z kolekcji Louis Vuitton x Yayoi Kusama to: torba z serii Neverfull to koszt 11 600 zł, T-shirt – 4 550 zł, kolczyki – 2 070 zł, a szal – 3 400 zł.

Agata Gortat – Wojakowska

zdjęcia: eu.louisvuitton.com, https://wwd.com

Ten wpis może Cię zainteresować. Czytaj dalej: Ranking 15 światowych marek modowych, które w 2022 roku zarobiły najwięcej