Przed Tobą najpiękniejszy dzień Waszego wspólnego życia. Sala weselna już dawno wybrana, zespół muzyczny również. Teraz przyszedł czas na suknię ślubną. W gąszczu przygotowań, może się wydawać, że jest to temat mało istotny, ale… wygląd i wygoda ma tu podstawowe znaczenie – musisz czuć się w niej pięknie i dystyngowanie, a suknia nie może Cię uwierać, ani krępować Twoich ruchów. Czeka Cię przecież cała noc do przetańczenia. I tutaj chcemy przyjść Ci z pomocą.

Zastanów się jaki jest Twój idealny typ – czy lubisz proste, skromne sukienki, czy może wolisz pełne przepychu rozkloszowane princeski.

Przypomnij sobie, w jakim kroju Twoja figura wygląda najkorzystniej oraz jaki możesz budżet przeznaczyć na jej zakup. Jest to bowiem jeden z kluczowych elementów.

Kreacja z salonu sukien ślubnych

Jako przyszła Panna Młoda powinnaś odbyć choć jedną wizytę do salonu sukien ślubnych. Najlepiej znajdź taki blisko domu lub miejsca pracy, poczytaj opinie, tak, aby wizyta przebiegała w miłej i profesjonalnej atmosferze. Nie musisz na pierwszej wizycie podpisywać umowy, warto się wcześniej dobrze zastanowić.

Razem z konsultantką pomyślcie nad idealnym fasonem, długością, dekoltem, materiałem – tak, żeby zawęzić obszar poszukiwań.

Przymierz maksymalnie 5 do 7 propozycji. Inaczej możesz mieć mętlik w głowie.

Nawet jeśli nie zdecydujesz się na zakup w salonie, będziesz miała w głowie pomysł, który możesz zrealizować przy pomocy krawcowej lub nawet kupując kreację w sieciówce.

Plusem zakupu w salonie jest to, że wybierasz tą konkretną suknię, która do Ciebie idealnie pasuje. Co więcej jest dostosowywana pod Twoją miarę. Możliwe są różne przeróbki, a dodatkowo dobranie welonu i bolerka na miejscu. Ślubna kreacja jest nowa i zupełnie niezniszczona. Jest to idealne rozwiązanie dla osób o nietypowej sylwetce, które chcą uwydatnić zalety swojej figury i przy okazji zatuszować niedoskonałości.

Minusem takiego rozwiązania jest cena i konieczność przyjeżdżania na poprawki, których może być kilka. Może się również zdarzyć sytuacja, że jakość usługi będzie niezadowalająca, dlatego warto wcześniej zasięgnąć opinii.

Ceny wahają się od 2500 zł do 10 000 zł.

Sukienka ślubna z popularnej sieciówki

Sukienka ślubna z sieciówki to dość nowy i świeży pomysł. Jeszcze kilka lat temu nie było takiej możliwości. Teraz przeglądając Zalando, C&A, H&M czy Peek & Cloppenburg możemy znaleźć kilka propozycji o charakterze ślubnym.

Pierwszym z plusów oczywiście jest cena – są to sukienki nowe i kosztują kilka razy mniej niż z salonu sukien ślubnych. Niektóre kroje są klasyczne i ponadczasowe, inne natomiast nawiązują do panującej mody. Do wyboru, do koloru.

Tutaj jednak musisz sama dobrać fason i styl, mieć pełną świadomość, w czym wyglądasz dobrze. To ułatwi sprawę. Pamiętaj, że istnieje możliwość odesłania sukienki, więc możesz spokojnie wybrać 3 propozycje i zwrócić te 2 mniej korzystne. Jest to najlepsze rozwiązanie, jeśli posiadasz typową figurę, a ubrania z sieciówek zawsze wyglądają na Tobie znakomicie.

Rozpiętość cenowa to 200 – 1600 zł, w zależności od kroju, długości, marki, materiału itp.

Suknia ślubna z pracowni krawieckiej

Zaufana pracownia krawiecka to zawsze dobre miejsce. Umiejętna krawcowa potrafi wyczarować wspaniałą kreację, dopasować ją do figury, doradzić wybór materiałów oraz ozdób, a także praktycznych rozwiązań, dzięki którym noszenie tej sukni będzie prawdziwą przyjemnością. Pomoże również zapanować nad wydatkami – doradzi, które rozwiązania są tańsze, a które droższe. Dzięki czemu będziesz mogła łatwiej podjąć rozsądną decyzję.

Warto na pierwsze spotkanie przynieść kilka zdjęć z internetu i pokazać krawcowej jak wygląda nasza wymarzona suknia. Ważną sprawą jest prześledzenie opinii w internecie, tak aby współpraca mogła przebiegać przyjemnie i bezproblemowo. Warto trafić na krawcową z powołaniem.

Ceny wahają się od 1600 – 3000 zł.

Suknia ślubna z wypożyczalni i komisu sukien ślubnych

Jeśli Twój budżet jest okrojony, a chcesz mieć większy wybór, możesz wybrać się do wybrania się do wypożyczalni sukien ślubnych. Dodatkowym plusem jest to, że konsultantka doradzi na miejscu i pomoże dobrać kreację.

Koszt takiego wypożyczenia kształtuje się między 600 – 2000 zł. Zwyczajowo jest to między 50 a 60 % ceny nowej sukni. Najczęściej zawarte w niej są również drobne poprawki i dopasowanie do figury oraz pranie i naprawa niewielkich uszkodzeń po weselu. Warto pamiętać, że w niektórych komisach pobierana jest kaucja na poczet zabrudzeń czy zniszczeń.

W razie całkowitego uszkodzenia kreacji, jesteśmy zobowiązani zapłacić 100 % wartości.

Kupno sukni od innej panny młodej

Ta opcja jest najbardziej korzystna pod względem portfela. Przeglądając popularne serwisy ogłoszeniowe – Olx.pl czy Allegro.pl, możemy znaleźć kilka perełek w bliskiej okolicy za niewielkie kwoty, to jest 200 – 600 zł.

Najlepiej byłoby wybrać kilka najlepszych fasonów, zapytać właścicielki o stan i umówić się na przymiarkę. Takie poszukiwanie może się wydawać dość mozolne, ale na pewno się opłaci. Najczęściej suknie po przyjęciu weselnym są w bardzo dobrym stanie.

Teraz czeka Cię najprzyjemniejsza część całego tego zawirowania pod tytułem „Ślub”. Kupno odpowiedniej sukni to jeden ze składników, by uczynić ten dzień najpiękniejszym wspomnieniem na całe życie. W wyborze powinnaś kierować się zarówno sercem – jeśli chodzi o krój, jak i zdrowym rozsądkiem – jeśli chodzi o budżet.

A Wy skąd miałyście swoją suknię ślubną? Gdzie kupiłyście? Macie ciekawe historie z tym związane?

Zachęcamy do komentowania!

Karolina Kamińska – Lipińska

 

*Zdjęcia: źródło: pixabay.com

Baner