Kończą się wakacje, nieuchronnie zbliża się dzień pierwszego roku szkolnego. Zostało zaledwie kilka dni na skompletowanie potrzebnej wyprawki i przyborów szkolnych.

Może się wydawać, że w epoce wszechobecnych telefonów komórkowych posiadanie przez dziecko zegarka jest zbędne. Nic podobnego! Czasomierz jest jednym z chętnie wybieranych akcesoriów, a powrót do szkoły po wakacjach jest do tego doskonałą okazją. Wielofunkcyjny, sportowy model czy taki z postacią z ulubionej bajki?

Przeczytaj nasz  wpis i dowiedz się na co zwrócić uwagę przy zakupie zegarka dla dziecka i nastolatka? Wiek bowiem, to bardzo istotna kwestia przy wyborze odpowiedniego modelu.

I klasa szkoły podstawowej (6-7 lat)

Twoje dziecko ma 6 lub z zgodnie z prawem oświatowym 7 lat? I po raz pierwszy rozpoczyna naukę w szkole podstawowej? Zapewne to stresująca, ale i ekscytująca sytuacja zarówno dla dzieci, jak i samych rodziców.

Czas dla dzieci w wieku 6-7 lat jest w dalszym ciągu pojęciem abstrakcyjnym. Mimo to, właśnie w tym wieku, warto rozpocząć naukę samodzielnego, poprawnego odczytywania godzin i minut.

Najważniejsze jest to, by zegarek posiadał tarczę wyposażoną w duże, czytelne cyfry arabskie, nie indeksy. Ważny jest także wygląd modelu. Dziewczynki ucieszą się z zegarka w jasnych, pastelowych kolorach, np. z postacią Myszki Minnie czy Elsą z Krainy Lodu. Chłopcy natomiast z zegarka z wizerunkiem Spider Mana w akcji lub Star Wars. Takie modele z pewnością skuteczniej zachęcą je do nauki. Takie modele zegarków posiada wiele firm, a wśród nich m.in.: AM:PM Disney, Flik Flak czy Knock Knocky.

Nie warto inwestować w bardzo drogi zegarek, zwłaszcza jeśli zależy nam, by pociecha chodziła w nim na co dzień. W razie jeśli zegarek dziecko zgubi lub się zniszczy – strata nie będzie aż tak bardzo odczuwalna.

VII – VIII klasa szkoły podstawowej (13-15 lat)

Trudno mówić o siódmej klasie, bez odniesienia do dawnych gimnazjów. Po ich likwidacji, wszystkich uczniów obecnie obowiązuje już nie sześcio-, a ośmioklasowa szkoła podstawowa. Siódma klasa to zatem odpowiednik dawnej pierwszej klasy gimnazjum.

Do siódmej klasy idą uczniowie, którzy mają 13 lat. Jeśli swoją przygodę rozpoczęli rok wcześniej, to 12 lat. Niezależnie od tego, to nowy etap w edukacji i czas zmian.

Dzieci, czy też już bardziej nastolatkowie w tym wieku, nie powinni mieć żadnych problemów z rozpoznaniem godziny. A więc warto zwrócić uwagę na modele, które zamiast cyfr arabskich, mają indeksy lub kropki.

Chłopakowi w wieku około 13 lat radość z pewnością sprawi zegarek z elektronicznym wyświetlaczem. Młodzi fani gadżetów ucieszą się z zegarka, który posiada wiele funkcji, jak np. stoper, alarm, kompas czy fluorescencyjne pokrycie wskazówek, np. marki G-SHOCK.

Dziewczynom spodobają się zegarki w jasnych, pastelowych kolorach, popularnych marek lub z zabawnym wizerunkiem kota, np. Timex, Swatch.

Szkoła ponadpodstawowa (liceum, technikum, zasadnicza szkoła zawodowa) – 16-19 lat

Po zakończeniu edukacji w szkole podstawowej, uczniowie wspólnie z rodzicami, wybierają dalszą drogę edukacji. Zdecydowana większość uczniów decyduje się na 3-letnie liceum ogólnokształcące zakończone egzaminem maturalnym. Młodzież, która rozpocznie w tym roku 1 klasę liceum, ma rocznikowo 16 lat. To wiek, który nastolatek powoli wkracza w dorosłość.

W tym wieku warto zainwestować już w model zegarka, który nie powstydziłby się żaden dorosły, np. takich marek jak: Citizen, Seiko czy Aviator. Ostateczna decyzja o wyborze, z racji wieku powinna należeć już nie do rodzica, ale do samego zainteresowanego.

Masz dziecko w wieku szkolnym? Nosi już swój pierwszy zegarek? Podziel się z nami tą informacją i prześlij zdjęcie jaki to model!

 

Agata

Redakcja Zegarki i Moda

 

zdjęcie tytułowe: źródło: https://www.campussafetymagazine.com/safety/back-to-school-health-safety-tips-resources/