Marka Seiko chętnie współpracuje z organizatorami imprez sportowych. W tym roku wystąpi jako oficjalny chronometrażysta podczas World Athletic Championships Oregon22, czyli Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce. Pierwszy raz w historii odbędą się one w USA, w stanie Oregon, a dokładniej w mieście Eugene. Mistrzostwa odbędą się w dniach 15 – 24 lipca 2022 roku. Pierwotnie miały się odbyć w sierpniu 2021, ale ze względu na pandemię koronawirusa wydarzenie zostało przesunięte na kolejny rok.

Właśnie z tej okazji japońska marka Seiko przygotowała jeden z najnowszych zegarków, limitowany zaledwie do 400 sztuk, zegarek o pełnej nazwie Seiko Prospex Speedtimer World Athletics Championships Oregon22 Limited Edition o referencji SRQ041J1.

Zanim zaprezentujemy zegarek, warto obejrzeć to krótkie video:

Seiko ściga się z czasem. Jak prezentuje się najnowszy model przygotowany z okazji Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce Oregon 2022?

Najnowsze Seiko jest częścią kolekcji Prospex, a tak dokładniej reedycji modelu Speedtimer.

Klasyczna koperta o klasycznych rozmiarach

Zacznijmy od opisu koperty.

Wygląd koperty jest bezpośrednim nawiązaniem do stopera Seiko z roku 1964, który otworzył marce drzwi do świata sportowych imprez. Wspomniana inspiracja historycznym stoperem daje nam niezwykły efekt. Koperta jest dość okrągła, klasyczna i ma średnicę 42,5 mm, co daje nam tylko trochę więcej niż klasyczny męski zegarek.

W zegarku zastosowano proste uszy bez zbędnych ozdób. Dzięki temu, że zostały dość mocno skierowane w dół, mimo sporych rozmiarów koperty, zegarek będzie dobrze układał się na nadgarstku. Zarówno uszy, jak i boki koperty są szczotkowane.

Klasycznie na godz. 3:00 zaprojektowano koronkę. Dzięki jej wielkości oraz karbowaniu, łatwość oraz komfort z użytkowania znacząco wypada na plus.

Na godz. 2:00 oraz 4:00 umieszczono przyciski do obsługi stopera. Ich kształt oraz wygląd koronki to kolejne elementy które, można powiedzieć wprost zaczerpnięto z historycznego modelu stopera.

Dekiel

Dekiel jest zakręcany i transparentny. Na elemencie wykonanym ze szkła szafirowego zostały naniesione oznaczenia World Athletic Championships Oregon22. Jednocześnie przez dekiel możemy podziwiać pracę mechanizmu.

Na stalowej części dekla znajdują się informacje o limitacji oraz standardowe oznaczenia zegarka. M.in. możemy się z nich dowiedzieć, że wodoodporność tego modelu została określona na 100 m, co na zegarek tego typu jest poziomem nad wyraz satysfakcjonującym.

Wokół szafirowego, wypukłego szkła chroniącego tarczę znajduje się polerowana, stalowa luneta. Z racji tego, że załamuje się ona pod dość ostrym kątem w dół, zwraca na siebie dużo większą uwagę.

Stalowa bransoleta podkreśla sportowe przeznaczenie

Zegarek został zaprojektowany na trzyrzędowej, stalowej bransolecie, która podobnie jak koperta oraz uszy jest szczotkowana. W zestawie znajdziemy również czarny, skórzany pasek z żółtymi przeszyciami zapinany na zapięcie motylkowe.

Sportowa tarcza

Tarcza jest czytelna, mimo wielu wskazań.

Samą tarczę można podzielić na różne strefy.

Pierwsza najbardziej zewnętrzna to „chapter ring” w grafitowym kolorze z naniesioną na biało podziałką sekundową oznaczoną większymi i mniejszymi kreskami, indeksy co 5 sekund oznaczone są cyframi arabskimi. Jako wyróżnik liczba 60 jest w kolorze żółtym. Następną ze stref tarczy jasnoszary pierścień z podziałką minutową w postaci pojedynczych punktów. Indeksy co 5 minut zostały wykonane z masy luminescencyjnej oraz dodatkowo wpisane w jaśniejsze, wypukłe prostokąty.

I tak oto dochodzimy do głównej atrakcji, czyli wewnętrznej części tarczy. Ma ona kolor grafitowy, a jej powierzchnia bardzo mocno przypomina charakterystyczną fakturę bieżni. Jest to jedno z ciekawszych odniesień do powiązań tego zegarka z Mistrzostwami Świata w Lekkoatletyce Oregon 2022. Na tej części tarczy zastosowano fazowane nakładane indeksy.

W podobnym stylu zostały wykonane polerowane wskazówki minutowa i godzinowa. Dodatkowo zostały częściowo pokryte masą luminescencyjną dzięki czemu można odczytać godzinę nawet w gorszych warunkach oświetleniowych. W centralnej części znajduje się również prosta wskazówka sekundowa stopera. Dla kontrastu w kolorze żółtym.

Na godz. 3:00 oraz 9:00 umieszczono dwie subtarcze. Są one zagłębione we właściwej tarczy oraz są w jaśniejszym kolorze, co daje nam efekt trójwymiarowości samej tarczy. Powierzchnia obu subtarcz jest giloszowana w postaci okręgów oraz na obu została nadrukowana skala. Subtarcza na godz. 9:00 odpowiada za minutowe wskazania stopera. Wskazówka jest tego samego stylu co w sekundniku z tą różnicą, że jej zakończenie jest żółte, a nie białe. Zastosowanie tego właśnie koloru w wybranych częściach zegarka nie jest przypadkowe. Zauważyć można, że żółty dotyczy tylko wskazań stopera, co jest kolejnym odniesieniem do imprezy sportowej. Mianowicie urządzenia pomiarowe Seiko używa w trakcie zawodów mają ten sam żółty kolor.

Na godz. 6:00 umieszczono wskazanie dnia miesiąca.

Japońska jakość i precyzja mechanizmu

W zegarku Seiko Prospex Speedtimer Mechanical Chronograph World Athletics Championships Oregon22 Limited Edition zastosowano jeden z najlepszych mechanizmów z funkcją stopera marki Seiko, czyli 8R46. Jest to jednostka mechaniczna z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej łożyskowana na 34 kamieniach. Mechanizm ten wyposażony jest w koło kolumnowe ułatwiające obsługę funkcji stopera. Jego rezerwa chodu wynosi 45 godzin.

Poza dodatkową funkcją stopera, wyposażony jest we wskazanie daty, funkcję stop sekundy oraz możliwość dokręcania sprężyny za pomocą koronki. Są to opcje które w znacznym stopniu ułatwiają codzienne korzystanie z zegarka.

Seiko Prospex Speedtimer Mechanical Chronograph World Athletics Championships Oregon22 Limited Edition – dostępność i cena

Limitowany zegarek Seiko Prospex Speedtimer Mechanical Chronograph World Athletics Championships Oregon 22 Limited Edition o referencji SRQ041J1 jest bardzo interesującą propozycją Seiko. Choć nazwa zegarka jest długa, mogę powiedzieć krótko: to jeden z najciekawszych zegarków sportowych Seiko. Zegarek zdecydowanie warty jest zarówno szczególnej uwagi, jak i swojej ceny. Cena katalogowa tego modelu to ok. 3 200 EUR, czyli w przeliczeniu ok. 15 000 PLN.

Zegarek limitowany zaledwie do 400 sztuk jest dostępny w oficjalnej dystrybucji Seiko.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Seiko znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tutaj – SEIKO.

Mateusz Pycia