Pasek wykonany ze skóry powszechnie uważa się za jeden z bardziej klasycznych, eleganckich, formalnych. Pasuje do wielu okazji i stylizacji. Nic więc dziwnego, że wielu producentów ma w swojej ofercie bogaty wybór modeli wyposażonych właśnie w ten typ mocowania do nadgarstka. Niestety, pasek wykonany ze skóry ma jedną małą niedogodność – pod wpływem noszenia dość szybko się zużywa, choć to oczywiście zależy od jakości skóry.
Jak więc dbać o pasek wykonany ze skóry, aby służył przez długie lata? Na co warto zwrócić uwagę? Jak czyścić? Czym impregnować? Czego nie powinno się robić?
Zapraszam do lektury!
Na wstępie warto zapoznać się z podstawowymi zasadami przechowywania zegarków.
W jaki sposób przechowywać zegarki?
Zarówno zegarki, jak i całą galanterię skórzaną (paski, portfele) najlepiej trzymać w szafie daleko od słońca i wysokiej temperatury. Jeśli przez długi czas wystawimy zegarek na działanie promieni słonecznych, wówczas pasek wykonany ze skóry może zacząć pękać.
Warto zwrócić uwagę w jaki sposób i w czym przechowujemy swoje czasomierze. Jeśli mamy bogatą kolekcję – warto zaopatrzyć się w specjalne, zazwyczaj drewniane pudełko – etui. Coraz bardziej popularne są też pudełka – ekspozytory. To bez wątpienia ciekawy prezent dla prawdziwego „zegarkomaniaka”.
Jeśli posiadamy tylko jeden lub dwa zegarki, warto trzymać je w praktycznym pudełku, które zazwyczaj otrzymujemy w zestawie z zegarkiem. Większość futerałów ma praktyczne zamknięcie, co może ochronić zegarek np. przed kurzem czy zarysowaniami.
Co zrobić ze zmoczonym skórzanym paskiem?
Niekorzystnie może działać też wilgoć, deszcz i inne formy zawilgocenia. Zdecydowanie więc odradzamy Wam pływanie czy nurkowanie w tym typie mocowań do nadgarstka, nawet jeśli klasę wodoszczelności zegarka ustalono na poziomie 100 m lub więcej!
Pasek zegarka, który miał kontakt z wodą może być bardziej podatny na pęknięcia. Jeśli zapomnieliśmy się i już doszło do zamoczenia – lepiej nie suszmy zegarka w bezpośrednim źródle ciepła (np. na kaloryferze). Wówczas może dojść do przesuszenia skóry, a w konsekwencji do szybszego jej pękania. O wiele lepiej spokojnie suszyć w temperaturze pokojowej.
Pozwólmy paskowi na nowo dostosować się do przegubu nadgarstka, nie prostujmy go na siłę. Prostowanie na siłę może powodować większą podatność za pęknięcia i inne uszkodzenia.
Jak czyścić pasek wykonany ze skóry?
Do lekkich zabrudzeń najlepiej sprawdzi się woda i zwykłe, szare mydło. Nie wcierajmy jednak mydła w skórę. Myjmy jedynie pianą wytworzoną z mydła. Następnie pasek przetrzyjmy wilgotną, miękką szmatką. Po umyciu, najlepiej pozostawić zegarek do wyschnięcia w temperaturze pokojowej. Należy pamiętać, by myć pasek tylko wtedy, kiedy zajdzie taka wyraźna potrzeba.
Czym impregnować?
Jeśli już pasek dokładnie wyschnie, i będzie zupełnie suchy, warto go dobrze zaimpregnować. W tej roli sprawdzą się preparaty do pielęgnacji, np. wosk do skór lub niekiedy stosowana w kuchni oliwa z oliwek.
Zdjęcie: źródło: www.gentelman4.pl
Mam nadzieję, że po przeanalizowaniu tego wpisu i zastosowaniu porad w praktyce, Wasze zegarki z paskami wykonanymi ze skóry będą Wam służyły przez wiele lat!
Artykuły powiązane:
Na pasku czy na bransolecie – jaki wybrać?
Wywiad: Jak dobrać męski zegarek do stylizacji?
Redakcja Zegarki i Moda
Zdjęcie tytułowe: źródło: www.gentelman4.pl