Każda uroczystość i oficjalne wyjście wymaga odpowiedniej oprawy. Elegancka i umiejętnie dobrana sukienka to połowa sukcesu. Duża część formalnych uroczystości posiada w zaproszeniu dress code, czyli jednoznaczną wskazówkę, jaki strój należy wybrać. Podczas przyjęć i ceremonii rodzinnych, panuje większa dowolność. Kiedy wybrać suknię balową? A kiedy sukienkę koktajlową lub wieczorową? Już podpowiadamy!

Suknia balowa – tylko na specjalne okazje

Suknia balowa w swojej istocie jest bardziej odświętnym wydaniem kreacji wieczorowej. Jest znakiem rozpoznawczym są odkryte ramiona lub/i plecy, mocno rozkloszowany dół i tylko szlachetne tkaniny. Ważna jest również jej odpowiednia długość – musi zakrywać buty. Kreacje balowe są obszerniejsze i bogaciej zdobione. Pełne falban, tiulu, perełek, haftów i innych ornamentów. Wytwornie i ze smakiem.

Co ciekawe, wiele sukien ślubnych mieści się w tym kanonie. Kolorystyka kreacji jest dowolna, jedynie warto wspomnieć, że biel przeznaczona jest dla panien młodych i debiutantek. Pamiętajcie, że długie suknie balowe potrzebują odpowiedniego towarzystwa – etoli, długich rękawiczek, eleganckich szpilek, niewielkiej kopertówki na łańcuszku oraz biżuterii wieczorowej. Najlepiej wykonanej z najszlachetniejszych kruszców i kamieni jubilerskich.

Kiedy ją zakładać?

Na wszelkie oficjalne kolacje wysokiej rangi, również te państwowe i królewskie, a także bale. Suknia balowa z wyżej wymienionymi dodatkami jest obowiązkowa, jeśli na zaproszeniu jest dopisek white tie – czyli najwyższy stopień formalności.

Suknia wieczorowa – klasyk na wielkie wyjścia

Kreacja wieczorowa będzie nam towarzyszyć podczas wielu uroczystości i wielkich wyjść. Według etykiety obowiązuje ona jako strój półformalny. Zgodnie z nazwą stosuje się ją na wszelkie ceremonie po godzinie 18.00 lub po zapadnięciu zmroku.

Jeśli chodzi o długość i krój – panuje dużo większa dowolność. Może być ona do połowy łydki lub do kostki. Na pewno musi być jednak za kolano. Dekolt i wycięcia powinny być proste i skromne. Połyskujący materiał, cekiny, koronki, tiul czy subtelne wzory – wszystkie one spełniają wymogi stroju wieczorowego.

Jeśli chodzi o kolorystykę, to może być ona dowolna. Obecnie mamy sporo pastelowych propozycji. Jednak najbardziej klasyczne odcienie to: czarny, granatowy, czerwony, ciemnozielony i bordowy. One zawsze będą na miejscu. Nie zapomnijcie oczywiście o stylowych dodatkach – obowiązkowe są buty na obcasie, mała kopertówka na łańcuszku oraz wieczorowa biżuteria. Powinna być ona skromniejsza w przypadku bogato zdobionych kreacji i obfitsza, kiedy mamy na sobie prosty, monochromatyczny strój.

Kiedy ją zakładać?

Na wesele, bal sylwestrowy, studniówkę możesz z powodzeniem założyć krótszą sukienkę. Natomiast na galę, bankiet, przyjęcie, jubileusz oraz podczas wszelkich uroczystości opatrzonych adnotacją black tie, rekomendujemy wybór długiego stroju.

Sukienka koktajlowa – idealna na wszystkie dzienne uroczystości

Sukienka koktajlowa, za ojca której uznaje się Christiana Diora, to idealne rozwiązanie na wszelkie dzienne ceremonie.

Klasyczna sukienka koktajlowa nie posiada rękawów i jest w długości tuż za kolano. Obecnie jednak występują pewne modyfikacje, chociażby długości rękawa. Jest to strój, który także można określić mianem półformalnego.

Reprezentatywnym przykładem takiej kreacji jest ołówkowa sukienka za kolano z odpowiednio dobranym żakietem. Strój koktajlowy powinien mieć prosty, dopasowany krój, bez zbędnych wycięć. Dobrym wyborem będą jasne, pastelowe barwy – delikatny różowy, subtelny brzoskwiniowy, miętowy czy beżowy. Uzupełnieniem całości będzie stonowana biżuteria, mała torebka na łańcuszku oraz buty na obcasie. Podczas niektórych dziennych ceremonii ozdobne nakrycie głowy jest wręcz nieodzowne!

Kiedy ją zakładać?

Koktajlowa sukienka to świetny wybór na wesele, komunię, chrzciny oraz na przyjęcie.

 

A może Mała Czarna?

Na zakończenie jeszcze słów kilka o Małej Czarnej. Jest ona rodzajem prostej sukni wieczorowej lub koktajlowej – w zależności od długości i kroju. Obowiązkowo w kolorze czarnym. Stała ona się niezwykle popularna za sprawą francuskiej projektantki i ikony mody – Coco Chanel. Mała Czarna, to „pewniak” na każdą okazję. Odpowiednio dobrane akcesoria sprawią, że może być ona zarówno strojem do opery i teatru, jak i na przyjęcie w gronie przyjaciół.

Jak dobrać fason sukienki do swojej figury? Dowiesz się tutaj. Czytaj dalej: Sukienki na wesele i zasady weselnych stylizacji dla pań

Karolina Kamińska – Lipińska

*zdjęcia: Pexels.com, Pixabay.com