Chyba żadna z premier ostatniego czasu nie wzbudziła tyle emocji jak pojawienie się kolekcji MoonSwatch. Powiedzmy sobie szczerze nikt nie spodziewał się, że pozornie tak różne marki jak Swatch i Omega wypuszczą “wspólną” kolekcję, która z perspektywy czasu – nieco namieszała w świecie zegarkowym.

Zegarki sygnowane nazwą MoonSwatch inspirowane są w oczywisty sposób kultowym zegarkiem Omega Speedmaster “Moonwatch”, czyli oficjalnym zegarkiem NASA. Drugą inspiracją jest sam Układ Słoneczny. Tak oto otrzymujemy czasomierze inspirowane: Słońcem, Merkurym, Wenus, Ziemią, Księżycem, Marsem, Jowiszem, Saturnem, Uranem, Neptunem oraz Plutonem. Czegóż możemy chcieć więcej?

MoonSwatch

Zegarki z tej kolekcji zostały stworzone jako hołd dla pierwszego zegarka na Księżycu, czyli słynnej Omegi Speedmaster. Najnowsze sygnowane na tarczach podwójne logo Omega x Swatch pokazuje, że każdy może sięgnąć gwiazd. Jak wspomniałem wcześniej każdy z zegarków MoonSwatch odwołuje się do innej planety lub ciała niebieskiego naszego układu słonecznego.

Koperty posiadają kształt kultowego już zegarka Omega z małą różnicą, że kolory poszczególnych zegarków odwołują się do danego ciała niebieskiego. Sposób ten idealnie oddaje to z czym kojarzymy daną planetę i już na pierwszy rzut oka – wiemy z jakim modelem mamy doczynienia.

Bioceramic – niezwykły materiał

Prawdziwą innowacją zastosowaną w kolekcji MoonSwatch jest materiał, z którego zostały wykonane te niezwykłe czasomierze. Tworzywo zostało nazwane Bioceramic. Jest ono połączeniem tworzywa sztucznego na bazie oleju rycynowego oraz ceramiki. Materiał cechuje się wytrzymałością przy jednoczesnej lekkości i miękkości w dotyku.

Materiał ten stał się bazą dla wielu modeli zegarków marki Swatch, co jest najlepszym dowodem na jego sukces.

Saype – artysta zainspirowany kolekcją MoonSwatch

Saype jest artystą znanym z nurtu “land art”. Jego dzieła wyróżniają się faktem, że nie tworzy ich na płótnie, lecz na “ziemi” dzięki czemu ich rozmiar jest nieporównywalny z niczym innym.

Dla Saype ’a bardzo ważną kwestią jest chęć oddziaływania na ludzi bez oddziaływania na naturę. Żeby to osiągnąć do “malowania” używa w pełni biodegradowalnych farb swojego własnego pomysłu. Co ciekawe stworzone przez niego dzieła są cały czas wystawione na działanie sił natury co sprawia, że po pewnym czasie znikają. To mocno wpływa na unikalność jego twórczości i sprawia, że staje się niezwykle wyjątkowym artystą.

Zainspirowany kolekcją MoonSwatch i tym co sobą reprezentuje, Saype stworzył dwa dzieła. Jako “płótno” posłużyła mu odległa kenijska pustynia.

Pierwsze dzieło nosi tytuł “His bright dream”. Przedstawia chłopca stojącego pośrodku księżycowego krajobrazu. Patrzy na nocne niebo podziwia jego ogrom i pragnie poznać co znajduje się poza granicami znanego wszechświata.
Atrybutami chłopca są plecak i latarka. Wskazują one, że jest on gotowy na odkrywanie niezgłębionych tajemnic. Obraz ma 120 m długości i 50 m szerokości.

Drugi z obrazów przedstawia dziewczynkę. Nosi tytuł “Her bold dream”. Bohaterka obrazu rysuje kredą planetę Ziemię oraz otaczające ją gwiazdy. Jej skupienie świadczy o dużej wiedzy jaką posiada oraz o nieograniczonej chęci jej poszerzania poprzez odkrywanie nowych rzeczy. Obraz ma 120 m długości oraz 60 m szerokości.

                         

Patrząc z góry na te majestatyczne obrazy widzimy, że latarka chłopca oświetla dziewczynkę, a obie postacie zwrócone są ku sobie.

„Od niepamiętnych czasów ludzie na całej planecie spoglądali w gwiazdy. Wieczorem, kiedy kierujemy wzrok ku górze, wszyscy stajemy się zadziwionymi dziećmi.

O tym właśnie mówią moje dwa efemeryczne freski; zadają pytanie o naszą relację z czasem i o ślady, jakie po sobie pozostawiamy. Postanowiłem dać temu wyraz wśród księżycowych krajobrazów Kenii, w miejscu tak nierzeczywistym, że tracimy w nim nasze ludzkie punkty orientacyjne.

Podobnie jak w przypadku współpracy Swatch i Omega, jest to opowieść o uniwersalnym marzeniu o przemierzaniu tego wszechświata, który, kiedy zapadnie noc, wydaje się być tak blisko nas, o wybraniu się w stronę gwiazd, o zabawie jakby się było dzieckiem.”

— Saype 

MoonSwatch, czyli zegarki które inspirują

Obrazy, które stworzył Saype w idealny sposób pokazują siłę inspiracji płynącą z kolekcji MoonSwatch. Zegarki te oddają ducha przygody i chęci poznawania tego co nieznane, a co napędzało ludzkość od zarania dziejów.

Dodatkowym aspektem jest użyty niezwykły materiał- bioceramic. Jest on tak samo wyjątkowy jak specjalne farby z których korzysta Saype. Z resztą w obu przypadkach chodzi o jak najlepszy efekt dla nas bez uszczerbku na naturze.

Zegarki z kolekcji MoonSwatch jak i inne modele, do produkcji których wykorzystano materiał bioceramic – dostępne są w oficjalnej dystrybucji marki Swatch.

Mateusz Pycia