Wojna, która trwa już od ponad dwóch miesięcy zmieniła nie tylko bieg historii, lecz także codzienne życie ukraińskich projektantów mody. W obliczu strachu wielu artystów cały czas nadal działa, by wspierać Ukrainę. Tworzą miejsca pracy, dają możliwość zarobku, przekazują część zarobionych środków na wsparcie własnego kraju. Ale to co najważniejsze – ich działalność jest namiastką nadziei na lepsze jutro.

Oto 7 wyjątkowych, ukraińskich marek, które warto znać. Kto wie – może właśnie dziś zakochasz się w tych produktach i kupisz je, jednocześnie wspierając Ukrainę i ich rodzime firmy?

1. Ruslan Baginskiy – niezwykłe nakrycia głowy

Ruslan Baginskiy to założyciel marki i stylista. Firma stworzona została ponad 10 lat temu we Lwowie, a następnie przeniesiona do Kijowa. Pierwsze czapki zostały wykonane ręcznie przez projektanta, który zdobywał doświadczenie w lokalnych warsztatach rzemieślniczych, gdzie zachowały się tradycyjne wzorce produkcji.

Nakrycia głowy, które tworzy marka zostały zainspirowane sztuką, ukraińskimi strojami ludowymi, archiwalnymi zdjęciami rodzinnymi i elementami mody vintage. Niezwykłe nakrycia głowy tej marki nosiła między innymi Madonna, Gigi Hadid, a produkty RB trafiły do światowych magazynów modowych.

Marka jakiś czas temu zadeklarowała, że wznawia produkcję, a nakrycia głowy znów można zamówić online.

2. Kulakovsky – skórzane okrycia wierzchnie

KULAKOVSKY to marka tworząca wyjątkowe okrycia wierzchnie, głównie ze skóry.

Design firmy stawia na klasyczność, która dopełniona jest kreatywnością. Cała produkcja odbywa się w Odessie, a głównym projektantem jest Artur Kułakowski, który od wielu lat zajmuje się produkcją galanterii skórzanej. Najpierw pomagał swojej rodzinie w tworzeniu atelier, a obecnie tworzy własną markę modową. Marka wpisuje się na listę firm luksusowych.

Jak podaje witryna internetowa marki wciąż można nabywać produkty drogą online.

3. WeAnnaBe – wegańskie, lekkie i dziewczęce ubrania dla kobiet 

WeAnnaBe została założone w 2014 przez Annę Sokol z Odessy.

Marka ta tworzy ubrania dla kobiet, które cenią sobie lekkość i dziewczęcość. Piękne klasyczne formy uzupełnia piękna idea weganizmu. Wartości jakie wyznaje firma idealnie wpisują się w obecny trend dbałości o środowisko. WeAnnaBe tworzy odzież w krótkich seriach, a resztki materiałów wykorzystywane są do szycia torebek. Jak twierdzi sama marka, polityka tej firmy opiera się na stwierdzeniu – „produkujemy tylko to, co byśmy nosiły”.

Zamówienia można składać w sklepie internetowym lub w wiadomościach prywatnych na mediach społecznościowych tej marki.

Czytaj także: Marki modowe, które wycofały się z Rosji. Bez obaw możecie robić w nich zakupy!

4. Paskal – moda inspirowana architekturą

Produkty marki Paskal skierowane są głównie dla kobiet. Produkty marki inspirowane są natchnieniem płynącym z architektury i natury. Odzież tą wyróżniają kolory, ciekawa forma o nieco przerysowanej stylistyce.

Projektantką marki jest Julie Paskal, która była finalistką pierwszej edycji konkursu o nagrodę LVMH. W 2013 roku wprowadziła na rynek swoją tytułową markę PASKAL, a kilka lat później została uczestnikiem Paryskiego Tygodnia Mody.

Marka cały czas prowadzi sprzedaż online, a na swoich mediach społecznościowych zachęca również do wspierania innych ukraińskich twórców.

5. BEVZA – piękna, biała forma

BEVZA to kijowska marka odzieży damskiej, wyróżnia ją połączenie zmysłowości i minimalizmu, całość dopełnia delikatna palet barw. Jak podaje marka, ich kluczową koncepcją jest – „biała suknia”, która opiera się na idei czystego i najbardziej kultowego elementu kobiecej garderoby. Założycielką firmy jest Svitlana Bevza.

Marka ceni sobie etyczne podejście do mody, z tego względu produkty szyte są z dobrej jakości materiałów. Poza wyjątkowymi ubraniami firma oferuje także buty oraz bransoletki.

Jak deklaruje BEVZA na krótki czas sprzedaż została wznowiona, jednak ze względu na sytuację w Ukrainie czas dostawy może się mocno wydłużyć.

6. Litkovskaya – piękno z odrobiną magii

Litkovskaya to marka, która narodziła się w 2009 roku. Firma opiera się na kilku pokoleniowej tradycji szycia.

Narracja marki jest intrygująca i ciekawa – ubrania są uniwersalne, jednak z odrobiną magii. Ubrania skierowane są głównie do kobiet. Jak deklaruje marka – mogą je zarówno nosić matki, jak i córki.

Ze względu na aktualnie trwającą wojnę obecnie sprzedaż online jest wstrzymana i trwają prace nad przeniesieniem krawiectwa w bezpieczne miejsce. Z tego względu warto śledzić dalsze poczynania marki. Być może niebawem uda Wam się upolować trochę magii, którą serwuje marka Litkovskakaya.

7. Vita Kin – haft inspirowany starożytnością

To niezwykła, luksusowa marka, której ubrania można nabyć między innymi w NET-A-PORTER, a także na stronie etsy. Pierwsze kolekcje marki były inspirowane ukraińskim dziedzictwem oraz słynnymi metodami i wzorami haftu. Wraz z rozwojem marka zaczęła wdrażać także inne techniki zdobnicze. Główną inspiracją do tworzenia wyszukanych sukienek, a także ubrań są różne starożytne kultury.

Projektantką marki jest imienniczka marki Vita Kin.

Ze względu na wyjątkową dbałość o każdy element wzoru, produkcja może zajmować nawet do trzech tygodni – co zaskakuje, jednak być może w tym kryje się piękno prawdziwej idei slow fashion.

Julia Jarosz

Ten artykuł może Cię zainteresować. Czytaj dalej: Tak polskie marki modowe wspierają Ukrainę! pamiętajcie o nich podczas zakupów!