Wyobraź sobie taką sytuację. Chcesz kupić nowy zegarek. Zwracasz uwagę na design, dodatkowe funkcje, średnicę koperty i inne parametry. Jednak tym, na co zwrócisz uwagę szczególnie z pewnością będzie cena. Pojęcia „tanio” i „drogo” są względne i zależą od wielu czynników. Co jednak w przypadku, gdy pieniądze nie grają roli? Przyjmijmy, że możesz pozwolić sobie na każdy, absolutnie każdy zegarek świata. Tylko właściwie które zegarki są najdroższe?

Dziś mamy dla Was coś specjalnego.

Prezentujemy Wam top 5 najdroższych zegarków świata, jakie kiedykolwiek wyprodukowano.

1.Graff Diamonds Hallucination

Numerem 1 w rankingu jest zegarek produkcji marki Graff.

Patrząc na jego cenę nic dziwnego, że jest liderem. Cena to ok. 46 mln Euro (ok. 210 mln złotych).

Zegarek zbudowany jest prawie w całości z diamentów. W tym przypadku mówimy o rzadkich, kolorowych diamentach o łącznej masie 110 karatów. Każdy z diamentów został oszlifowany i wykończony w różny sposób. Dzięki temu, patrząc na ten zegarek widzimy przepiękną mozaikę. Nawet tarcza ozdobiona jest lśniącymi diamentami. 

 

2. Graff Diamonds The Fascination

Miejsce drugie zajmuje zegarek brytyjskiej marki Graff. Jego nazwa w całości oddaje to, co jest kwintesencją tego czasomierza.

Patrząc na ten zegarek, pierwsze co przychodzi na myśl to biżuteria. W zasadzie nic w tym dziwnego. Zegarek został w całości wykonany z diamentów o łącznej masie ok. 153 karata. Dodatkowo został on wyposażony w zdejmowany pierścień z 38-karatowym diamentem. Biorąc pod uwagę materiał z którego powstał cena 33 mln Euro (150 mln zł) wydaje się być dość adekwatna.

Prześliczny!

3. Patek Philippe Grandmaster Chime

Na kolejnym miejscu podium znalazł się zegarek z dobrze znanej marki Patek Philippe.

Nikogo nie powinno dziwić, że reprezentant tej marki znalazł się w czołówce tego zestawienia.

W końcu marka ta szczyci się niesłabnącą renomą w zegarkowym świecie.

Model Patek Philippe Grandmaster Chime w 2019 roku został wystawiony na aukcję. Osiągnął wtedy niebagatelną cenę 29 mln Euro (ok. 132 mln złotych). Zegarek ten został stworzony na 175. rocznicę powstania marki. Poza ceną, zegarek zachwyca mnogością funkcji, jest ich aż 20! (w tym 5 funkcji dźwiękowych). Dodatkowo czasomierz wyposażony jest w dwie tarcze (druga w miejscu dekla).

4. Breguet Grande Complication Marie Antoinette

Miejsce czwarte w zestawieniu zajął czasomierz marki Breguet. Jest on jedynym zegarkiem kieszonkowym uwzględnionym w rankingu.

Historia tego zegarka jest o tyle ciekawa, że według samego założyciela marki, został on zamówiony jako prezent dla Marii Antoniny. Niestety, nigdy nie było jej dane go zobaczyć. Powodem było to, że tworzenie zegarka trwało aż 44 lata. Nawet sam Breguet nie dożył zakończenia jego budowy. Dopiero jego syn zakończył prace.

Ze względu na niezwykłość tego czasomierza został on wyceniony na kwotę 25 mln Euro (ok. 114 mln złotych). Sama cena nie wiąże się jedynie z jego pochodzeniem, lecz także z budową i skomplikowaniem zegarka. Koperta została wykonana ze złota. Nawet większość części mechanizmu powstały z 24 karatowego złota. Zegarek został wyposażony m.in. w funkcję wiecznego kalendarza, termometru, czy mechanizm wybijający godzinę.

5. Jaeger – LeCoultre Joaillerie 101 Manchette

Ranking kończy niezwykły damski zegarek stworzony przez markę Jaeger-LeCoultre.

Został on wyceniony na kwotę oscylującą wokół 22 mln Euro (ok. 99 mln złotych). Zegarek ten wyposażono w mechanizm z ręcznym naciągiem sprężyny napędowej. Ze względu na budowę zegarka mechanizm jest miniaturowy. Cały zegarek został stworzony z czystego białego złota i ozdobiony ponad 500 diamentami (!). Dodatkowo użyto 11 szlachetnych onyksów trzy 38-karatowe diamenty. Zostały one oszlifowane w kształt serca. Każdy z trzech diamentów ma inny kolor: biały, niebieski i czerwony.

Zwieńczeniem bogactwa zegarka jest tarcza wykonana ze srebra.

Patrząc na powyższe zestawienie, widać wyraźnie, że ranking zdominowały zegarki damskie. Nic w tym dziwnego. Zegarki u pań często zastępują biżuterię, a kamienie szlachetne zawsze są ściśle powiązane z wysokimi kwotami. Z drugiej strony, patrząc na zegarki męskie, tutaj o wiele ważniejsze niż kamienie szlachetne jest skomplikowanie jego budowy.

Najdroższe zegarki świata to małe dzieła sztuki, które zasługują na szczególne uznanie.

Mateusz Pycia