Marka Piaget już od wielu lat zachwyca niepowtarzalnymi zegarkami. Krok milowy w historii marki to lata 60. XX wieku, kiedy to zaprezentowano ultracienki mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej, który miała jedynie 2,3 mm! Pozwoliło to na znacznie większą swobodę przy projektowaniu kolejnych modeli zegarków nadając im unikatowy styl.

Fakt ten stał się wizytówką marki Piaget, a ostatecznym krokiem w połączeniu rzemiosła i elegancji był rok 1998. Wtedy to światło dzienne ujrzała kolekcja Altiplano idealnie łącząca te dwa aspekty. Teraz w ramach kolekcji Metiers d’Art Piaget zaprezentował nam cztery nowe modele zegarków Altiplano Moonphase.

Małe dzieło sztuki

Marka Piaget przyzwyczaiła nas, że każdy jej zegarek to nie tyle narzędzie do odczytywania godziny, a małe dzieło sztuki. Praktycznie od zawsze marka bardzo chętnie nawiązywała różne współprace z artystami mającymi czynny udział w tworzeniu tych dzieł. Nie inaczej jest w nowych zegarkach Altiplano Moonphase. Ich niezwykłe tarcze powstały przy użyciu tradycyjnych technik emalierskich, a za wspaniały obraz nocnego nieba na tarczy odpowiada znana szwajcarska artystka Anita Porchet.

Wspomnianą tarczę można podzielić na dwie strefy.

Górna przedstawia obraz granatowego, nocnego nieba. Na jego tle umieszczono gwiazdy oznaczone białymi punkcikami oraz kamieniami szlachetnymi takimi jak: diamenty, rubiny i szafiry. Układają się one w jeden z czterech chińskich gwiazdozbiorów przedstawiający jedno z symbolizujących mu zwierząt. Dodatkowo każdy z gwiazdozbiorów odnosi się do jednego z punktów kardynalnych oraz żywiołu:

  • Lazurowy Smok – oznacza Wschód i kojarzony jest z wiosną i drewnem,
  • Cynobrowy Ptak – reprezentuje Południe i jest blisko lata i ognia,
  • Biały Tygrys – patrzący na zachód jest przyjacielem jesieni i metalu,
  • Czarny Żółw – na Północy czuje się swobodnie w zimie i w wodzie.

Szczególnie pięknie sylwetki patronów gwiazdozbiorów prezentują się w ciemności. Wtedy to, niczym prawdziwe gwiazdy emanują blaskiem i zachwycają patrzących.

Dolna część tarczy wykonana jest ze złota. W zależności od modelu jest to albo różowe albo białe złoto. Ozdobiono je szlifem Palace Decor co w połączeniu z kamieniami szlachetnymi ułożonymi w promienisty sposób wygląda jakby Księżyc ze wskazania fazy na godz. 6.00 promieniował światłem. Samo okienko fazy Księżyca otoczone jest 12 brylantami co dodatkowo zwiększa efekt skrzeni się tarczy. Dysk symbolizujący Księżyc podobnie jak sylwetki zwierząt został pokryty Super Luminovą dzięki czemu w ciemności możemy podziwiać oszałamiający, księżycowy blask.

Koperta pełna blasku

W nowych modelach Piaget Altiplano Moonphase koperta została zaprojektowana tak, aby jak najbardziej łączyć się stylistycznie z tarczą. Została ona wykonana z 18 karatowego złota i w zależności od wersji jest to różowe lub białe złoto: różowa koperta zestawiona jest z białą tarczą, a biała koperta z różową tarczą. Dostajemy dzięki temu bardzo ciekawe, kontrastujące połączenie.

Średnica koperty wynosi 36 mm, co plasuje przedstawione zegarki jako typowo damskie. Dodatkową ozdobą całości jest wysadzana 48 diamentami o szlifie bagietkowym luneta oraz uszy wysadzane diamentami o szlifie brylantowym (na każdym są trzy diamenty).

Od zegarka emanuje niezwykły blask.

Po drugiej stronie koperta zamknięta jest transparentnym deklem mocowanym za pomocą sześciu śrub. Na metalowych elementach dekla zostały wygrawerowane standardowe informacje o zegarku jak również którą z ośmiu limitowanych sztuk zegarka posiadamy.

Mechanizm. Nie tylko sztuka, ale i rzemiosło

Piaget od zawsze stawiał na to, żeby tworzyć rzeczy nie tylko piękne, ale i najwyższej klasy pod względem technicznym. Nie inaczej jest i tym razem. Przez przeszklony dekiel możemy podziwiać kunszt zegarmistrzów Piaget.

W zegarkach Altiplano Moonphase zastosowano mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej o oznaczeniu Altiplano 580P, który gwarantuje 42 godziny rezerwy chodu. Poza precyzją chodu oraz wykonania projektanci postarali się, żeby mechanizm prezentował się jak najlepiej i nie odstawał od innych elementów zegarka. Tak oto zastosowano okrągły wahnik, którego przeciwwaga przybrała kształt Księżyca. Dodatkowo dla odróżnienia element ten pokryto granatowym lakierem, co wspaniale prezentuje się na tle mechanizmu.

Piaget Metiers d’Art Altiplano Moonphase – podsumowanie

Jak zawsze marka Piaget wzbiła się na wyżyny kreatywności w swojej najnowszej odsłonie zegarków Altiplano.

Kunszt z jakim zostały wykonane te cztery modele z czystym sumieniem pozwala na nazywanie ich dziełami sztuki, a blask który wokół siebie roztaczają może ustąpić jedynie prawdziwemu Księżycowi i gwiazdom.

Każdy z modeli jest limitowany do ośmiu sztuk, co tylko jeszcze bardziej zwraca uwagę na ich unikatowość, a cena 147 000 USD (ok. 650 000 PLN) jest niejako kropką nad “i” w tym temacie. Jest to kwota spora, ale czy blask gwiazd zaklęty na kobiecym nadgarstku nie jest tego wart?

Mateusz Pycia

Ten artykuł może Cię zainteresować. Czytaj dalej: Tak wygląda najpiękniejszy damski zegarek według szwajcarskich specjalistów!