O najważniejszych zasadach noszenia zegarków męskich rozmawiamy z Albertem Borowieckim – autorem jednego z najpopularniejszych blogów o modzie męskiej w Polsce www.4gentleman.pl, właścicielem marki odzieżowej, miłośnikiem klasycznej mody męskiej z odrobiną ekstrawagancji.

Zegarki i Moda: Albercie, na wstępie przedstaw się proszę naszym Czytelnikom i powiedz od ilu lat prowadzisz bloga www.4gentleman.pl? O czym piszesz? Co Ci sprawia radość?

Albert Borowiecki: Cześć! z wykształcenia jestem magistrem ekonomii, a bloga prowadzę już od siedmiu lat. Na początku pisałem o podróżach, po kilku miesiącach jednak stwierdziłem, że ciekawszą dla mnie tematyką jest moda męska i zegarki. Dlatego postanowiłem stworzyć stronę poświęconą tej tematyce. I tak powstał blog 4Gentleman.pl.

Moim konikiem jest klasyczna moda męska i włoski styl.

Zegarki i Moda: Wpisów o jakiej tematyce jest na Twoim blogu więcej – o modzie męskiej czy o zegarkach? Pytanie jest celowe, bo chcielibyśmy porozmawiać z Tobą o jednym i drugim.

Albert Borowiecki: Aktualnie wpisów o modzie jest zdecydowanie więcej. Na początku mojego blogowania więcej natomiast pisałem o zegarkach. Były to poradniki skupiające głównie podstawowe informacje o czasomierzach bądź subiektywne rankingi zegarków w określonym budżecie.

Zegarki i Moda: Zanim jednak przejdziemy do sedna sprawy, chciałabym przypomnieć Czytelnikom o podstawowym podziale zegarków męskich. W zależności od wielkości koperty, rodzaju mocowania do nadgarstka (pasek/bransoleta) czy ilości zdobień – zegarek może być klasyczny, sportowy lub casualowy/codzienny. A zatem, nie wszystkie zegarki pasują do każdego typu ubioru.

Zacznijmy więc od tych pierwszych, czyli tzw. „garniturowców”. W jaki sposób najlepiej dobrać odpowiedni czasomierz do eleganckiego garnituru lub smokingu? Czym się powinien wyróżniać? Jaki mieć charakter? Pasek czy bransoleta?

Albert Borowiecki: W przypadku smokingu, najlepiej jeśli będzie to zegarek kieszonkowy. Jest to strój wieczorowy i wszelkie dodatkowe ozdobniki są zbędne.

Jeśli przejdziemy do zestawów garniturowych – tych na co dzień i tych na specjalne okazje – najlepiej wybierać zegarki na pasku skórzanym o stonowanej kopercie. W tym przypadku, jeśli zakładamy czarne skórzane buty, pasek od spodni i pasek od zegarka również powinien być w czarnym kolorze. Jeśli buty są w kolorze brązowym, pasek od zegarka powinien być brązowy.

Jeśli do zestawu formalnego zakładamy koszulę na spinki, te powinny być w kolorze koperty zegarka. Srebrne spinki pasują do zegarka z kopertą w kolorze srebrnym. Złote natomiast pasują do koperty zegarka w kolorze złotym.

Zegarków na bransolecie nie powinno się natomiast zakładać do garniturów formalnych. Można je natomiast nosić do garniturów codziennych. Warto jedynie pamiętać, aby bransoleta i koperta nie była zbyt duża – zegarek powinien chować się w mankiecie koszuli.

Zegarki i Moda: Wielu mężczyzn elegancki garnitur musi zakładać nie tylko nie „wielkie wyjścia”, lecz także na co dzień, do pracy. Czy mógłbyś podpowiedzieć Panom – jaki zegarek warto dobrać do zestawu biznesowego? Na co zwrócić uwagę? Jak stworzyć zestaw, by był spójny kolorystycznie? Pasek czy bransoleta – na co lepiej postawić?

Albert Borowiecki: Tak, jak już wspomniałem we wcześniejszej odpowiedzi, do zestawów garniturowych noszonych na co dzień można nosić zarówno zegarek na bransolecie, jak i zegarek na pasku. Pasek kolorystycznie powinien zgrywać się z butami i paskiem od spodni. Zegarek na bransolecie pasuje do butów brązowych i czarnych.

Zegarki i Moda: Co coraz bardziej w modzie popularne jest łączenie stylów, np. eleganckiego ze sportowym. Tak jest też i w zegarmistrzostwie. Na prowadzenie wysuwają się marki zegarków balansujące na granicy tego, co eleganckie, a co sportowe. Czy można połączyć garnitur np. z adidasami? Co sądzisz o takiej modowej ekstrawagancji? Jaki zegarek pasował będzie do takiej stylizacji?

Albert Borowiecki: Jestem wielkim miłośnikiem łączenia stylów. Uwielbiam nosić sneakersy nawet do zestawów garniturowych. Moda męska powinna być przede wszystkim praktyczna. Trzymanie się sztywnych zasad nie jest w mojej naturze. Podobnie podchodzę do zegarków. Czasem próbuję przemycić casualowe dodatki do zestawów klasycznych. Jednym z elementów, który również może „odczarować” klasyczną stylizacji jest sportowy zegarek. Zegarek na parcianym pasku bądź zegarek z wyrazistym cyferblatem będzie idealny.

Zegarki i Moda: A zatem – z krawatem czy bez krawata?

