Uwaga! Przypominamy, że w najbliższy weekend nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni.

W którą stronę należy prawidłowo przestawić zegarek?

Sprawdzamy najważniejsze informacje o zmianie czasu.

Zmiana czasu na letni 2020 – w którą stronę przestawiamy zegarki?

W ostatni weekend marca, jak co roku, wypada zmiana czasu z zimowego na letni. W bieżącym 2020 roku zmiana czasu nastąpi w nocy z soboty, 28 marca na niedzielę, 29 marca. Wiele osób zastanawiać się może w którą stronę przestawić swoje zegary i zegarki, aby zmienić czas prawidłowo. Rozwiewamy wszelkie wątpliwości i podpowiadamy, że wskazówki przesuwamy w nocy z godziny 2.00 na 3.00, czyli „do przodu”. Oznacza to, że będziemy spali o godzinę krócej.

Poniższy film instruktażowy pomoże Wam prawidłowo przestawić Wasze czasomierze:

Zmiana czasu. Kiedy zmieniamy czas i kto to wymyślił?

1. Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w prawie 70 krajach na całym świecie.

2. Jako pierwsi na świecie czas letni wprowadzili Niemcy. 30 kwietnia 1916 roku przestawili wskazówki zegarów o godzinę do przodu, a 1 października 1916 r. o godzinę do tyłu.

3. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona po raz pierwszy w 1919 roku.

4. Za ojca zmiany czasu z zimowego na letni uznaje się Benjamina Franklina. Postulował on, by ludzie kładli się spać później i wstawali wcześniej, dzięki czemu pozwoli to na zaoszczędzenie cennego światła świec.

5. Zmiana czasu stosowana jest także na Antarktydzie, jednak nie z powodów ekonomicznych, lecz naturalnych. Od maja do września na Antarktydzie trwa zima polarna, podczas której stale jest ciemno (noc polarna). Natomiast w pozostałych miesiącach nachylenie Ziemi względem Słońca powoduje, że światło dociera cały czas, niezależnie do pory dnia czy nocy.

 

Wypowiedz się w komentarzu. Czy uważasz, że zmiana czasu jest potrzebna czy też nie?

Redakcja Zegarki i Moda