Toast o północy, sztuczne ognie, fajerwerki i zabawa do białego rana… To zaledwie garść znanych, sylwestrowych zwyczajów. Na całym świecie Nowy Rok obchodzony jest na dziesiątki różnych sposobów. O niektórych pewnie nie mieliście pojęcia! Oto najbardziej niezwykłe ze światowych noworocznych tradycji.

„Co kraj to obyczaj” – nie inaczej jest również w przypadku sylwestrowych zwyczajów. W Polsce stary rok żegnamy najczęściej na balach, imprezach klubowych, plenerowych koncertach, domówkach oraz kameralnie – w domu przed telewizorem. A jak świętuje nadchodzący rok reszta świata? Przekonajmy się!

Chiny – Nowy Rok w barwach czerwieni

Chiński Nowy Rok, nazywany również Świętem Wiosny, to wydarzenie, którego data wyznaczana jest co roku na podstawie kalendarza lunarnego. Podczas trwających aż 15 dni obchodów, Chińczycy masowo podróżują i odwiedzają najbliższych. Nieodłącznym elementem jest wszechobecna czerwień, która symbolizuje szczęście i pomyślność. Barwa pojawia się na drzwiach w postaci malowanych chińskich znaków, przypominają o niej też odświętne stroje, zdobienia domów czy petardy, od których ulice toną w czerwieni. Huk, wybuchy i ognista barwa mają również za zadanie odgonić bestię Nian.

Malowniczym wydarzeniem związanym z nadejściem Nowego Roku jest Święto Latarni. Ulice bogato zdobią kolorowe lampiony wykonywane z papieru, drewna, materiału czy szkła. Zapalone latarnie mają rozświetlić drogę do domu duchom przodków i umożliwić spotkanie z najbliższymi. Obchodom towarzyszą również pochody smoków i artystyczne pokazy. Noworoczne tradycje w Państwie Środka liczą sobie przeszło 2000 lat.

Czy pamiętasz, że miniony rok 2022 był rokiem Tygrysa? Dzisiaj rozpoczyna się Chiński Nowy Rok! Rok Tygrysa!

Niezapomniany Sylwester w Stanach Zjednoczonych

Amerykanie witają Nowy Rok hucznie i z rozmachem. Pokazy fajerwerków, zorganizowane zabawy i przyjęcia, spotkania z bliskimi są na porządku dziennym. Sylwester w Nowym Jorku co roku przyciąga imponującą widownię z całego świata.

Kto z nas nie kojarzy obrazka z Times Square, gdzie w otoczeniu jaskrawych telebimów i billboardów, tłum z zapartym tchem bierze udział w niezwykłym sylwestrowym wydarzeniu? Od 1904 roku „Ball drop”, czyli świetlista kula opuszczana wzdłuż masztu na Times Square, rozpoczyna odliczanie do północy. Przy dźwiękach „Imagine” Johna Lenonna uczestnicy wyczekują upragnionego Nowego Roku, by po dwunastej „zatonąć” w kolorowym konfetti. Zabawę wzbogaca atrakcyjny program muzyczny z udziałem najpopularniejszych gwiazd.

Sylwester w Las Vegas z pewnością dorównuje nowojorskiej imprezie. Królestwo rozrywki zapewnia na tę jedyną noc w roku wiele atrakcji i niezapomnianych wrażeń. Nocne kluby, kasyna, koncerty, występy największych gwiazd estrady oraz liczne pokazy fajerwerków przyciągają tłumy uczestników. Warto obejrzeć Las Vegas New Year Experience, kilkunastominutowy pokaz laserów i świateł, albo wybrać się na Las Vegas Shows w wykonaniu Cirque Du Soleil.

https://www.billboard.com

https://www.reviewjournal.com

Noworoczne tradycje odległej Syberii

Sylwester na Syberii koncentruje się wokół najgłębszego jeziora na świecie. Zgodnie z noworoczną tradycją, w Jeziorze Bajkał wycina się głęboki przerębel, by umożliwić nurkom symboliczne zasadzenie drzewa na jego dnie.

