Kiedy my świętowanie Nowego Roku mamy już za sobą, państwa azjatyckie dopiero zaczynają do niego przygotowania. Chiński Nowy Rok, który w tym roku będzie obchodzony 22 stycznia, to najważniejsze święto w tej kulturze. Pod patronatem jakiego chińskiego znaku zodiaku będzie 2023 rok? Co to oznacza i jakie są najważniejsze tradycje związane z tym świętem? Już tłumaczymy!

Chiński Nowy Rok – co to jest za święto i jakie są zwyczaje?

Chiński Nowy Rok jest uroczystością ruchomą, datowaną pomiędzy 21 stycznia a 20 lutego. Nazywana bywa również Świętem Wiosny. Data ta jest zgodna z kalendarzem księżycowym i przypada dokładnie na nów księżyca. Obchody trwają 15 dni i zwieńczone są Świętem Latarni, które wypada dla odmiany w pełnię księżyca.

Chiński Nowy Rok to czas spędzony głównie w rodzinnym gronie. Przygotowywana jest wspólna uczta, której obowiązkowym elementem są dania rybne i tradycyjne pierożki Jiaozi. Następnie wręczane są upominki, które symbolizują dobrobyt i obfitość.

Oprócz spotkań z najbliższymi, organizowane są parady i pokazy fajerwerków.

Domy i ulice dekorowane są czerwonymi ozdobami. Znakiem rozpoznawczym tego święta są lampiony, również w tym samym kolorze. Dlaczego właśnie czerwony kolor? Bo w kulturze chińskiej przynosi on szczęście i powodzenie. To coś w rodzaju dobrej wróżby. Aby dobrze zacząć Nowy Rok, należy także uporządkować dom. Dlaczego to takie ważne? Czyste mieszkanie oznacza bowiem, że wszystkie złe rzeczy i niepowodzenia poszły w niepamięć.

Rok 2023 – Rokiem Królika

W Chinach jeden rok kalendarzowy odpowiada jednemu znakowi zodiaku. I tak mamy poszczególnych zwierzęcych patronów w kolejności: Szczur, Wół, Tygrys, Królik, Smok, Wąż, Koń, Koza, Małpa, Kogut, Pies i Świnia. Występują one w towarzystwie jednego z pięciu żywiołów – drewna, ognia, ziemi, metalu i wody. Od 22 stycznia 2023 r. do 9 lutego 2024 r. będzie trwał zatem rok Wodnego Królika.

Rok Wodnego Królika – co oznacza?

Królik według chińskich znaków zodiaku oznacza spokój i wrażliwość. Jest elastyczny, potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji. Ponadto jest obdarzony niezwykłą intuicją, która pomaga mu wyjść obronną ręką z wielu opresji. Jest mądry, szanuje zdanie innych, ale potrafi być nieufny. Ponadto jest artystą i estetą. Bardzo lubi aktywnie spędzać czas. Jak to się ma do całego roku?

2023 rok to będzie niezwykle pozytywny i spokojny czas. Pełen stabilizacji i harmonii. Nie mylcie jej z nudą, tej bowiem Króliki nie lubią. Kluczowa będzie wzajemna życzliwość i dobre relacje z innymi ludźmi, a w szczególności z rodziną i przyjaciółmi.

To poczucie bezpieczeństwa da doskonałe pole do własnego rozwoju i do realizacji założonych celów. Spokojnie, krok po kroku. Będzie to czas sukcesu i wielu dobrych wydarzeń. W tle będzie jednak spokój i wyciszenie.

Nadchodzący Nowy Rok Wodnego Królika to szansa na chwilę wytchnienia po ostatnich trudnych latach. To czas dobrych decyzji, harmonijnego rozwoju oraz świetnych relacji z innymi ludźmi. Potraktujmy to jako dobrą wróżbę!

Karolina Kamińska – Lipińska

Zdjęcia: Pixabay.com, Pexels.com

Interesują Cię zwyczaje związane z Sylwestrem i Nowym Rokiem? Czytaj dalej: Sylwester na świecie. Poznaj niezwykłe noworoczne tradycje, które z pewnością Cię zadziwią!