Metafora czterech żywiołów przekuta w niezwykłą artystyczną wizję. W pracowni ORSKA koncepcja symbiozy ziemi, powietrza, wody i ognia zaowocowała linią ręcznie wykonanej artystycznej biżuterii. Poznaj niezwykłą kolekcję Holos – znajdziesz ją w butikach stacjonarnych i na stronie internetowej marki.

ORSKA – biżuteria z charakterem

ORSKA to wyrazista biżuteria z mocnym charakterem. Projekty marki są surowe i minimalistyczne – szorstkość faktur, surowość form i niebanalne wzornictwo docenią odbiorcy, którzy cenią sobie indywidualizm i oryginalność.

Marka jest otwarta na eksperymenty, a tym samym różnorodna i nieprzewidywalna. Projekty cechuje ręczne wykonanie i wykorzystywanie osobliwych materiałów, dzięki czemu każdy egzemplarz posiada swój indywidualny charakter.

Najnowsza kolekcja HOLOS

Najnowsza kolekcja ORSKA to ukłon w stronę elementarnych sił natury, które tworzą naszą rzeczywistość. Potęga żywiołów od wieków stanowiła inspirację dla ludzkości, była przedmiotem szczegółowych badań i analiz.

Ich liczba i nazewnictwo różniły się w zależności od miejsca i czasu. W kulturze europejskiej przyjęło się wyróżniać cztery podstawowe żywioły. To właśnie ziemia, woda, ogień i powietrze stały się motywem przewodnim kolekcji Holos. Rolę piątego – symbolicznego żywiołu odgrywa inspiracja, która wyrosła na bazie pozostałych, by stworzyć z nich coś zupełnie nowego.

Greckie słowo „holos” oznacza „całość”. Symbioza czterech żywiołów przybrała postać kolekcji artystycznej biżuterii pod tą samą nazwą.

Holos – we współpracy czterech żywiołów

Wspólnym motywem łączącym elementy kolekcji jest linia: modyfikowana, łączona w większe powierzchnie, tworząca własny język znaczeń. W biżuterii każdemu z żywiołów przypisano autorski, linearny symbol uzupełniony kryształem w adekwatnym odcieniu.

Powietrze

Powietrze jest wszechobecnym żywiołem, bez którego życie na ziemi byłoby niemożliwe. W kolekcji Holos dynamikę i nieustający ruch żywiołu utożsamia kształt pędzącego łuku. Dynamiczny znak, w którym linie nagle zmienią kierunek, podkreśla kryształ w szarobłękitnym odcieniu.

W kolekcji Holos wspomniany symbol znajdziemy na srebrnym pinie, naszyjnikach ze srebra, łańcuszkowych bransoletkach oraz pozłacanych naszyjnikach i kolczykach.

Ziemia

Ziemia jest jednym z najbardziej materialnych i dosłownych żywiołów; jest solidna, wytrzymała i rzeczywista. W kolekcji biżuterii ziemską symbolikę odnajdziemy w minimalistycznym symbolu nawiązującym do widoku pól z lotu ptaka. Tworzą go zbudowane z linii prostych powierzchnie, czasem połączone w większe płaszczyzny o prostopadłym zdobieniu. Całość uzupełnia kryształ w kolorze hematytowej szarości.

Motyw znajdziemy w pozłacanej przypince z kryształem, bransoletkach, sygnecie, krótkich naszyjnikach w srebrnym odcieniu oraz w biżuterii pozłacanej.

Woda

Żywioł wody symbolizuje głębię – tę dosłowną, jak również wewnętrzną i intuicyjną. Woda płynie w zgodzie ze swoją naturą, koi nasze emocje oraz gasi pragnienie. W kolekcji Holos znak wody przybiera formę miękkiej fali pływów morskich, kropli oraz kryształów w odcieniu szafirowego granatu.

Wodną inspirację znajdziemy w kolczykach, naszyjnikach, bransoletkach oraz pierścionkach ze srebra i złoconego mosiądzu.

Ogień

Ogień jest energetyczny, impulsywny i nacechowany emocjonalnie. Przywodzi na myśl namiętność, jest angażujący i pełen pasji. Ten gorący żywioł daje również ciepło i energię.

W kolekcji Holos symbol tego żywiołu kształtem przypomina płomień świecy ozdobiony czerwonym kryształem.

Motyw znajdziemy w pozłacanym pinie oraz w asymetrycznych kolczykach, sygnecie i naszyjniku, w których płynnie przenika się z pozostałymi żywiołami.

Nieprawdopodobna symbolika i elegancja

Kolekcja Holos ukazuje symboliczną współpracę żywiołów. Linearne symbole łączą się ze sobą w poszczególnych elementach biżuterii, tworząc swoistą alchemię. Zawirowania i prądy nawiązują do życiowych doświadczeń, które dotykają każdego z nas.
Z codziennego chaosu warto jednak czerpać konstruktywną energię.

Odnalezienie życiowej równowagi umożliwia osiągnięcie spokoju i harmonii. Podobnie w naturze wyłącznie równowaga pomiędzy siłami przyrody pozwala cieszyć się jej pięknem.

Nowa kolekcja ORSKA jest metaforą synergii między żywiołami – dzięki tej współpracy granice między bytami zacierają się, robiąc miejsce na coś zupełnie nowego.

Agata Gortat – Wojakowska