Chiński Nowy Rok inspiruje do tworzenia wielu twórców na całym świecie, w tym także projektantów zegarków. Znaki zodiaku w azjatyckim kalendarzu są szczególnie atrakcyjne i tajemnicze dla kultury europejskiej, a to z oczywistych względów wpływa na kreatywność. Przykładem szwajcarskiej marki, która szczególnie zafascynowała się tym motywem jest Piaget.

Piaget celebruje Chiński Nowy Rok 2023 

W 2012 marka Piaget po raz pierwszy przygotowała model z okazji Chińskiego Nowego Roku.

Czasomierz pochodził z linii Attiplano. Od tamtego czasu, projektanci tej szwajcarskiej marki, co roku przygotowują i prezentują zupełnie inny, nowy model. Na początku 2023 roku pożegnaliśmy rok Tygrysa, a końcem stycznia br. powitaliśmy rok Królika. Pełna nazwa najnowszego modelu przeznaczonego na rok 2023 to Piaget Altiplano Chinese New Year Rabbit. 

Piaget Altiplano Chinese New Year Rabbit – bardziej sztuka niż zegarek 

Najnowszy model szwajcarskiej marki Piaget poświęcono Królikowi. Królik jest czwartym znakiem zodiaku w chińskim horoskopie. Jest także bohaterem popularnej tamtejszej legendy, lubiącym spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. Osoby urodzone w Roku Królika są raczej spokojne, ale cechuje je również troska o innych, dobroć, pilność, szczerość i pomysłowość.

Jak na szwajcarską i luksusową zarazem markę Piaget przystało – zegarek wykonany jest z najwyższą precyzją i z użyciem materiałów najwyższej jakości. Klasyczna, okrągła koperta o średnicy 38 mm została wykonana z 18-karatowego białego złota. Grubość koperty to zaledwie 6,6 mm, co w połączeniu z minimalistycznymi uszami sprawia, że nabiera ona stylistycznej lekkości.

Uwagę zwraca pierścień okalający kopertę, który ozdobiono 78 diamentami o wadze 0,7 ct każdy. Jest to bardzo eleganckie rozwiązanie, które powinno spodobać się wielu paniom.

Powszechnie wiadomo, że diamenty to najlepsze przyjaciółki każdej kobiety. 

Największą atrakcją zegarka Piaget Altiplano Chinese New Year jest tarcza. Nie widzimy na niej ani indeksów ani cyfr. Cała tarcza została poświęcona jednemu tematowi przewodniemu, jakim jest królik. Obraz przedstawia dwa świetliste króliki. Zwierzątka są otoczone złotą obramówką. Wizerunek utrzymany jest w biało-szarej kolorystyce, co idealnie pasuje do kolorystyki rzeczywistych królików. Zostały one dość wiernie odtworzone. Sam obraz został stworzony przez mistrzynię emalierską, Anitę Porchet, która współpracuje z Piaget już od 2006 roku. Przyglądając się tej tarczy mamy wrażenie oglądania miniaturowego obrazu, który więcej ma do czynienia ze sztuką niż z zegarmistrzostwem.

Można śmiało powiedzieć, że to małe dzieło sztuki na nadgarstku! 

Piaget Altiplano Chinese New Year Rabbit – grubość mechanizmu wywołuje niesamowite wrażenie

Piaget to szwajcarska marka znana z ultracienkich mechanizmów zegarków.

W najnowszym modelu Piaget Altiplano Chinese New Year Rabbit zastosowany mechanizm również godny jest szczególnej pochwały i podkreślenia. Jest to mechanizm z ręcznym naciągiem sprężyny napędowej – kaliber 430P. Można wiele mówić o jego bogatych zdobieniach czy rezerwie chodu wynoszącej 43 godziny, jednak największe wrażenie wywołuje jedynie… 2,1 mm grubości!

Nawet dzisiaj, na wielu fanach zegarków wywołuje to niesamowite wrażenie! 

Piaget Altiplano Chinese New Year Rabbit – prawdziwe dzieło sztuki

Najnowszy model Piaget Altiplano Chinese New Year Rabbit to coś więcej niż zegarek. To prawdziwe dzieło sztuki na nadgarstku. Projekt zachwyca kunsztem, dbałością wykonania, precyzją wskazań i malowidłem prawdziwych królików na tarczy. Zegarek jest prosty, stonowany, bardzo elegancki i minimalistyczny. Jednocześnie pełen biżuteryjnego blasku.

Rodzaj mocowania do nadgarstka jaki tutaj zaproponowali projektanci Piaget to pasek wykonany ze skóry aligatora w kolorze czarnym. Pasek podkreśla elegancki design, a o samej niezwykłości czasomierza mówi limitacja tego zegarka. Powstało zaledwie 38 sztuk, co jest bardzo niewielką liczbą, szczególnie w odniesieniu do ceny, która wynosi 71 000 USD, w przeliczeniu daje to kwotę ok. 308 400 PLN. 

Jakiś czas temu prezentowaliśmy inne modele tego producenta, również o tematyce chińskiej astrologii. Odsyłamy do lektury artykułu tutaj: Piaget Metiers d’Art Altiplano Moonphase. Blask Księżyca zaklęty w kamieniach.

Mateusz Pycia