Kiedy emocje związane z Sylwestrem u nas już na dobre opadną, jest miejsce na ziemi, w którym mieszkańcy dopiero szykują się do przywitania Nowego Roku. Chiński Nowy Rok, bo o nim właśnie mowa, rozpoczyna się 1 lutego 2022. Ile trwa świętowanie i jakie są tradycje z nim związane? Pod jakim znakiem zodiaku upłynie ten rok i co to oznacza?

Przeczytajcie koniecznie!

Kiedy obchodzony jest Chiński Nowy Rok?

Chiński Nowy Rok jest uroczystością ruchomą, datowaną pomiędzy 21 stycznia a 20 lutego.

Paradoksalnie, nazywany jest również Świętem Wiosny.

Obchody są niezwykle barwne, okazałe i… długie. Trwają aż 15 dni, z czego pierwsze 7 jest wolne od pracy. W rzeczywistości okres ten może być jeszcze bardziej wydłużony. Kilka dni przed uroczystościami Chińczycy rozpoczynają bowiem już przygotowania i podróże do swoich rodzinnych miast. Święto to jest szczególnym czasem, który spędza się z najbliższymi – dziećmi i dziadkami.

Celebracja rozpoczyna się wraz z nowiem księżyca, a kończy się jego pełnią, przypadającą na Święto Latarni. Tego dnia spaceruje się wspólnie z latarniami w dłoniach, wywiesza się lampiony i spożywa się specjalne kulki ryżowe. Zjedzenie ich zapewnia jedność i powodzenie przez cały rok.

Rok 2022 – Rokiem Tygrysa i Żywiołu Wody

Choć jesteśmy przyzwyczajeni do 12 znaków zodiaków, to w Chinach mają one zupełnie inny kształt.

Poszczególne znaki powiązane są z danym rokiem. Szczur, Wół, Królik, Smok, Wąż, Koń, Koza, Małpa, Kogut, Pies i Świnia. Jako trzeci w kolejności jest tegoroczny Tygrys. W tym cyklu występuje w towarzystwie żywiołu Wody.

Chińczycy są niezwykle przywiązani do przepowiedni i dobrych znaków, a nadchodzący rok Tygrysa zdecydowanie do nich należy.

Optymizm, odwaga do działania i aktywność, to są te cechy, które mogą zapewnić powodzenie licznym przedsięwzięciom.

Liczymy na moc nowości i życiową energię!

Jakie są tradycje związane z Chińskim Nowym Rokiem i co oznaczają?

Nowy Rok w Chinach ma niezwykle barwną oprawę. Na przystrojonych ulicach odbywają się pochody, taneczne parady oraz pokazy fajerwerków.

Na zdjęciach relacjonujących obchody na pierwszy plan wysuwa się wszechobecny kolor czerwony. Przypisany jest on do ważnych uroczystości państwowych, jak i prywatnych. Czerwony to szczęście, sukces, siły witalne oraz powodzenie.

Według podań w dawnych czasach ludzie obawiali się bestii Nian, która pożerała ludzi. Pewien starzec zawarł z potworem układ i polecił ludziom wywieszanie czerwonych papierowych ozdób w oknach i drzwiach, aby nie powróciła nigdy więcej. Inna legenda głosiła, że Nian obawiał się hałasów oraz ognia, stąd pokazy sztucznych ogni i lampiony, które miały go odstraszyć.

Budynki są przyozdabiane talizmanami przynoszącymi wszelką pomyślność oraz transparentami.

Co ciekawe, przed powieszeniem dekoracji, obowiązkowo trzeba posprzątać dom!

Nowy Rok to też czas prezentów. Najbardziej popularne są czerwone koperty z pieniędzmi. Koniecznie parzysta suma. Zakazana jest jedynie liczba 4. Pożądane są również słodkości, alkohol i herbata.

Wraz z całą rodziną przygotowywane są tradycyjne pierożki Jiaozi. Po ich zjedzeniu, wszyscy zasiadają do wspólnej uczty. Podanie dań rybnych zwiastuje obfitość i dobrobyt. Obowiązkowy punkt obchodów!

Nadchodzący Rok Tygrysa w Chinach to znakomita wróżba oraz zapowiedź licznych nowości i witalnej energii!

Karolina Kamińska Lipińska

*Zdjęcia: Pexels.com, Pixabay.com