Seiko Astron GPS Solar to męski zegarek dla odważnych globtroterów.

Czasomierz zda egzamin w każdych warunkach i niestraszne mu zmieniające się strefy czasowe czy ekstremalne warunki atmosferyczne.

Seiko to zegarkowy gigant, którego nie trzeba przedstawiać. Japońska marka słynie z niezawodności, precyzji oraz szerokiej gamy modeli na każdą kieszeń, również tę grubszą.

Linia Astron plasuje się gdzieś w połowie drogi (jeżeli pominiemy w zakresie Grand Seiko) i słynie przede wszystkim z wielofunkcyjności. Seria została  wprowadzona w 2012 roku i mimo licznych głosów o swojej zawyżonej cenie (między 3 a 4 tysiące dolarów), odniosła ogromny sukces, w znacznej mierze dzięki swojemu przeznaczeniu. Co nim jest? Podróż.

Seiko Astron w każdym wydaniu to zegarek dla globtroterów, który zda egzamin w każdych warunkach i niestraszne mu zmieniające się strefy czasowe czy ekstremalne warunki. Japońscy projektanci zadbali o odpowiednie technologie.

Dodatkowe funkcjonalności dla podróżników

W zegarku nie brakuje również elementów ułatwiających życie w ciągłym ruchu – chronografu, GMT czy zwyczajnie czytelnego datownika.

Na ubiegłorocznych targach Baselworld zadebiutował najmniejszy i najcieńszy na świecie zegarek solarny. Było to Seiko Astron, kryjące się pod kryptonimem 5X. Ale nie tylko nazwa została rozbudowana. Pojawił się nowy mechanizm i otworzył kolejny rozdział, wyznaczający trendy w dziedzinie „tool-watch”.

Pierwszy rzut oka na tarczę – dzieje się sporo, ale nic przypadkiem.

Poszczególne elementy są rozmieszczone logicznie i intuicyjnie.

Użyteczność przede wszystkim – dla czasu lokalnego duże wskazówki minutowa i godzinowa. Dla drugiej strefy – subtarcza na wysokości godziny 6. Dzień tygodnia znajduje się na wysokości 3, a wskaźnik AM/PM pośrodku. Na 9 nie sposób przeoczyć rezerwy mocy. Tarcza sprawia wrażenie trójwymiarowej, a pogłębia je dodatkowo zastosowanie naprzemiennie polerowanych i szczotkowanych powierzchni. Tytan, z którego wykonano zegarek, wbrew pozorom daje całkiem duże pole do popisu.

Męska kolorystyka

Kolorystyka jest raczej ciemna, męska i mocna – czarny, grafit, elementy granatu. Tylko w jednej referencji zostają przełamane indeksami w kolorze złota.

Celem przeprojektowania mechanizmu wobec wcześniejszych wersji była poprawa funkcjonalności i szybkości wykonywanych operacji. Jakiś przykład? Zmiana strefy czasowej z Tokio na Nowy Jork zajmuje… 3 sekundy. Jak to możliwe? Każda wskazówka pracuje na niezależnym „silniku”. Jednym kliknięciem Astron łączy się z siecią satelitarną GPS i dostosowuje parametry czasowe do aktualnego miejsca pobytu.

Nie byle jaki kwarc

Kwestia precyzji zegarka w tym przypadku to zastosowanie mechanizmu kwarcowego, synchronizowanego dwa razy dziennie z zegarem atomowym w satelicie GPS.

Słońce i typ regulowania czasu

Pierwsze połączenie jest nawiązywane po wykryciu przez czujnik zegarowy światła słonecznego, a drugie w czasie wcześniej ustawionym przez właściciela. W rezultacie dokładność wynosi imponujące odchylenie 1 sekundy co 100 000 lat. Bez połączenia GPS mechanizm kwarcowy utrzymuje czas do standardowej dokładności +/- 15 na miesiąc.

Dzięki zasilaniu światłem słonecznym nie ma potrzeby wymiany baterii w zasadzie… nigdy.

Tytan – lekki i antyalergiczny

Wszystko to mieści koperta o rozmiarze 43,5 mm. Wykonanie z tytanu nie tylko obudowy, ale i bransolety skutkuje dobrym ułożeniem na nadgarstku oraz lekkością. Dodatkowo materiał jest hipoalergiczny i świetnie sprawdza się w skrajnych temperaturach.

Zadbano również o drobiazgi, które mogą okazać się niezwykle pożyteczne. Do takich należy chociażby system klamry, w którym użytkownik może dokonywać drobnych korekt, by lepiej dopasować czasomierz do ręki kiedy zmienia się ciśnienie w kabinie, pogoda czy pora dnia (nadgarstek może delikatnie puchnąć bądź się zmniejszyć).

W lutym bieżącego roku kolekcję uzupełniły warianty z ceramicznym bezelem.

Ceny zależą od referencji i plasują się od 2 200 do 2 600 euro.

 

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki SEIKO znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – SEIKO.

Marzena

Redakcja Zegarki i Moda