40 lat temu na szwajcarskim rynku pojawiła się marka, która w zupełnie inny sposób podeszła do produkcji zegarków. To właśnie Swatch, w 1983 roku- przełamał dotychczasowy schemat działania, do którego ówcześni producenci byli niezwykle przyzwyczajeni.

Należy nadmienić, że był to trudny czas dla zegarków szwajcarskich, które musiały podążać już przetartą ścieżką przez kwarcowe japońskie marki.

Dlatego idea taniego zegarka kwarcowego stworzonego w Szwajcarii, była idealną okazją do wyrównania szans w branży.

Tak oto powstała pierwsza generacja zegarków o okrągłych kopertach – Swatch GENT.
Ale czy zegarki zawsze powinny mieć tylko obły kształt?

What if? Inne podejście do historii

A jeśliby zmienić nieco historię? Swatch w 40. lecie powstania postanowił na nowo podejść do koncepcji kształtu kopert.

Okazuje się, że już 1982 roku założyciele marki debatowali, którym kierunku powinni pójść przygotowując zegarek pod zupełnie nowym brandem. Czy kształt koperty powinien być okrągły, czy jednak lepiej, żeby był kwadratowy?

Finalnie padło na pierwszą propozycję, która stała się totalnym sukcesem. Jednak dzięki tym rozważaniom Swatch postanowił stworzyć alternatywną rzeczywistość i przywrócił do życia kwadratowy prototyp pierwszego zegarka pod nazwą Swatch Bioceramic – What if?

Sprawdzony pomysł, nowoczesne materiały

Pierwszą charakterystyczną cechą nowego zegarka Swatch jest oczywiście kształt koperty, czyli kwadrat. Ma ona wymiary 33 mm x 33 mm. Model dostępny jest w czterech wersjach kolorystycznych: szary, beżowy, zielony i czarny. Wszystkie te kolory mają specyficzny, przygaszony odcień co dodatkowo podkreśla nieco retro styl.

Kolejną ciekawostką jest użyty materiał, a dokładniej materiał bioceramic. Powstaje on poprzez połączenie proszku ceramicznego i materiałów bio. Dzięki temu zegarek What if? zyskuje niezwykłą trwałość, a także wytrzymałość na wyzwania dnia codziennego, przy jednoczesnym zachowaniem bardzo niskiej wagi.

Ciekawostką jest zastosowane szkło. Wykonano je z materiału bio. Jego nietypowa budowa typu edge-to-edge zapewnia niezwykły boczny widok na tarczę.

Oczywiście każda z wersji została zaprojektowana na zintegrowanym pasku z tworzywa w tym samym kolorze co koperta.

Cztery wersje tarcz

W zależności od wersji kolorystycznej mamy do wyboru cztery wersje tarczy i wskazówek.

Poza modelem z beżową kopertą, gdzie tarcza ma kolor niebieski reszta zegarków ma tarcze w kolorze białym.

Prawdziwe różnice zauważamy w malowanych indeksach. Tak naprawdę mamy tutaj bardzo klasyczne i eleganckie wersje jak np. rzymskie indeksy w szarym modelu przez dwie wersje casualowe, po nieco bardziej sportową wersję w niebieskim kolorze.

Cechą wspólną jest umiejscowienie podwójnego okienka datownika na godzinie 3. Datownik oferuje nam wskazanie dnia tygodnia oraz dnia miesiąca co jest bardzo miłym i przydatnym elementem. Dodatkowo bardzo dobrze komponuje się oryginalną stylistyką zegarków.

Ilość możliwych opcji kolorystycznych i stylistycznych sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Jednocześnie każdy z zegarków będzie wspaniałym dodatkiem zarówno do luźnych stylizacji jak i tych bardziej eleganckich jako ciekawy kontrast.

Niezawodny mechanizm

Jako że modele Bioceramic What if? nawiązują do swojego prototypowego pierwowzoru, został wyposażony w niezawodny i precyzyjny mechanizm kwarcowy.

Rozwiązanie to jest idealne dla osób ceniących sobie maksymalną bezobsługowość i precyzję zegarka.

Niezwykle urokliwym dodatkiem jest umieszczenie na pokrywie baterii wzoru jednego z czerech pierwszych zegarków Swatch z 1983 roku. Daj nam to jeszcze większe powiązanie z pierwowzorem.

Swatch Bioceramic What if? – dostępność i cena

Nie ma chyba osoby, która chociaż raz nie zadała sobie pytania “Co by było, gdyby?”. Zapewne każdego z nas fascynuje, jak potoczyłaby się historia gdybyśmy podjęli inne decyzje. Marka Swatch we wspaniałym stylu urzeczywistnia swoją alternatywną historię, która trzeba przyznać prezentuje się niezmiernie interesująco.

Wszystkie cztery modele Bioceramic What if? zostały wycenione na kwotę 475 zł co jest bardzo przystępną ceną i zdecydowanie skłaniającą do włączenia jednego z modeli do swojej kolekcji.

Wszystkie zegarki Bioceramic What if? dostępne są w sprzedaży od 1 sierpnia 2023 roku swatch.com i w stacjonarnych salonach.

Mateusz Pycia

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Swatch znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – Zegarki Swatch