Lato to doskonała pora roku sprzyjająca wakacyjnym podróżom. Można je spędzić w wielu ciekawych miejscach, m.in. we wnętrzach muzeów. Co powiecie na muzea z zegarkami? Wszystkie, które dla Was wybraliśmy mają intrygującą historię.

Jakie są najciekawsze muzea z zegarkami w Europie? Które z nich wspaniale łączy dobrej jakości zegarmistrzostwo i architekturę? W którym muzeum można zobaczyć największą kolekcję zegarów słonecznych na świecie?

Na te i inne pytania chętnie udzielimy Wam odpowiedzi.

1. Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius – zabytkowy zegar na dziedzińcu

O tym muzeum mówiono wiele. W zabytkowych murach Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie kryją się wysokiej klasy eksponaty na czele z przedmiotami i urządzeniami technicznymi z różnych dziedzin nauki i techniki.

Oprócz urządzeń astronomicznych i nawigacyjnych warto poświęcić kilkadziesiąt minut dziedzińcowi. Znajduje się tam zabytkowy zegar z wygrywającym melodie kurantem i drewnianymi figurkami.

Jest to już czwarta konstrukcja w dziejach Collegium Maius. Pierwszy zniszczony przez pożar mechanizm zegarowy powstał przed rokiem 1465, jednak w 1492 został zniszczony przez pożar. Trzecia wersja zegara była wersją niezwykłą, w którym symbole słońca i księżyca poruszały się wraz z mechanizmem.

Zegar współczesny uruchomiono we wrześniu 2000 roku.

System komputerowy uruchamia pochód postaci historycznych i towarzyszy mu fragment muzyki dworskiej. W orszaku poruszają się figury osób związanych z Akademią Krakowską: królowa Jadwiga, król Władysław Jagiełło, Hugon Kołłątaj i rektor Stanisław ze Skalbmierza.

2. Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie (woj. świętokrzyskie) – jedno z największych muzeów zegarów słonecznych na świecie

Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie nie powstałoby gdyby nie wyjątkowa pasja jego założyciela. Feliks Przypkowski, bo o nim mowa, od lat zbierał zabytkowe zegary wodne, świece zegarowe, klepsydry i urządzenia astronomiczne.

Feliks Przypkowski najwyżej cenił przedmioty o wyjątkowej wartości artystycznej, pochodzące z najlepszych europejskich manufaktur.

Najcenniejszy eksponat? Zegar słoneczny króla Stanisława Leszczyńskiego wykonany we francuskim XVIII – wiecznym warsztacie.

Chociaż muzeum zegarów słonecznych istnieje od niespełna 60 lat może poszczycić się pokaźną kolekcją zegarów słonecznych. Uzupełnieniem zbiorów są równie interesujące księgi poświęcone astronomii i gnomonice.

3. Międzynarodowe Muzeum Zegarków w Szwajcarii – gratka dla wszystkich miłośników zegarków

Manufaktura zegarków w La Chaux – de – Fonds w Szwajcarii (kilka kilometrów od granicy z Francją), nie powstałoby gdyby nie… Hugenoci! Wygnani ze swojej ojczyzny francuscy protestanci zamieszkali w Genewie i zachodniej Szwajcarii już w XVII wieku. Trafili też do Chaux – de – Fonds, gdzie stworzyli jedną z pierwszych zegarkowych manufaktur. Trudnej sztuki tworzenia pierwszych mechanizmów zegarkowych uczyli Szwajcarów.

Z czasem szwajcarskie miasto Chaux – de – Fonds stało się najważniejszym „zegarkowym” ośrodkiem w kraju.

Obok wielu luksusowych modeli zegarków, goście Międzynarodowego Muzeum Zegarków mogą zajrzeć do Centrum Renowacji Historycznych Czasomierzy – miejsca, w którym wysoko wykwalifikowani zegarmistrze rekonstruują stare zegarki.

Skomplikowaną pracę zegarmistrzów świetnie ilustrują audiowizualne prezentacje i multimedialne pokazy.

