Zegarek to dzisiaj coś więcej niż tylko urządzenie do odmierzania czasu. Odpowiednio dobrany zegarek pokazuje nasz styl, podejście do mody. Pokazuje też nasze wartości, ideały, cechy charakteru. Słowem – pokazuje jaką jesteśmy osobą i co sobą reprezentujemy. Dlatego właśnie wybór odpowiedniego modelu zegarka jest sprawą tak ważną i istotną.

W artykule podpowiemy Wam jakich błędów unikać przy zakupie nowego modelu zegarka?

1. Nie ten typ mechanizmu

Mechanizm to jeden z najistotniejszych elementów w zegarkach.

Ogólny podział wygląda następująco:

– zegarki kwarcowe zasilane za pomocą baterii,

– zegarki mechaniczne z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej,

– zegarki mechaniczne z naciągiem ręcznym, inaczej manualnym.

Zegarki kwarcowe są obecnie bardzo popularne, dostępne niemal dla każdego. Jeśli jesteś osobą, która żyje szybko, nie chce się martwić o precyzję chodu; osobą, która szuka zegarka modowego dopełniającego stylizację – najlepiej wybierz zegarek kwarcowy. Połączysz przyjemne z pożytecznym.

Zegarki mechaniczne z naciągiem manualnym trzeba nakręcać co około 35-40 godzin – tyle wynosi ich rezerwa chodu, czyli czas pracy mechanizmu. Oczywiście, jest to mocno umowne, bo z pewnością znajdą się modele, które mają mniej i więcej mocy. Jeśli zdecydujesz się na ten typ mechanizmu zegarka, pamiętaj, że trzeba będzie go regularnie nakręcać. Dla jednych będzie to niedogodność, dla innych czysta przyjemność.

Zegarki z naciągiem automatycznym z kolei wymagają regularnego noszenia na ręce. Jeśli nie będziesz nosił zegarka, po około 2-3 dniach nieużytkowania, praca ustanie i zegarek będzie wymagał nastawienia.

Wniosek? Wybierz taki zegarek, z takim typem mechanizmu, który będzie pasował do Ciebie i Twojego stylu życia.

2. Niedopasowane funkcje

Jesteś kobietą, szukasz zegarka modowego, nie jest dla Ciebie istotne, że nie będziesz mogła pływać czy kąpać się z zegarkiem na nadgarstku? Nic nie szkodzi! Zdecydowana większość zegarków modowych posiada klasę wodoszczelności 30 m, więc w przy myciu rąk w zupełności wystarczy.

Jesteś mężczyzną, pływasz w basenie, nurkujesz rekreacyjnie lub wyczynowo? Potrzebujesz zegarka, który posiada minimum klasę wodoszczelności 200 m.

Zależy Ci, by wybrany model zegarka służył Ci przez wiele lat w nieskazitelnym stanie? Rozważ szkiełko szafirowe, zamiast mineralnego.

Szukasz zegarka prostego, minimalistycznego, który będzie pasował do wielu stylizacji? Nie wybieraj takiego z bogato zdobioną tarczą.

3. Zegarek niedopasowany do stylu ubierania się

Z zegarkiem na nadgarstku powinieneś czuć się dobrze.

Jeśli jesteś typem eleganckiej damy albo gentlemana, źle będziesz czuł się ze sportowym modelem, a do twarzy Ci będzie z „garniturowcem”.

Jeśli natomiast na co dzień biegasz, skaczesz, jeździsz rowerem lub tańczysz pole dance, nie pasował Ci będzie do stylizacji klasyczny, prosty zegarek. Wtedy wybierz coś bardziej sportowego, rozważ też inteligentny smart zegarek – wspomoże Cię w treningach.

Wszystko zależy od Ciebie, Twojego charakteru, stylu ubierania się na co dzień, tego, jakiego rodzaju ubrania nosisz. Wybierz taki zegarek, który będzie pasował do większości ubrań.

4. Za mały lub za duży zegarek

Wbrew pozorom, w zegarkach rozmiar też ma znaczenie.

Zegarek powinien być dopasowany do wielkości nadgarstka osoby, która go nosi. Zasada jest prosta: „duży, masywny nadgarstek = duży zegarek”, „mały, zgrabny nadgarstek = mały zegarek”.

Jeśli jesteś kobietą, powinnaś rozważyć średnicę koperty między 36 lub 38 mm. Jeśli mężczyzną, zegarkowa „klasyka” to około 40 mm średnicy. Oczywiście, wszystko jest kwestią gustu i indywidualnych preferencji. Mówimy tu o średnich rozmiarach średnicy kopert.

5. Dodatki niedopasowane do stylizacji

Nie wszystkie zegarki pasują do każdego typu ubioru.

Warto o tym pamiętać.

Buty, spinki do mankietów, pasek do spodni, zegarek – wszystko w innym kolorze? To nie będzie wyglądało dobrze. Oczywiście, moda nieustannie się zmienia, i akceptowalne są różne, niekiedy eklektyczne stylizacje, ważne jest kolorystyczne dopasowanie.

Jeśli jesteś mężczyzną, zakładasz granatowy garnitur, do tego masz czarne, klasyczne buty, na nadgarstek najlepiej włóż zegarek z paskiem wykonanym ze skóry w kolorze czarnym lub granatowym.

Jeśli natomiast buty są w kolorze brązowym, to pasek od zegarka również powinien być brązowy, ewentualnie złoty.

Taka bezpieczna klasyka nigdy nie wychodzi z mody.

Jeśli jesteś zainteresowany w jaki sposób odpowiednio dobrać męski zegarek do stylizacji, koniecznie przeczytaj inspirujący wywiad z Albertem Borowieckim, twórcą bloga 4gentleman.pl. Wywiad: jak dobrać męski zegarek do stylizacji?

Jeśli jesteś zainteresowany na co zwrócić uwagę przy zakupie nowego modelu zegarka, koniecznie przeczytaj inny, wartościowy wpis: Kupujemy zegarek. Na co zwrócić uwagę?

 

Agata Molka