W swoim rozbudowanym portfolio, marka Bulova posiada wiele niezwykłych, ciekawych i interesujących modeli. Żaden jednak nie może równać się z rozpoznawalnością jednego z nich. Mowa oczywiście o modelu Bulova Lunar Pilot. Zegarku, który nie zawiódł.

Bulova Lunar Pilot otrzymał przydomek Moonwatch, który zapożyczył od słynnej Omegi Speedmaster, która była oficjalnie na wyposażeniu ówczesnych astronautów.

Tę historię zna chyba każdy, kto interesuje się zegarkami i nie tylko. Podczas misji kosmicznej Apollo 15, dn. 2 sierpnia 1971 roku, oficjalny zegarek dowódcy misji Dave’a Scotta uległ uszkodzeniu.

Co wtedy zrobił? Założył na nadgarstek swój prywatny zegarek, z którego korzystał podczas kolejnych misji. Był to pierwowzór prezentowanego dzisiaj zegarka Bulova.

W 2021 roku opisywaliśmy wersję tego kultowego modelu, która powstała specjalnie z okazji 50. rocznicy misji Apollo 15.

Więcej informacji o tym modelu znajdziecie tutaj:

Prezentujemy: Bulova Lunar Pilot Chronograph 50th Anniversary LE (zdjęcia live)

Bulova Archive Series Lunar Pilot 98K112

W 2023 roku marka Bulova powraca do projektu i aktualizuje go o nowy model. Jest to zegarek z linii Archive Series Lunar Pilot o numerze referencyjnym 98K112.

Podobnie jak wspomniany przed chwilą projekt sprzed dwóch lat, ten model to również zegarek kwarcowy o wysokiej precyzji, który kontynuuje dziedzictwo precyzyjnego pomiaru czasu. Przyjrzyjmy mu się bliżej i zobaczmy co jeszcze oferuje.

Bulova postanowiła pokazać światu nową wersję tego niezwykłego czasomierza. Tym razem w równie niezwykłej, kosmicznej kolorystyce.

Nowa stylistyka koperty

Najnowszy chronograf Bulova Lunar Pilot ma tę samą srebrną kopertę wykonaną ze stali nierdzewnej o średnicy 43,5 mm, co oryginalny model Bulova z 1971 roku. Jest to więc dość sporych rozmiarów męski zegarek. Z pewnością będzie dobrze widoczny na nadgarstku.

Koperta ma charakterystyczny kształt beczki. Projektanci chcąc oddać hołd oryginałowi, jak najdokładniej odwzorowali kształt pierwowzoru. Średnica koperty oraz zastosowany materiał pozostały takie same, zmianie uległa jedynie kolorystyka. Charakterystyczne przyciski odpowiadające za obsługę stopera są teraz w lśniącym niebieskim kolorze.

Duża koronka została tradycyjnie umiejscowiona na godz. 3. oraz ozdobiona logo marki Bulova w postaci kamertonu. To samo logo możemy również znaleźć w wersji płaskorzeźby na zakręcanym, stalowym deklu zegarka. Znajdują się tam również daty trwania misji Apollo 15 oraz oznaczenie miejsca, gdzie była ona przeprowadzana.

Tarcza – sportowe zacięcie

Największej stylistycznej zmianie uległa tarcza. Kształt i jej układ pozostał bez zmian, ale nowa kolorystyka całkowicie odmieniła zegarek. W tej wersji mamy do czynienia z iście niebiańskimi kolorami, które kojarzą się z niebem, kosmosem i Księżycem. Granatowe są subtarcze, pierścień ze skalą tachymetru, przyciski stopera oraz pasek wykonany ze skóry naturalnej. Z kolei srebrne jest tło tarczy, duża część koperty oraz stalowa, 3 – rzędowa bransoleta.

Totalizatory na godz. 3. i 9. odpowiadają za wskazania stopera. Natomiast ten, który został zlokalizowany na godz. 6. to tzw. mała sekunda. Dodatkowo subtarcza została oznaczona informacją 262 kHz, czyli znakiem rozpoznawczym dla super precyzyjnych mechanizmów kwarcowych Bulova.

Sama tarcza ma kolor biało – kremowo – srebrzysty. Tarcza jest o tyle ciekawa, że nadano jej powierzchni fakturę, która może kojarzyć się z księżycowym pyłem. Dzięki takiemu rozwiązaniu nabiera ona kosmicznego charakteru.

