Dania to magiczny skrawek Skandynawii, który od lat zachwyca swoim pięknem i nietuzinkową atmosferą. Ojczyzna Hansa Christiana Andersena i klocków LEGO, kojarzyć się może z nieco surowym klimatem, jednak to tutaj żyją najszczęśliwsi ludzie na świecie.

Celebracja hygge. Klucz do szczęścia i cieszenia się chwilą

Dania licząca 6 mln obywateli to według statystyk pionier w światowych rankingach najszczęśliwszych ludzi na świecie. Skąd więc w Duńczykach tak wysoka radość życia? Dania to ostoja spokoju, dobrobytu, ale też idealny przykład życia w duchu work-life balance.

Hygge to swego rodzaju spuścizna kulturowa, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Przez filozofię hygge rozumie się: „chwile szczęścia, bliskości i ciepła, które możemy odnaleźć w codziennych sytuacjach”. W Danii często pada deszcz i wieje zimny wiatr. Nieprzyjazna pogoda sprzyja spędzaniu czasu z rodziną i przyjaciółmi. Definicja hygge świetnie wpisuje się więc w życiową filozofię Skandynawów, jaką jest zadowolenie z życia.

W tę koncepcję świetnie wpisuje się duńska marka zegarków Skagen.

Historia powstania marki Skagen

W 1987 roku Henrik Jorst został wyznaczony na dyrektora sprzedaży w browarze Carslberg. Wraz z żoną Charlottą przeprowadził się do USA, gdzie zaczęli pracować nad własną marką. Marka Skagen Denmark powstała w 1989 roku. Swoje pierwsze projekty zegarków małżeństwo zaprezentowało już dwa lata później. Modele spodobały się przedsiębiorcom i ich pierwsze zegarki trafiły na amerykański rynek w 1992 roku. W kolejnych latach marka Skagen rozszerzyła dystrybucję na Europę.

Przełomem dla firmy okazał się rok 1998, kiedy to dzięki ciężkiej pracy, marka Skagen znalazła się na liście 250 najprężniej rozwijających się przedsiębiorstw w Stanach Zjednoczonych. Po zdobyciu rynku europejskiego i bliskowschodniego przyszedł czas na sprzedaż online. Rok 2010 to punkt zwrotny dla duńskiej marki. Klienci z Europy i USA otrzymali możliwość zakupu produktów za pośrednictwem Internetu.

Kolejny przełom nastąpił dwa lata późnej. Firma Fossil w 2012 roku złożyła propozycję zakupu przedsiębiorstwa, co skończyło się finalizacją. Od tej pory marka Skagen jest częścią grupy Fossil.

Inspiracja duńskim wybrzeżem

Nazwa marki nie jest przypadkowa.

Skagen to nazwa wioski rybackiej, która znajduje się w najbardziej wysuniętej na północ części duńskiego półwyspu – Jutlandii. Miejsce to leży na styku Morza Północnego i Morza Bałtyckiego. W związku z tym, projekty zegarków inspirowane są tą wioską i nawiązują do otaczającego ją krajobrazu. Logo marki odzwierciedla dwa przeciwstawne prądy morskie obu mórz, które spotykają się na krańcu półwyspu Jutlandzkiego.

Marka Skagen powstała z inspiracji krajobrazem duńskiego wybrzeża.

Minimalizm i skandynawska precyzja

Innowacyjny design, nowoczesna estetyka i harmonijne linie – tak prezentują się zegarki Skagen stworzone przez duńską markę, będącą częścią koncernu Fossil Group. Mimo globalnego zasięgu, marka zachowała swoją tożsamość, konsekwentnie realizując zegarki inspirowane duńskimi krajobrazami w minimalistycznym stylu.

Prostota łączy się z funkcjonalnością i wysoką jakością czasomierzy. Każdy z zegarków jest unikatowy i klasyczny zarazem, tak aby wpisywał się w codzienne stylizacje.

Jakie inspiracje znajdziemy w zegarkach marki Skagen? Piaszczyste plaże, trawy targane nadmorskim wiatrem, wody mórz i architekturę duńskich miast. Większość zegarków utrzymana jest w nadmorskiej kolorystyce, a wskazówki porównywane są do latarni morskich. Zegarki swoją estetyką, minimalizmem, graniczącym w niektórych modelach wręcz z surowością, przyciągają uwagę nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Czym wyróżniają się zegarki Skagen? DNA marki i wyróżniki

Prostota, minimalizm i oszczędność formy – to DNA marki Skagen.

Do produkcji zegarków wykorzystane są materiały najlepszej jakości. Duńska marka zwraca uwagę na design i wysoką jakość zegarków. Kopertę każdego z nich wykonano ze stali szlachetnej, która gwarantuje wytrzymałość i trwałość. Tarcze chroni szkło mineralne, które w wybranych modelach utwardzono.

Sercem skandynawskich zegarków jest mechanizm kwarcowy, cechujący się wysoką precyzją chodu i dokładnością wyznaczania czasu. Klasę wodoszczelności w większości modeli zegarków Skagen określono na podstawowym poziomie 30 m.

Największym wyróżnikiem zegarków Skagen jest ich prostota. W niektórych modelach na tarczy zastosowano zjawiskowy szlif słoneczny. Specjalna obróbka powierzchni tarczy tworzy na niej hipnotyzujące refleksy przywodzące na myśl zorze polarne.

Różnorodność wzorów, bogactwo kolorów i ukłon w stronę skandynawskich krajobrazów sprawiają, że każdy znajdzie wybrany model dla siebie wśród bogatego portfolio zegarków marki Skagen.

Skagen. Zegarki powstałe z miłości do środowiska

Firma świadomie podchodzi do zmian klimatycznych i postanowiła wdrożyć plan zrównoważonego rozwoju.

Celem marki jest produkcja zakładająca minimalne zużycie wody i odpadów. Obecnie, aż 90% zegarków marki Skagen jest zrównoważonych. Komponenty pochodzą w 50% z recyklingu, a koperty wykonywane są ze stali szlachetnej.

Warto podkreślić współpracę marki z firmą Tide Ocean. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w pozyskiwaniu i przetwarzaniu tworzyw sztucznych związanych z oceanem. Bransolety i opakowania zegarków marki Skagen powstały z #tide ocean material®. Cała kolekcja zegarków Skagen Aaren Ocean jest ekologiczna, trwała, a przy tym niebanalna.

Warto zwrócić uwagę także na inną kolekcję – Aaren Naturals. Na szczególną uwagę w tym projekcie zasługują paski. Ich wierzchnią część w zależności od modelu wykonano z morwy, korka, obierek jabłka lub bawełny. Paski ze skóry naturalnej i ekologicznej pochodzą z garbarni z certyfikatem Leather Working Group. Poświadcza on, że skóra spełnia surowe kryteria i wymagania dotyczące odpowiedzialnego wykorzystania zasobów naturalnych: zużycie wody, odprowadzanie ścieków czy zużycie energii.

Marka Skagen hołduje wyższym wartościom z miłości do środowiska. To szlachetne i proekologiczne podejście do biznesu zaskarbia sobie sympatię coraz większej ilości użytkowników.

Agnieszka Zawadzka

Interesujesz się Danią i zastanawia się dlaczego ludzie są tam tak szczęśliwi? Czytaj dalej: LLARSEN: zegarki z najszczęśliwszego kraju na świecie