O jakim kraju pomyślisz, jeśli zapytam Cię o naturalne środowisko dla zegarmistrzostwa? Szwajcaria? Niemcy? Japonia?… Tak, to prawda.

Ale swojego czasu był na scenie jeszcze jeden mocno liczący się gracz – Rosja. Rosja, ale jak to? Tak, Rosja! I mówimy tu o milionach zegarków rocznie, wyprodukowanych w czasach sowieckich.

Dzisiaj przyjrzymy się bliżej jednemu z najważniejszych producentów. Fabryka Zegarków Raketa właśnie rozpoczęła reedycję jednego z kultowych czasomierzy. Reedycja kultowego, radzieckiego modelu Raketa Polar godna jest uwagi z kilku względów.

Po pierwsze – czasomierz powstał z okazji 200. rocznicy odkrycia Antarktydy. Czy wiecie, że był to najpóźniej odkryty kontynent na świecie? Jej brzeg jako pierwsi ujrzeli członkowie rosyjskiej ekspedycji polarnej pod dowództwem Faddieja Bellingshausena i Michaiła Łazariewa. Stało się dokładnie 28 stycznia 1820 roku. Było to bez precedensu zapierające dech w piersiach historyczne wydarzenie! Co ciekawe, w tym samym czasie, Fabryka Zegarków Raketa była już jednym z wiodących producentów dóbr luksusowych w Europie.

Po drugie – zegarek Raketa Polar oprócz 200. rocznicy odkrycia Antarktydy, obchodzi także 50. rocznicę 16. radzieckiej wyprawy na ten zimny kontynent. I po trzecie – reedycja kultowego, radzieckiego modelu zegarka została ograniczona limitacją jedynie do 200 sztuk.

Zegarek dla radzieckich odkrywców polarnych – przeżyj na nowo fascynującą historię podboju Antarktydy!

W 1969 roku fabryka zegarków Raketa została poproszona o zaprojektowanie i wyprodukowanie specjalnego zegarka dla polarnych odkrywców. Potrzebowali oni naprawdę mocnego, solidnego i wytrzymałego narzędzia pracy, któremu nie straszne będą ani lód ani siarczysty mróz. Projekt, po wielu badaniach, w końcu został zatwierdzony przez profesjonalistów. Zegarki Raketa wyruszyły na nowo na podbój Antarktydy! Pierwsze zegarki zostały wyprodukowane w 1970 r. i dostarczone na czas, zaraz przed rozpoczęciem wyprawy. W grudniu 1970 r., równo po 150 latach od odkrycia Antarktydy, odkrywcy polarni z sukcesem dotarli na południowy kontynent. Na nadgarstkach mieli oczywiście niezniszczalną, polarną Raketę.

Raketa Polar – prawdziwy „biały kruk” wśród zegarków

Ten model zegarka był głównie dedykowany sowieckim odkrywcom polarnym i prawie nigdy nie był sprzedawany zwykłym sowieckim towarzyszom. Był produkowany w niewielkich ilościach, dlatego właśnie dzisiaj jest tak mało egzemplarzy. Ten nietypowy i historyczny zegarek jest dziś uważany przez wielu kolekcjonerów zegarków na całym świecie za jeden z najrzadszych modeli zegarków radzieckich!

Reedycja radzieckiego modelu zegarka Raketa Polar

Reedycja modelu oparta jest na oryginalnym projekcie i rysunkach technicznych przechowywanych w archiwach fabryki. Aby zegarek był jeszcze bardziej wytrzymały niż inne zegarki Raketa z tamtych czasów, inżynierowie opracowali kopertę o skomplikowanej 4-częściowej konstrukcji ze specjalnym systemem mocowania szkła.

Kopertę o średnicy 35 mm wykonano ze stali szlachetnej. Wspomniana średnica koperty powoduje, że zegarek ma charaker unisex, odpowiedni i dla mężczyzn i dla kobiet. Wskazówki godzinową i minutową pokryto masą Superluminova. Pasek wykonano ze skóry naturalnej w kolorze czarnym z czerwonymi przeszyciami (wersja męska). Do zegarka dołączony jest dodatkowy pasek tekstylny w kolorze złotym (wersja bardziej damska).

Aktualnie, zegarek jest w fazie produkcji w zabytkowej fabryce zegarków Raketa w Sankt Petersburgu, w Rosji, przy użyciu „starej szkoły” procesów produkcyjnych.

Cena / dostępność

Cena katalogowa Rakety Polar to 1 400 euro, co w przeliczeniu daje nam kwotę ok. 6 400 złotych. Tak, jak i pozostałe modele zegarków, tak i ten dostępny będzie stacjonarnie we sklepach zlokalizowanych w Rosji oraz online pod adresem www.rakieta.com. Zegarek jest dostępny jest już w przedsprzedaży, a oficjalnie pojawi się na rynku na początku kwietnia 2020 r.

Czytaj dalej: Zegarki vintage – powrót do przeszłości

Agata Molka

Redakcja Zegarki i Moda