Tarczę okala charakterystyczny pierścień w kolorze granatowym z naniesioną skalą tachymetru. Tarczę chroni szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną.

Mechanizm kwarcowy. Kosmiczna precyzja czasu

Zegarek Bulova Archive Series Lunar Pilot o referencji 98K112 został wyposażony w słynny mechanizm kwarcowy marki Bulova – High Performance Quartz.

Częstotliwość drgań kryształów kwarcu wynosi w nim 262 kHz, co jest osiągnięciem 8. razy lepszym niż standardowy mechanizm kwarcowy. Dzięki temu, odchylenie czasu w zegarku z tym mechanizmem wynosi 1 sekundę na rok!

Dodatkowo, dzięki temu mechanizmowi, po uruchomieniu stopera, centralna wskazówka sekundnika porusza się tak szybko, że otrzymujemy charakterystyczne złudzenie płynącej sekundy. Dokładność i kosmiczna precyzja wskazań to największe zalety tego zegarka.

Zestaw na każdą okazję. Dwa rodzaje mocowania do nadgarstka

Najnowszy model Bulova Archive Series Lunar Pilot 98K112 przyszły użytkownik otrzyma w stylowym czarnym pudełku. Pomimo, że jest ono nieco minimalistyczne, to z pewnością ucieszy oko.

Sam zegarek otrzymujemy z dwoma rodzajami mocowania do nadgarstka. Pierwszy to tradycyjna, 3 – ogniowa bransoleta ze stali nierdzewnej w srebrnym odcieniu z zapięciem sygnowanym logo marki. W zestawie dostaniemy również pasek wykonany ze skóry naturalnej, w granatowym kolorze, który koresponduje z elementami tarczy. Pasek wykończony jest na tradycyjną klamerkę wygrawerowaną nazwą marki Bulova.

Zarówno bransoleta, jak i pasek są wyposażone w system łatwego zwalniania umożliwiający szybką zamianę. Dzięki temu otrzymujemy jeden zegarek, który będzie odpowiedni na każdą okazję.

Bulova Archive Series Lunar Pilot 98K112 – cena i dostępność

Marka Bulova po raz kolejny udowodniła, że maksymalnie może wykorzystać potencjał drzemiący w ich „klasycznych” projektach. Cieszy fakt, że marka wraca do historycznych modeli, które cieszą się ogromną popularnością.

Najnowszy model Bulova Lunar Pilot 98K112 jest tego najlepszym przykładem. Zegarek stworzony w drugiej połowie ubiegłego wieku nadal może być „na czasie” i wciąż może zachwycać współczesnych fanów.

Nowa interpretacja historycznego zegarka, to nowa odsłona modelu, który „podbił” Księżyc. Bulova Lunar Pilot to idealny zegarek dla współczesnych mężczyzn – odkrywców, którzy chcą zdobywać świat.

Cena katalogowa Bulova Archive Series Lunar Pilot 98K112, z dwoma rodzajami mocowania do nadgarstka (paskiem i bransoletą), na ten moment nie jest jeszcze znana. Zegarek pojawi się na rynku na początku lipca 2023 r.

Bulova Archive Series Lunar Pilot 98K112 – specyfikacja techniczna:

Marka: Bulova
Linia: Archive Series
Model: Lunar Pilot
Nr referencyjny: 98K112
Styl: Sportowy
Mechanizm: Kwarcowy (High Performance Quartz 262 kHz)
Materiał koperty: Stal szlachetna
Średnica koperty: 43,5 mm
Szkło: Szafirowe z powłoką antyrefleksyjną
Wodoodporność: 50 m (5 Bar)
Funkcje dodatkowe: stoper, skala tachymetru
Pasek/bransoleta: bransoleta ze stali szlachetnej + pasek wykonany ze skóry naturalnej w kolorze granatowym

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki BULOVA znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – BULOVA.

Mateusz Pycia

Premiera i pokaz specjalny wyprzedanego już zegarka Bulova Lunar Pilot Chronograph miał miejsce dn. 04.11.2021 r. w Warszawie.

Przeczytaj relację z tego wydarzenia: Pokaz zegarków Bulova w kosmicznej odsłonie – relacja i zdjęcia