Ian Flaming tworząc literacką postać agenta 007 nie spodziewał się, że jego fikcyjny bohater stanie się jedną z ikon współczesnej kultury. Naturalnie, duży wpływ na popularność przygód Jamesa Bonda miały ekranizacje kolejnych powieści, które wyszły spod pióra brytyjskiego pisarza. Twórcy serii filmów o słynnym agencie dużą uwagę skupiali na szczegółach takich jak np. nowatorskie gadżety, samochody i rzecz jasna – zegarki. Modele pokazane w filmie posiadały niesamowite funkcje, które istniały tylko w świecie filmu, natomiast ich realne odpowiedniki często były dostępne w sprzedaży. I tak przez 60 lat na ekranie przewinęło się kilkadziesiąt czasomierzy, choć przez ostatnie 27 lat agent JKM jest wierny marce Omega i jej kultowemu modelowi Seamaster.

Koperta inspirowana modelem z 1995 roku

Nowy model Seamaster Diver pod wieloma względami nawiązuje do modelu z 1995 roku, który zapoczątkował jakże owocną współpracę marki z twórcami filmów o Jamesie Bondzie.

Pierwszą, najważniejszą kwestią, która przykuwa wzrok jest powrót do niebieskiego koloru tarczy oraz pierścienia okalającego kopertę. Co ciekawe, wkładka obrotowej lunety została wykonana z aluminium, co być może zaskoczy niektórych miłośników zegarków. I tutaj mamy pierwszą nowość, mianowicie w aluminiowej wkładce wyfrezowano indeksy minutowe, które wypełniono masą luminescencyjną SuperLuminova. Co ciekawe, zamiast trójkąta skalę zamyka liczba 60, z jednej strony będąca naturalną kolejną wartością, a z drugiej strony symbolizuje ona 60-lecie serii filmów o Jamesie Bondzie. Wkładka umieszczona jest w ruchomej części lunety, której kształt praktycznie nie zmienił się od niemal 30 lat w modelach Seamster Diver 300.

Koperta została skrojona na wzór Seamastera z 1995 roku, choć została nieco powiększona do 42 mm. Zegarek został wyposażony w zawór helowy, który przybrał postać koronki o kształcie ściętego stożka; został on umieszczony w kopercie na godzinie 10 i stanowi swoistą przeciwwagę do koronki na godzinie 3, wraz z jej wystającą osłoną. Wyprofilowane ku dołowi uszy sprawiają, że zegarek będzie dobrze przylegał do nadgarstka.

Są fale, nie ma daty

Producent postanowił powrócić do zdobionej falami tarczy i to w wydaniu, które przywodzi od razu na myśl model z początku kooperacji Omegi z producentami filmów o agencie 007. W przeciwieństwie do współczesnych modeli, wspomniane fale są znacznie gęściej wyfrezowane.

Dodatkowo, producent postanowił zrezygnować z umieszczenia w tarczy okna datownika. Często spotyka się opinie, że zegarek typu diver nie potrzebuje komplikacji daty, dlatego producent pragnąc podkreślić nurkowy charakter Seamaster Diver 30060 Years Of James Bond, zrezygnował z tego elementu.

Wskazówka minutowa i godzinowa jest kolejnym elementem charakterystycznym dla linii Seamaster Diver 300, natomiast sekundnik przybrał formę tak zwanego lizaka (lollipop) i został zakończony okrągłym punktem, wypełnionym SuperLuminovą. Nietypowe zakończenie sekundnika w naturalny sposób komponuje się z okrągłymi indeksami znajdującymi się na tarczy, które również zostały wypełnione grubą warstwą masy luminescencyjnej.

Na tarczę spoglądamy przez szkło szafirowe, które dość mocno wystaje poza górną część lunety. Zabieg ten sprawia, że zegarek nabiera historycznego sznytu.

Niezawodny mechanizm i ukryta niespodzianka

Sercem zegarka jest manufakturowy mechanizm marki Omega – kaliber 8806. Wraz z zegarkiem otrzymujemy certyfikat Master Chronometer. Standardowo mechanizmy Omega są wyposażone w wychwyt współosiowy Co-Axial, nie inaczej jest w przypadku nowego Seamaster Diver 30060 Years Of James Bond. Mechanizm oferuje 55 godzin rezerwy chodu i pracuje z częstotliwością 3,5 Hz. Wskazania to klasyczny układ godzin, minut i sekund. Niespodziankę umiejscowiono z drugiej strony zegarka.

Transparentny dekiel rewelacyjnie ukazuje pracę mechanizmu i niezwykle ciekawego, ruchomego motywu.

Tak! To nie pomyłka! Przez dolne szkiełko możemy podziwiać prawdziwą animację. Jej główną część stanowi spiralny wzór, który symbolizuje wewnętrzny gwint lufy pistoletu. Jest to nieodłączny element czołówek filmów o słynnym agencie 007. Pod wzorem znajduje się przezroczysty dysk, który połączony jest z pracą sekundnika. Na owym dysku znajduje się sylwetka Agenta Jej Królewskiej Mości, która dzięki obrotowemu dyskowi wygląda jakby się poruszała i w końcowym momencie celowała z pistolety w naszym kierunku.

W serwisie YouTube można obejrzeć krótki film prezentujący tę animację. Trzeba przyznać, że wywołuje ona niesamowite wrażenie i nadaje zegarkowi wyjątkowości. Warto obejrzeć ten krótki film:

Omega Seamaster Diver 300M 60 Years Of James Bond – dostępność i cena

Zegarek Omega Seamaster Diver 300M 60 Years Of James Bond o numerze referencyjnym 210.30.42.20.03.002 będzie dostępny jako specjalna, ale nielimitowana edycja, już w pierwszym kwartale 2023 roku. Cena Omega Seamaster Diver 300M 60 Years Of James Bond to 7000 franków szwajcarskich, czyli z podatkami około 40 000 złotych.

Tomek Frąckowiak