Marka Balenciaga słynie z niezwykle kobiecych, a jednocześnie zaskakujących projektów, które kierowane są do odważnych kobiet. Cristobal Balenciaga – założyciel marki – tworzył kreacje dla takich gwiazd jak Grace Kelly, Jackie Kennedy, Audrey Hepburn. Współczesne projekty marki Balenciaga podziwiają takie aktorki i modelki jak Kim Kardashian czy Kate Moss. Balenciaga był jednym z najwybitniejszych i najskromniejszych projektantów. Poznajmy zatem jego historię i przypomnijmy najciekawsze fakty z jego życia. To prawdziwy krawiec nad krawcami!

Cristobal Balenciaga – dzieciństwo

Cristobal Balenciaga to hiszpański projektant i krawiec.

Urodził się 21 stycznia 1895 r. Był założycielem jednego z najbardziej rozpoznawalnych domów mody. Stracił ojca w wieku 11 lat, przez kolejne lata wychowywała go jedynie matka, która zawodowo zajmowała się krawiectwem. Balenciaga miał trójkę rodzeństwa. Mały Cristobal w wieku 12 lat otrzymał posadę praktykanta w jednej z pracowni krawieckich w okolicy.

Pierwszy sklep sygnowany nazwiskiem matki

Oficjalnie za początek działalności marki uznaje się rok 1918 lub 1919, gdy powstał pierwszy butik o nazwie „Eisa”, co było skrótem od panieńskiego nazwiska jego matki. Butik został założony w San Sebastián w Hiszpanii. Balenciaga miał wtedy zaledwie 20 lat. Firma szybko się rozwijała, powstały kolejne sklepy – tym razem w Madrycie i Barcelonie. Na przeszkodzie stanęła jednak wojna, która zmusiła Balenciaga do zamknięcia pierwszego butiku. Ku zaskoczeniu, sklep został przeniesiony do Paryża, gdzie odniósł ogromny sukces.

Nowe kobiece fasony

Projekty Balenciaga charakteryzowała prosta i gładka linia. Płaszcz Cocoon, spódnica Balloon i sukienka Sac to tylko nieliczne z projektów, którymi Balenciaga zachwycił świat. Cristobal Balenciaga w swoich projektach dbał o to, by ubrania podkreślały kobiecość i budziły zainteresowanie. Z tych właśnie pobudek powstał „nowy kobiecy fason” – kształt pozbawiony talii, z mocno zarysowanymi i powiększonymi ramionami. Była to całkowita transformacja w świecie mody! Do dnia dzisiejszego oglądamy pokłosie tych zmian, a kobiety niezależnie od rozmiaru noszą kreacje o nieco luźniejszej i większej formie.

Projektami Balenciaga był zaintrygowany nawet sam Christian Dior.

Woń kobiecości i luksusu

W 1947 roku powstały pierwsze perfumy Balenciaga: „Le Dix”. Twórcą niezwykłej, kwiatowej kompozycji zapachowej był Francis Fabron. „Le Dix” łączy w sobie woń brzoskwini, bergamotki, bzu, różu, konwalii, jaśminu i drzewa sandałowego. Rok po stworzeniu pierwszych perfum powstały kolejne zapachy – „La Fuite des Heures”, a kilka lat później „Quadrille”.

Perfekcja do granic możliwości

Projektami Cristobal Balenciaga zachwycały się znane redaktorki, wielkie czasopisma i gwiazdy. Jego twórczość nie umknęła uwadze magazynów mody – „Vogue” czy „Women’s Wear Daily”. Balenciaga szukał inspiracji w zwykłej codzienności, a tradycyjne koszule rybackie zamieniał w uosobienie kobiecości. Projektant zwracał uwagę na każdy, nawet najmniejszy detal, z tego powodu był uznawany za perfekcjonistę. Całe dnie spędzał w pracowni dopieszczając każdy element, nie czytywał pochwał na swój temat, w ogromie wielkiego sukcesu zachował wyjątkową skromność.

Miłość do mody i… do innego mężczyzny

Największą muzą i miłością projektanta był Władzio Jaworowski d’Attainville, francusko-polski arystokrata. Para przeżyła ze sobą blisko 20 lat, rozłączyła ich śmierć Jaworowskiego w 1948 roku. Poza miłością łączyła ich także relacja biznesowa, arystokrata bardzo wspierał rozwój marki. Cristobal Balenciaga mocno przeżył śmierć ukochanego, przeszedł wielki kryzys, podczas którego planował nawet zamknięcie marki.

Emerytura, śmierć i nowy początek

Po blisko 30 latach aktywnej działalności w świecie mody Cristobal odszedł na emeryturę. W 1968 Balenciaga zaprezentował swoją ostatnią kolekcję. Klienci domu Balenciaga tak uwielbiali projektanta, że gdy udał się na emeryturę, hrabina Mona Bismarck, opłakiwała jego odejście zamykając się na trzy dni w swoim pokoju.

Projektant zmarł 23 marca 1972 r. w miejscowości Jávea w Hiszpanii.

Po odejściu Balenciagi marka na pewien czas wstrzymała swoje działania, aż do momentu gdy dyrektorem kreatywnym stał się Nicolas Ghesquière. Projektant tchnął nowe życie w markę, wprowadzając kolejne produkty pod sygnaturą marki Balenciaga. Spodnie bojówki, szpilki w stylu Lego i torebki Lariat to tylko niektóre z wprowadzonych przez niego trendów. Nicolas Ghesquière uznawany jest za najbardziej znaczącego projektanta w historii domu mody Balenciaga, jego projekty uwielbiała nawet Anna Wintour, Kate Moss i Charlotte Gainsbourg. W 2012 roku Ghesquière zastąpił Alexander Wang.

Obecnie dyrektorem kreatywnym jest Demna Gvasalia, a marka należy do znanej spółki Kering.

Julia Jarosz

Ciekawią Cię słynni projektanci mody? ich życie, pasja, twórczość? Czytaj dalej! Te publikacje z pewnością Cię zainteresują: 

Nino Cerruti – rewolucjonista mody męskiej i projektant Hollywood 

Yves Saint Laurent – krawiec o burzliwej i niespokojnej osobowości

Philipp Plein – niemiecki projektant, który podbił cały świat