Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Podczas letnich wycieczek za miasto, jak również w stacjonarne weekendy spędzane w mieście, warto zaplanować kulturalne rozrywki. Wizyta w muzeum to doskonały pomysł na kreatywnie spędzony czas. Szukasz ciekawych punktów na muzealnej mapie Polski? Pasjonujesz się modą, a może interesują Cię unikalne zegary i zegarki? Poznaj ciekawe wystawy, które z pewnością Cię zainspirują!

1. Muzeum Zegarów im. Przypkowskich w Jędrzejowie

Chicago, Oxford oraz… Jędrzejów. Zatrzymaj się na chwilę w trzecim pod względem ilości prezentowanych zegarków muzeum na świecie. Obiekt mieści się na jędrzejowskim rynku, w dwóch malowniczych kamienicach z XVIII wieku. W zbiorach muzeum znajdziemy setki zegarów słonecznych i przyrządów gnomonicznych jak również rozmaite urządzenia do mierzenia czasu: klepsydry, zegary mechaniczne i ogniowe, a także przyrządy astronomiczne. Koniecznie wybierzcie się też do tajemniczego Ogrodu Czasu – w malowniczym otoczeniu zieleni i oczek wodnych umiejscowiono wyjątkowe zegary słoneczne. 

Lokalizacja: Muzeum Przypkowskich, plac Kościuszki 7/8, Jędrzejów (woj. świętokrzyskie)

2. Mechaniczne zegary domowe w zbiorach Muzeum Historycznego Krakowa

W stałej kolekcji Muzeum Krakowa w Kamienicy Hipolitów znajdziemy niezwykły zbiór zegarów domowych, stołowych, kominkowych, ściennych, stojących oraz zegarków kieszonkowych. Imponujące zasoby liczą obecnie 263 egzemplarze. Ekspozycja to w znacznej części spuścizna po znanym krakowskim kolekcjonerze i pasjonacie zegarów i zegarków – Władysławie Miodońskim, który przez ponad pół wieku gromadził najpiękniejsze pod względem obudowy zegary. Po jego śmierci zasiliły one zbiory muzeum.

W kolekcji znajdziemy zegarki z Polski, Austrii, Niemiec, Szwajcarii, Francji, Anglii, Czech, Holandii i Węgier.

Lokalizacja: Muzeum Krakowa, Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3, Kraków

3. Muzeum Polskich Zegarów w Warszawie

Ta wystawa z pewnością zachwyci każdego pasjonata zegarów i zegarków. W niepozornym stołecznym antykwariacie Politura & Ska znajdziemy imponującą kolekcję zabytkowych zegarów pochodzących z kolejnych dekad PRL-u. Począwszy od drewnianego czasomierza z 1946 roku, wyprodukowanego w Polskiej Fabryce Zegarów we Fryborku, przez kolekcję budzików, aż po „zegar matkę”, sterujący systemem czasomierzy na jednym z dworców kolejowych.

Lokalizacja: Antykwariat Politura&Ska, dzielnica Praga, Wileńska 9, Warszawa

4. Wystawa „Oblicza czasu…” w Gliwicach

Wystawa „Oblicza czasu…” przybliża zwiedzającym fascynującą tajemnicę upływającego czasu. Ekspozycję zasiliły zegary pochodzące z kolekcji Muzeum w Gliwicach oraz Muzeum Narodowego w Krakowie i we Wrocławiu. Powstała imponująca kolekcja czasomierzy z minionych epok; najstarsze eksponaty pochodzą nawet z XVIII wieku (!).

Wystawa składa się z trzech części. Pierwsza przybliża zabytkowy wymiar prezentowanych zegarów z uwzględnieniem historii zegarków oraz tajników działania skomplikowanych mechanizmów. Część druga koncentruje się na temacie przemijania; ekspozycję uzupełnia kolekcja obrazów i grafik o tematyce wanitatywnej, a także wybrane najcenniejsze zegary. Część trzecia, ostatnia ukazuje zegary jako nieodłączny element codzienności – poprzez obrazy wybitnych artystek Olgi Boznańskiej i Bronisławy Rychter-Janowskiej oraz kolekcję zegarków kieszonkowych i pamiątek rodzinnych, organizatorzy chcą wzbudzić w zwiedzających sentymentalne refleksje.

Wystawa czasowa czynna od 4 marca do 12 czerwca 2022 r. (warto się pośpieszyć!)

Lokalizacja: Muzeum w Gliwicach, Willa Caro, Dolnych Wałów 8A

5. Wystawa o włókiennictwie „Miasto – Moda – Maszyna” w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

W Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi pod koniec 2021 r. powstała nowa, stała wystawa pt. „Miasto  Moda – Maszyna”.

Ekspozycja przybliża zwiedzającym tajniki włókiennictwa oraz ewoluującej na przestrzeni dziesięcioleci mody. Jest to również fascynująca opowieść o rozwoju Łodzi – od małej osady, która stała się włókienniczą potęgą, aż po jej obecną pozycję rozwijającej się metropolii.

Na trzech piętrach zawarto kwintesencję włókienniczej historii miasta: począwszy od techniki, projektu i materiałów, poprzez modę rodem ze sklepowych witryn i reklamowych szyldów na znanych domach mody aż po zwykłych ludzi, którzy prezentowali ową modę na ulicach.

Wystawa stała od 30.12.2021 r. 

Lokalizacja: Centralne Muzeum Włókiennictwa, Piotrkowska 282, Łódź

6. Wystawa „Grażyna Hase. Zawsze w modzie” w Muzeum Warszawy

Grażyna Hase – dama polskiej mody, modelka i projektantka, właścicielka galerii sztuki. Innowacyjność i talent zapewniły jej sukces i rozpoznawalność nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Ubierała wiele gwiazd, m.in. Annę Jantar i Halinę Frąckowiak, zaprojektowała też uniformy dla pracowników Linii Lotniczych LOT. Prace kreatorki to odzwierciedlenie przemian kulturalno-obyczajowych w drugiej połowie XX i początku XXI wieku.

Wystawa dedykowana Grażynie Hase to doskonała okazja by zapoznać się z twórczością i niezwykle barwnym życiorysem projektantki. Ekspozycja stanowi prezentację jej bogatego artystycznego dorobku. Znajdziemy tutaj ponad 200 eksponatów: projekty, ubrania, fotografie i filmy oraz publikacje prasowe. Niebagatelnym tłem wystawy jest Warszawa, miasto projektantki, ściśle powiązane z jej artystyczną działalnością.

Wystawa czynna od 28 kwietnia do 11 września 2022 r.

Lokalizacja: Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 28-42, Warszawa

Kultura zawsze jest w modzie. Warto poszerzać horyzonty myślowe, odwiedzając muzea, galerie sztuki czy tematyczne wystawy. Oferta jest ogromna, każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Wystarczy tylko poszukać.

Agata Gortat – Wojakowska

*zdjęcia: źródło: https://swietokrzyskie.travel, visitmalopolska.pl, zegarkiipasja.pl, www.werandaweekend.pl, http://muzeum.gliwice.pl, https://cmwl.pl, https://pik.warszawa.pl, https://www.vogue.pl