Albert Borowiecki: Wszystko zależy od charakteru mężczyzny i okazji. Na poniższym zdjęciu świetnie zbilansowano klasykę z luźniejszym stylem. Zegarek wspaniale prezentuje się na tle białej koszuli i granatowego garnituru. Osobiście, w ostatnim czasie, częściej wybieram jednak opcję bez krawata.

Adam Kornacki – ambasador marki Edifice. źródło: www.casio-watches.com

Zegarki i Moda: Czy jest jakaś marka zegarków, którą cenisz szczególnie? Jeśli tak, to za co? Za wieloletnią tradycję, za design, bogate portfolio, może jeszcze za coś innego?

Albert Borowiecki: Osobiście nie mam konkretnej marki, którą przekładam nad innych cenionych producentów. Preferuję jednak czasomierze o klasycznym charakterze. Zarówno w modzie, jak i zegarmistrzowskim rzemiośle cenie zasadęim mniej, tym lepiej.”

Zegarki i Moda: Idźmy dalej. Mamy już omówione zegarki klasyczne, eleganckie. A co z tymi codziennymi? Jak zestawić zegarek ze zwykłymi jeansami, koszulą i marynarką, lub jeszcze wygodniejszym swetrem?

Albert Borowiecki: W tym przypadku mamy już większe pole do popisu. W zestawach codziennych (luźniejszych), możemy pozwolić sobie na zdecydowanie więcej. Kolor paska można dobierać do koloru skarpetek czy poszetki.

Ogólna zasada brzmi: ma być spójnie i estetycznie!

Zegarki i Moda: Czym powinien wyróżniać się zegarek do noszenia na co dzień? Na bransolecie czy na pasku wykonanym ze skóry naturalnej? Co lepiej wybrać? Jakimi cechami powinna wyróżniać się tarcza?

Albert Borowiecki: Zegarek na co dzień powinien być przede wszystkim praktyczny. Powinien być też wytrzymały. Na co dzień preferuję zegarki na bransolecie.

Zegarki i Moda: Do zestawów codziennych, moim zdaniem, pasują również zegarki, których kopertę wykonano z drewna. Do jakich stylizacji będzie pasował taki „naturalny zegarek”?

Albert Borowiecki: W tym przypadku unikałbym łączenia takich zegarków w zestawach eleganckich. Tego typu zegarki najlepiej pasują w zestawach casualowych. Dżinsy, t-shirt, loafersy i zegarek z drewnianą kopertą to idealne połączenie.

Zegarek marki NEAT

Zegarki i Moda: I na koniec pozostały nam zegarki typowo sportowe. Do biegania, do pływania, na siłownię, trening czy do uprawiania innego rodzaju sportu. Na co zwrócić uwagę przy doborze sportowego modelu? Pasek czy bransoleta – co wtedy wybrać? A może pasek wykonany z silikonu, do pływania sprawdzi się z pewnością?

Albert Borowiecki: W zegarkach sportowych bransoleta jest mało praktyczna. Łatwo w tym przypadku o jej uszkodzenie. Pasek silikonowy w tym przypadku jest zdecydowanie wygodniejszy. Drugą istotnym elementem, na który warto zwrócić uwagę to na samo mocowanie paska.

Zegarki i Moda: Zegarki typu smartwatch to coraz bardziej popularna grupa czasomierzy, szczególnie wśród panów.

Dobry smartwatch powinien nie tylko nie bać się deszczu, lecz także kąpieli w basenie. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze dobrego smartwatcha? Co osobiście uważasz o tego typu zegarkach? Czy to jest przyszłość?

Albert Borowiecki: Osobiście nie posiadam zegarka typu smartwach i w najbliższym czasie nie planuję jego zakupu. Z rozmów jednak wiem, że tego typu gadżety z roku na rok są coraz popularniejsze. Głównie za sprawą wielu funkcji. Dzisiaj smartwach może zmierzyć nam ciśnienie, pilnować diety czy przypominać o systematycznym zażywaniu lekarstw. Mierzenie czasu jest jedynie jedną z wielu dostępnych funkcji.

Mężczyźni uwielbiają gadżety, stąd też rosnąca ich popularność. Podejrzewam, że ich sprzedaż wciąż będzie rosnąć, ale nie sądzę, że są w stanie zastąpić w pełni zegarki klasyczne.

Zegarki i Moda: Czy na koniec mógłbyś podać 3 najważniejsze zasady noszenia zegarków męskich?

Albert Borowiecki: Oczywiście. Oto one:

1. Zegarek powinien pasować stylem do jego właściciela.

2. W zestawach casualowych zegarek powinien być spójny z ze stylizacją.

3. Pasek zegarka powinien kolorystycznie zgrywać się z kolorem skórzanych dodatków stylizacji.

Dziękuję za rozmowę.
Agata Molka

Autorem wszystkich zdjęć jest Albert Demidziuk

Albert Borowiecki – mieszka w Warszawie, miłośnik klasycznej mody męskiej z odrobiną ekstrawagancji. Od ponad 7 lat prowadzi jednego z najpopularniejszych blogów o modzie męskiej w Polsce www.4gentleman.pl. Około rok temu postanowił przekuć pasję w biznes i założył własną markę odzieżową, której produktem flagowym są kamizelki męskie. Obecnie dostępnych jest ponad 20 ich różnych modeli. Wszystkie szyte są w Polsce.