Oprócz 2700 zegarków i ok. 700 zegarów ściennych dużym zainteresowaniem cieszą się też interaktywne eksponaty.

Wizyta w Międzynarodowym Muzeum Zegarków dla każdego pasjonata czasomierzy stanowi nie lada przyjemność.

4. Muzeum Longines w Szwajcarii – muzeum zegarków z duszą

Znajdujące się w szwajcarskiej miejscowości Saint Imier odnowione i przebudowane w 2012 roku muzeum Longines zachwyca. Tu czas przestaje istnieć.

Eleganckie zegarki, urządzenia nawigacyjne i instrumenty do chronometrażu to nie jedyne eksponaty jakie można znaleźć w muzeum. Goście muzeum chętnie oglądają archiwalne zdjęcia, plakaty, filmy, nagrania, a także nagrody jakie na przestrzeni lat zdobyła ta wyjątkowa marka.

W muzeum obok legendarnych modeli zegarków umieszczono pierwsze stworzone przez Augusta Agassiza zegarki. Założyciel marki Longines wiedział, że najlepiej sprawdzają się innowacyjne i tradycyjne czasomierze. Tak też wyglądały pierwsze wymyślone przez niego zegarki.

Oprócz eleganckich i sportowych linii, z których słynie dziś marka Longines zwiedzający mają rzadką okazję na własne oczy zobaczyć pracownie.  To właśnie tu powstają zegarki łączące w sobie przeszłość z teraźniejszością.

5. Muzeum Junghans w Schambergu w Niemczech – niemieckie muzeum, w którym zapomnisz o czasie

„Tu po 10 minutach zapomnisz o czasie, a po 20 minutach o całym świecie”. Znajdujący się nad drzwiami napis stał się mottem właścicieli niemieckiej marki Junghans. Rzeczywiście, przekraczając próg znajdującego się w Schambergu muzeum ma się wrażenie, że czas płynie w tym miejscu wolniej. Zlokalizowane w pochodzącym z początku XX wieku budynku muzeum zachwyca prostotą.

Oprócz wystawowych sal, w których umieszczono najciekawsze kolekcje na czele z MEGA 1, pierwszym na świecie zegarkiem wykorzystującym sygnał radiowy, warto choć na chwilę zajrzeć do hali montażowej. Co ciekawe, pracują w niej wyłącznie kobiety.

Goście muzeum mają też rzadką okazję odwiedzić miejsce, w którym zegarki przechodzą wytrzymałościowe testy. Kolejnymi obowiązkowymi punktami na mapie Muzeum Junghans są dział sprzedaży i marketingu.

Nie mniejsze wrażenie na zwiedzających robi sala, w której projektanci tworzą w oparciu o klasyczne bestsellerowe wzory nowe modele zegarków.

6. Audemars Piguet w Szwajcarii – najnowsze i najnowocześniejsze muzeum z zegarkami w Europie

Na pierwszy rzut oka nowoczesny budynek zaprojektowany przez Bjarke Ingelsa, odpowiedzialnego, m.in. za mieszczącą się na Polach Elizejskich Galeries Lafayette, bardziej przypomina galerię sztuki niż jedno z najbardziej intrygujących muzeów z zegarkami.

Nic bardziej mylnego!

Otwarte 25 czerwca 2021 roku muzeum cieszy się uznaniem wśród zwiedzających. Każdy eksponat został dokładnie opisany, a poszczególne sale zachęcają gości do wycieczki po archiwach marki. Pierwsze oryginalne modele czasomierzy to nie jedyna atrakcja jaką przygotowali dla zwiedzających właściciele muzeum.

W wyraźnie oddzielonej od reszty sal muzeum znajduje się przestrzeń, w której na co dzień odnawia się i rekonstruuje archiwalne modele zegarków.

To aktualnie najnowocześniejsze muzeum zegarkowe w Europie.

* źródła zdjęć: ch24.pl, junghans-terrasenbau.museum.de, muzeum.jedrzejw.pl, fan page Collegium Maius w Krakowie, journal.hautehorlogerie.org, longienes.com

Małgorzata Giermaz