Rok 2021 upłynął pod znakiem wielu zegarkowych premier marki Seiko. Jednych mogliśmy spodziewać się bardziej, innych trochę mniej. Zegarków, które są tematem dzisiejszego artykułu nie spodziewał się praktycznie nikt. Mowa tu o najnowszych modelach z linii Prospex o nazwie Speedtimer.

Seiko właśnie wprowadza na rynek sześć nowych chronografów – dwa mechaniczne i cztery kwarcowe z panelami solarnymi w subtarczach. Poznajmy je wszystkie.

Wróćmy do początków

W 1964 r. Seiko postanowiło pojawić się w świecie międzynarodowego sportu. Zaprezentowało bardzo precyzyjny stoper mechaniczny. Dzięki swoim osiągom Seiko zyskało na popularności wśród wielu federacji sportowych oraz organizatorów imprez sportowych.

Trzeba też wiedzieć, że w tym czasie wiele firm zegarkowych prześcigało się w stworzeniu jak najlepszego zegarka naręcznego ze stoperem.

Seiko wysunęło się w tym wyścigu na prowadzenie, kiedy w 1969 r. zaprezentowało model Speedtimer. Był to pierwszy na świecie zegarek naręczny ze stoperem z mechanizmem z naciągiem automatycznym sprężyny. Sekretem jego precyzji było wprowadzenie do mechanizmu koła kolumnowego oraz pionowego sprzęgła, co bardzo wpłynęło na poprawę precyzji pomiarów czasu.

Teraz marka Seiko prezentuje swoją współczesną, dosyć luźną interpretację tego jakże ciekawego czasomierza w formie sześciu zegarków.

Hołd dla historii. Dwa modele mechaniczne

Pierwszymi zegarkami są dwa modele mechaniczne z automatycznym naciągiem sprężyny.

Wyglądają tak:

Seiko nr ref. SRQ035J1

Pierwszy z nich to model Seiko o referencji SRQ035J1.

Mamy tutaj do czynienia z zegarkiem, który bezpośrednio odwołuje się w swojej stylistyce do stopera z 1964 roku. Biała tarcza, oznaczenie indeksów oraz sposób przedstawienia subtarcza bez wątpienia przywodzi na myśli przytoczony wcześniej stoper.

W modelu tym zastosowano mechanizm mechaniczny z automatycznym naciągiem sprężyny o referencji 8R46. Jest to bardzo dobrze sprawdzona jednostka i jedna z najlepszych w portfolio marki Seiko, jeżeli chodzi mechanizmy z funkcją stopera.

Dodatkowym smaczkiem w przypadku tego modelu jest fakt jego limitacji do jedynie 1000 sztuk na cały świat co przy cenie ok. 14 700 zł powoduje, że jego dostępność jest ograniczona.

Seiko nr ref. SRQ037JI

Drugim z mechanicznych modeli jest zegarek Seiko o referencji SRQ037JI.

Mimo, że na pierwszy rzut oka może wydawać się dość podobny do limitowanego modelu to nic bardziej mylnego. Gdy przyjrzymy się temu modelowi bliżej, możemy zauważyć podobieństwa do innego historycznego zegarka Seiko. Mianowice mowa tu Seiko Crown Chronograph.

Charakterystyczne, ostre wskazówki oraz nakładane indeksy nie pozwalają na wątpliwości do którego modelu odnosi się ten zegarek.

Co ciekawe rok premiery Seiko Crown pokrywa się z datą premiery wspomnianego wyżej stopera, czyli 1964 rok. Podobnie jak w modelu limitowanym wewnątrz znajdziemy manufakturowy mechanizm 8R46.

Cena modelu SRQ037JI wynosi ok. 13 900 zł. Zegarek nie jest limitowany.

Speedtimer na miarę współczesnych czasów. 4 zegarki kwarcowe

Seiko nie ograniczyło się jedynie do modeli mechanicznych.

Zaprezentowało również cztery modele kwarcowe, ale nie znaczy, że są gorsze od wcześniej zaprezentowanych i zaraz udowodnię dlaczego tak jest. W przypadku modeli Speedtimer Seiko postanowiło wyposażyć je w ciekawe mechanizmy kwarcowe zasilane energią słoneczną. Użytkownikom zapewnia to wysoki komfort, ponieważ nie będą musieli pamiętać o wymianie baterii w zegarku. Jedynie raz na jakiś czas należy wystawić zegarek na działanie światła.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest również umieszczenie paneli słonecznych w subtarczach zegarka.

Koperta pełna inspiracji

W solarnych modelach Seiko Speedtimer zastosowano stalową kopertę o średnicy 39 mm.

Wydawać by się mogło, że to nie dużo, ale po założeniu zegarka na nadgarstek wątpliwości znikają. Dzięki zastosowaniu mniejszej koperty uszy zegarka są tylko delikatnie skierowane w dół, a zegarek nadal płasko przylega do nadgarstka.

Na godz. 2.00 oraz 4.00 znajdują się przyciski odpowiadające za obsługę stopera, na godz. 3.00 umieszczono koronkę.

Wokół szafirowego szkła znajduje się czarny pierścień z podziałką tachymetru, dzięki czemu po włączeniu stopera możemy obliczyć prędkość swoją lub kogoś lub czegoś innego.

Tarcza – dla każdego coś dobrego

Dostajemy do wyboru cztery wersje kolorystyczne tarczy co sprawia, że każdy może znaleźć coś ciekawego dla siebie.

Chyba najciekawiej prezentują się modele z białą tarczą typu panda oraz z tarczą złotą. Jest to zapewne efekt tego, że na jasnych tarczach bardziej kontrastują totalizatory.

Na godz. 3:00 umieszczono wskazanie czasu 24-godzinnego. Na godz. 9:00 znajduje się sekundnik, natomiast na godz. 6:00 mamy subtarczę odpowiadającą za dwa wskazania.

Przy wyłączonym stoperze możemy odczytać z niej poziom naładowania akumulatora zegarka, natomiast po uruchomienia stopera możemy z niej odczytać upływające minuty. Za samo wskazanie stopera odpowiada centralnie umieszczona wskazówka sekundnika.

Seiko Speedtimer Chronograph – dostępność i cena

Aktualnie z sześciu najnowszych modeli Seiko Speedtimer Chronograph w Polsce dostępne są 3 modele:

  • z czarną tarczą (SSC819P1),
  • ze złotą tarczą (SSC817P1),
  • z białą tarczą panda (SSC813P1).

Cena za te modele oscyluje wokół kwoty 3200 zł. W porównaniu do wersji mechanicznych cena jest więcej niż kusząca, a w dodatku otrzymujemy sportowy zegarek ze stoperem o ponadczasowej stylistyce.

Mateusz Pycia

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Seiko znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – SEIKO