Ponad 50 lat po premierze kolekcji Seiko 5 Sports, pod koniec ubiegłego roku, japońska manufaktura zaprezentowała nową odsłonę sportowych zegarków mechanicznych z automatycznym naciągiem.

Marki SEIKO nie trzeba nikomu przedstawiać. Marka jest znana na całym świecie, a zegarki często doceniane za niezawodność, wysoką jakość i dbałość o detale.

Jednak czy wiesz, że w Japonii, która jest ojczyzną SEIKO, tradycja konstruowania zegarków sięga 1600 roku?

Czasomierze projektowane w tym kraju jednak znacznie różniły się od europejskich odpowiedników, ponieważ oparte były o czas księżycowy, a nie słoneczny. Sytuacja zmieniła się w roku 1872. Wówczas i w Kraju Kwitnącej Wiśni zaczęto używać czasu słonecznego. W tym wydarzeniu szansę na sukces upatrzył Kintaro Hattori – wizjoner i założyciel marki SEIKO. Początkowo zajmował się jedynie naprawą i sprzedażą zegarków, z czasem rozpoczął konstruować własne zegary.

Każdy kolejny rok przynosił nowe możliwości, nowe szanse i nowe sukcesy.

Nowa odsłona Seiko 5 Sports

W 1968 roku wprowadzono na rynek pierwszy model zegarka należący do kolekcji Seiko 5 Sport.

Ponad 5 dekad po premierze, i niezliczonej liczbie kolejnych referencji, pod koniec ubiegłego roku, SEIKO 5 Sport powraca w nowej odsłonie!

Skąd cyfra „5” w nazwie kolekcji „Seiko 5 Sport”? Co oznacza? To 5 cech charakterystycznych znajdujących się w każdym zegarku.

Są wśród nich:

  • Mechanizm z naciągiem automatycznym,
  • Datownik zlokalizowany na wysokości godziny 3,
  • Wodoszczelna koperta chroniąca zegarek przed działaniem wody,
  • Zabezpieczona koronka umieszczona na wysokości godziny 4,
  • Wykonanie wszelkich komponentów przy użyciu stali szlachetnej.

„Show your style” (ang. pokaż swój styl) – to slogan reklamowy promujący wszystkie modele Seiko 5 Sport.

Prezentuje 5 grup, wszystkie na „S”: Sport, Suits (ang. garnitury), Specialist, Sense (ang. zmysł) oraz Street (ang. ulica). Dzięki takiemu urozmaiceniu każdy mężczyzna może   znaleźć odpowiedni model zegarka dla siebie.

W Seiko 5 Sports Anno Domini 2019 zostało zapożyczonych kilka elementów, trochę jest też nowości. Jak to w zegarkach – tradycja miesza się z nowoczesnością.

Co zatem uległo zatem zmianie, a co nie?

Jest zupełnie nowe, odświeżone logo, z zupełnie przeprojektowaną „5” na godz. 12.

Modele wyposażono w mechanizm z naciągiem automatycznym, nowy kaliber 4R36. Werk łożyskowany jest za pośrednictwem 24 kamieni, a jego rezerwa chodu sięga 41 godzin.

Kopertę o tradycyjnej, męskiej średnicy 42 mm wykonano ze stali, wykończono szczotkowaniem i polerowaniem. Na godz. 4 umieszczono koronkę. Koperta przywodzi na myśl zegarki typu „diver”.

Dziwi zatem fakt, że wodoszczelność zmniejszono do 100 m. Niektórych może to nieco rozczarować, choć przeciętnemu użytkownikowi powinno wystarczyć. Pływać czy skakać do wody z zegarkiem na nadgarstku można swobodnie.

Nowy jest przeszklony dekiel.

Nie zmienił się za to cyferblat – z nałożonymi, wypełnionymi masą luminescencyjną indeksami, zestawem grubych i masywnych wskazówek oraz podwójnym datownikiem na godz. 3.

By zaspokoić gusta wielu odbiorców, zegarek dostępny będzie w wielu różnych kolorach tarcz: od tradycyjnej czerni, przez niebieski, zielony, oliwkowy, burgundowy, beżowy, pomarańczowy, aż po full all-black.

Podobnie z rodzajem mocowania do nadgarstka. Dostępne są stalowe bransolety z pełnych ogniw, bransolety typu mesh z drobnym splotem, paski typu NATO lub paski wykonane ze skóry naturalnej w różnych kolorach. Bogactwo wzorów i kolorów sprawia, że każdy znajdzie odpowiedni model dla siebie.

Jest nawet „królewski” model z kopertą w kolorze różowego złota i paskiem w kolorze czarnym.

Przywodzi mi na myśl mężczyzn – królów – panów swojego życia. Wygląda tak:

Seiko 5 Sports w sprzedaży dostępne są od września – października 2019 r.

Zegarki, w zależności od wersji kolorystycznej, kosztują od 1200 zł do 1500 zł.

SEIKO – japoński cesarz zegarków budżetowych panuje od lat, i nic nie wskazuje na to, by ktoś go zdetronizował.

 

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Seiko znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – SEIKO.

Agata

Redakcja Zegarki i Moda