W ostatnim czasie możemy zauważyć trend wśród marek zegarkowych na „odświeżanie” swoich sprawdzonych modeli. Nie inaczej jest w przypadku marki Seiko, której historyczne portfolio jest tak bogate, że może czerpać z historii całymi garściami. Tym razem marka zaprezentowała nam, miłośnikom japońskich zegarków, wskrzeszenie modelu Seiko Crown Chronograph.

Jak to się zaczęło, czyli Seiko Crown Chronograph

Model Seiko Crown Chronograph swoją pierwotną premierę miał w 1964 roku. 

Był to nie tylko pierwszy zegarek ze stoperem marki Seiko, ale też pierwszy tego typu zegarek w Japonii.

Jednym z powodów powstania oryginalnego Crown’a był fakt, że Letnie Igrzyska Olimpijskie odbywały się w Tokio, a ich oficjalnym chronometrażystą była właśnie marka Seiko.

Na przestrzeni lat Seiko trzykrotnie skorzystało ze stylistyki Crown Chronograph jako bazy dla nowych zegarków.

Pierwszy raz nastąpiło to w 2004 r., kiedy nawiązania do zegarka Crown były delikatne. Zaprezentowany wówczas zegarek był bardzo zbliżony do stylistyki zegarków ze stoperem.

Były to modele ściśle limitowane, których premiera była powiązana z planowaną olimpiadą w Tokio, która miała odbyć się w 2020 roku. Z przyczyn pandemii koronawirusa wydarzenie odbyło się rok później. Jak to zwykle bywa z zegarkami mającymi premierę z określonej okazji, modele te były limitowane (1964 sztuki) i możliwe do kupienia tylko w firmowych sklepach Seiko.

Zanim zaprezentujemy nowe modele, warto obejrzeć ten krótki film:

Nowoczesność w klasycznej formie

Zegarki Seiko Presage Syle 60’s, które miały premierę w tym roku są trzecim podejściem do modeli ze stylistyką Crown’a.

Dziś zaprezentuję Wam, drodzy Czytelnicy, 4 nowe modele z tej linii o referencjach:

  • SPRG05J1,
  • SRPG07J1,
  • SRPG09J1,
  • SSA425J1.

Tegoroczne modele z serii Presage Style 60’s są nieco luźniejszą interpretacją wzorca z lat 60. XX wieku, ale dobrze zachowują i oddają klimat zegarków z tamtego okresu.

W nowych modelach sam pierścień ma dużo prostszą formę niż w pierwowzorze.

Znaczącą różnicą w stosunku do oryginalnego modelu Crown jest fakt rezygnacji ze stopera.

Minimalnej zmianie uległa również sama tarcza, ale tak charakterystyczne fasetowane indeksy i wskazówki typu dauphine. Całość w połączeniu z mocno wypukłym szkłem mineralnym typu Hardlex daje mocne odczucie zegarka typu vintage.

W stylistyce koperty wykonanej ze stali nierdzewnej wyraźnie widzimy jakim zegarkiem są inspirowane modele Presage Style 60’s, jednocześnie nie ukrywając, że są jego nowoczesną interpretacją.

Sama koperta ma średnicę 40,8 mm.

Dobrze wyprofilowane uszy powodują, że zegarek bardzo dobrze układa się na nadgarstku. Dodatkowo połączenie dwóch rodzajów szlifu na uszach dodaje im wymiaru. Omawiane modele występują w różnej kolorystyce: niebieska, oliwkowa i czarna. Pod kolor danej tarczy jest dostosowany kolor lunety.

Zegarki Seiko Presage Style 60’s są dostępne na bransolecie lub pasku typu NATO.

We wszystkich opisywanych modelach została zastosowana patynowana wersja masy luminescencyjnej Lumibrite, która dzięki temu daje jeszcze większe odczucie stylu vintage.

Dwa mechanizmy, jedna jakość

W zegarkach Seiko Presage Style 60’s zastosowano w zależności od wersji dwa rodzaje mechanizmów.

Pierwsze trzy modele (SRPG05j1, SRPG07J1 i SRPG09J1) został zastosowany sprawdzony mechanizm stworzony przez Seiko jakim jest 4R35. Posiada on bardzo przydatną funkcję stop sekundy oraz możliwość nakręcenia manualnego. Dodatkowo, posiada też wskazanie dnia miesiąca, której to funkcji nie było w pierwowzorze.

Natomiast w czwartym modelu (SSA425J1) został zastosowany mechanizm 4R39. Specyfikacje tego modelu są praktycznie identyczne jak w przypadku wspomnianego wcześniej.

Wyróżnikiem jest fakt stosowania przez Seiko tego mechanizmu w modelach z tarczami typu „open heart”. Dzięki takiej budowie tarczy, czyli wykonania otworu w tarczy możemy obserwować pracę koła balansowego bez potrzeby zdejmowania zegarka z nadgarstka.

Drugą różnicą tego modelu jest usunięcie modułu wskazania daty.

W zamian za to dodano wskazanie czasu 24-godzinnego, które to umiejscowiono zaraz nad kołem balansowym, co dodaje do wyglądu zegarka jeszcze więcej niezwykłości.

Zegarki Seiko Presage Style 60’s – dostępność i cena

Można by zadać pytanie – czy jest sens po raz kolejny decydować się na reinterpretację modelu?

Uważam, że jak najbardziej tak.

Tym razem Seiko postawiło na większą dostępność modeli. Seiko Presage Style 60’s to linia idealnie wpisująca się w obecne trendy w stylu vintage czerpiąc wszystko co najlepsze z dorobku swojego poprzednika. Jednocześnie jest to jak najbardziej współczesna linia zegarków.

Ceny zegarków Seiko Presage Style 60’s plasują się od 2259 zł (za model z czarną tarczą i datownikiem na pasku NATO), przez 2499 zł (za modele z niebieską i oliwkową tarczą na bransolecie) aż po 2749 zł ( za model „open heart”).

Zegarki Seiko Presage Style 60’s są dostępne od czerwca 2021 r. w oficjalnej dystrybucji w Polsce.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Seiko znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – SEIKO

Mateusz Pycia