W Buriacji noworoczne obchody trwają aż miesiąc. Kultywuje się buddyjskie i szamańskie tradycje, obfitujące w różnorodne ceremonie, obrzędy, spotkania i zabawy. Szczególne znaczenie przypisuje się spożywanym w tym czasie tradycyjnym potrawom, które mają zapewnić Buriatom dobrobyt, zdrowie i długie, dostatnie życie.

https://www.barents.pl

Noworoczna Szkocja w cieniu Wikingów

Hogmanay (szkocki Sylwester) to wydarzenie cieszące się dużym zainteresowaniem nie tylko w Szkocji. Początki sięgają dawnych praktyk wikingów. W Stonehaven przez ulice miasta przechodzi pochód uczestników wymachujących ognistymi kulami. Kula, która będzie się palić najdłużej, ma zapewnić szczęście niosącemu ją śmiałkowi.

Szkoci świętują Nowy Rok z całym bogactwem tradycji, zwyczajów i przesądów. Np. ważne jest, kto jako pierwszy zawita do nas o północy – odwiedziny młodego, ciemnowłosego mężczyzny zwiastują szczęście, natomiast wizyta jasnowłosej kobiety – wręcz przeciwnie.

W Nowy Rok gospodarz wypija wodę zaczerpniętą ze studni i symbolicznie spryskuje nią swoje obejście – ma to zapewnić pomyślność i błogosławieństwo. W piecu pali się gałązki jałowca, a powstały dym ma wypędzić z domu złe duchy. Duże znaczenie przywiązuje się też do noworocznych upominków: wierzy się, że kawałek węgla, zapalona świeca, whisky, moneta czy bakaliowe ciasto przynoszą obdarowanemu dostatek.

https://d2kmbl0trprm6g.cloudfront.net/

Hiszpania i sylwestrowe zwyczaje

Podobnie jak Chińczycy, Hiszpanie wierzą, że kolor czerwony zapewnia szczęście i pomyślność. W Sylwestra należy mieć na sobie coś czerwonego, najczęściej jest to część bielizny.

Oryginalną tradycją jest spożywanie o północy dwunastu winogron – po jednym na każde uderzenie zegara. Hiszpanie witają więc Nowy Rok z ustami pełnymi owoców, albowiem przełknięcie całego tuzina zwiastuje szczęście w nadchodzącym roku. Co ciekawe, w sklepach znajdziemy nawet specjalnie przygotowane na tę okoliczność kiście składające się tylko z dwunastu winogron.

Ciekawy noworoczny przesąd związany jest z podróżami. Nie palisz się do wyjazdów? Przespaceruj się z walizką po mieszkaniu i ustaw ją pod drzwiami. Jeśli natomiast w nadchodzącym roku marzą Ci się liczne eskapady, wystarczy odbyć spacer z walizką wokół domu – i sprawa załatwiona!

https://ecorrector.com/wp-content/

Dania – z brzękiem szkła w Nowy Rok

Duńczycy świętują Sylwestra w dość niecodzienny sposób. Otóż w przeddzień Nowego Roku rozbijają talerze o drzwi swoich przyjaciół. Zatem im więcej szkła znajdziemy pod drzwiami, tym większą sympatią cieszymy się wśród znajomych. Z kolei wykonywany z wybiciem północy skok przez krzesło jest symbolem przejścia ze starego roku w nowy.

https://cdn18.podroze.smcloud.net/t/photos/

Bez względu na to, w jakim miejscu na świecie przyjdzie nam świętować Nowy Rok, powitajmy go z uśmiechem na ustach, nadzieją i optymizmem. Niech to będzie nowy początek, czas na pozytywne zmiany i refleksje. Pochylmy się nad minionym rokiem i doceńmy z wdzięcznością ogrom dobra, jakie w tym czasie otrzymaliśmy.

Agata Gortat – Wojakowska