Pomysł na wpis o zegarkach vintage kiełkował w mojej głowie od dawna. Z wielu powodów, a najważniejszym z nich była chęć zaprezentowania Wam zegarmistrzostwa z zupełnie innej strony.

Ci, którzy uważnie obserwują portal „Zegarki i Moda” zapewne zauważyli, że zdecydowana większość opisywanych przez nas zegarków to modele wyposażone w mechanizm kwarcowy zasilany baterią, popularnych marek, dostępnych niemal dla każdego. Zupełnie inny design mają zegarki vintage, często z mechanizmem mechanicznym.

Dziś (22.01.) obchodzimy Dzień Dziadka. To doskonała okazja i pretekst do tego, by zaprezentować Wam… zegarki vintage.

Nie będzie chyba przesadą jeśli powiem, że wielu pasjonatów i kolekcjonerów zaczyna swoją przygodę właśnie od „zegarka po dziadku”. W końcu nadszedł więc odpowiedni dzień. W czym tkwi niezwykły urok i magia zegarków vintage? Czym się wyróżniają? Czym charakteryzują? I ile lat musi posiadać zegarek, by był uważany za vintage?

Zegarki vintage będą bohaterami dzisiejszego artykułu. Często zakurzone, przechowywane gdzieś w rodzinnej szufladzie – dziś ujrzą swój blask.

Co to jest „zegarek vintage”?

Zegarek vintage to po prostu… stary zegarek. Może to duże uproszczenie, ale faktycznie tak jest.

I które zegarki można już uznać za vintage?

Powszechnie uważa się, że za vintage można uznać czasomierz wyprodukowany ponad 30 lat temu, czyli aktualnie będzie to przełom lat 80 i 90. XX wieku. Aczkolwiek, warto to podkreślić – jest to granica mocno umowna. Jedni bezdyskusyjnie będą uważali zegarek vintage z lat 70-tych, inni z 80-tych. Zasada jest prosta – najważniejszy jest wiek.

Czym się charakteryzują zegarki vintage?

Zegarki vintage są niczym wino – im starsze, tym lepsze.

Czym się charakteryzują? Co je wyróżnia?

Po pierwsze i najważniejsze – cechują się wysoką jakością i tym samym odpornością na upływ czasu. Zwłaszcza czasomierze wyprodukowane w latach 50 czy 60. XX wieku. Wytworzone jeszcze przed kryzysem kwarcowym z lat 70-tych XX wieku, kiedy to pojawienie się tanich mechanizmów kwarcowych dosłownie zalało branżę i spowodowało upadek wielu firm. Zegarki sprzed epoki kwarcu charakteryzują się wysoką jakością, gwarantują długą żywotność; często działają do dziś.

Druga kwestia – design. Zegarki vintage to nie tylko klasyczne, eleganckie garniturowce. Mamy tu cały szereg ciekawych, kultowych chronografów, jak i zegarków dla nurków. Oczywiście, nie każdemu musi odpowiadać „dziadkowy” styl. Ale czasomierze z minionych epok mają różny styl i przeznaczenie, każdy mężczyzna z pewnością znajdzie odpowiedni model dla siebie.

Trzecia kwestia – kształt i wielkość kopert. Obecnie wśród męskich zegarków modne są koperty o średnicy 39 – 42 mm, a nawet i jeszcze większej. W drugiej połowie XX wieku królowały o wiele mniejsze zegarki (35 – 36 mm), które dziś są sprzedawane jako damskie.

Czwarta, zdaje się obecnie najważniejsza kwestia – historia. Aktualnie bardzo popularny jest trend powracania ad fontes, do źródeł. Powstaje wiele reedycji i przeróżnych bardziej lub mniej udanych zegarkowych hybryd. Trend ten obecnie jest bardzo widoczny. Zegarki vintage stanowią kod DNA dzisiejszego przemysłu zegarmistrzowskiego.

Za każdym zegarkiem kryje się jakaś historia. Historia marki, opowieść o tym w jakich okolicznościach powstał zegarek, kto kiedy go kupił i dlaczego. Dlatego właśnie zegarki vintage to często unikatowe przedmioty, które przechodzą z pokolenia na pokolenie.

PS. Zdjęcia zamieszczone w artykule prezentują męski zegarek vintage rosyjskiej marki POLJOT. Jest to oryginalny, sprawny czasomierz NOS (z ang. New Old Stock – zegarki szufladowe w świetnym, nienaruszonym stanie) wyprodukowany na początku lat 90. XX wieku. „Serce” tego egzemplarza to mechanizm mechaniczny z naciągiem manualnym. Średnica koperty to 36 mm, grubość: 11 mm. Zegarkowa twarz, czyli tarcza utrzymana jest w klasycznym stylu, w szarym stonowanym, kolorze. Współczesny jedynie jest skórzany, brązowy pasek.

 

Co sądzicie o zegarkach vintage? Posiadacie w swojej kolekcji zegarek będący rodzinną pamiątką? Jeśli tak – zachęcamy do prezentowania unikatowych modeli.

Agata Molka
Redakcja Zegarki i Moda