
Uczeń Christiana Diora. Rewolucjonista i prowokator. Jego rewolucyjne projekty inspirują projektantów od wielu lat. Poznajcie historię Yves’a Saint Laurenta, jednego z najważniejszych kreatorów mody XX wieku.
Bez jego talentu, trudno dzisiaj wyobrazić sobie współczesną modę. Lista jego szalonych pomysłów nie ma końca. Wprowadził elementy garderoby męskiej do damskiego stylu (m.in. szmizjerkę), zaskakiwał niepowtarzalnością kombinacji kolorystycznych i prowokował wymyślonym przez siebie stylem nude look. Zanim jednak wcielił w życie wszystkie swoje koncepcje, musiał przejść długą drogę.
Yves Henri Donat Mathieu Saint Laurent, bo tak się w pełni nazywał, urodził się 1 sierpnia 1936 r. w Oranie w Algierii, ówczesnej kolonii francuskiej. Już od najmłodszych lat, wykazywał duże zainteresowanie modą. Prędzej czy później, fascynacja musiała zaprowadzić go do Paryża.
Utalentowany młody projektant
W pierwszej połowie lat 50. XX wieku wraz z matką przybył do stolicy Francji. Nikt nie spodziewał się, że nikomu nieznany 17-latek z Afryki odniesie spektakularny sukces jako projektant mody. Jego szkice zostały docenione przez specjalistów. Zajął III miejsce w konkursie zorganizowanym w 1953 r. przez Międzynarodowy Sekretariat Wełny (Woolmark).

Źródło: https://twelvmag.com/fashion/legacy-yves-saint-laurent-be-honored-new-marrakech-museum?page=17
Na kolejne triumfy nie trzeba było długo czekać, bo już w 1954 r. udział w tym samym konkursie zakończył się dla niego absolutnym zwycięstwem. Prace Yves’a zajęły pierwsze miejsce!
Praca w domu mody Christiana Diora
Osiągnięcia młodego projektanta nie umknęły uwadze Michaela de Brunhoffa, redaktora naczelnego francuskiego „Vogue’a”, który zachwycony jego szkicami, przedstawił go Christianowi Diorowi. Dior, urzeczony pracami Yves’a, zaproponował mu pracę. I w taki oto sposób, młody Yves Saint Laurent stał się asystentem słynnego projektanta. Jego praca w francuskim domu mody, szybko zaowocowała pierwszymi projektami akcesoriów oraz pomysłami na nowe kolekcje haute couture.

Źródło: https://wsimag.com/fashion/40217-christian-dior-designer-of-dreams
Christian Dior coraz bardziej zaczął przekonywać się do młodego Saint Laurenta. Wkrótce uznał, że asystent jest tak dobry, że może być jego głównym następcą.
Przeczytaj pasjonującą biografię Christiana Diora – genialnego krawca snów
Niebawem Dior zmarł, a zarządzanie domem mody przypadło nikomu innemu jako właśnie Yves’owi Saint Laurentowi. A miał wówczas 21 lat, co czyniło go jednym z najmłodszych naczelnych projektantów w historii!
„Laurent ratuje Francję”
Trzeba przyznać, że nie było to łatwe zadanie. Śmierć Diora dla wielu oznaczało koniec pewnej epoki, niektórzy nawet zwiastowali koniec haute couture.
Z nazwiskiem Laurenta wiązano wielkie oczekiwania i nadzieje. Na szczęście, projektant nie zawiódł. Jego debiut ujrzał światło dzienne 30 stycznia 1958 roku i od razu okazał się strzałem w dziesiątkę. Pokaz był tak wielkim wydarzeniem, że o domu mody Dior zrobiło się równie głośno jak za czasów wprowadzenia rewolucyjnego „new looku” Diora, a w jednej z francuskich gazet napisano hasło: „Laurent ratuje Francję”.

Źródło: https://www.styl.pl/gwiazdy/slawni/news-to-on-ubral-kobiete-w-smoking,nId,1037546
Zakazana miłość owocuje depresją
Nowy dyrektor świecił triumfy na wybiegach. Jego projekty łączyły w sobie prostotę z elegancją, spotkały się z ciepłym przyjęciem.
Niestety, życie nie składa się z samych blasków, są wśród nich i cienie. Najciemniejszym z nich była dla Laurenta orientacja homoseksualna.
Dodatkowo, całą sytuację skomplikowało powołanie młodego projektanta do francuskiej armii i brak zgody na udział w wojnie francusko-algierskiej, co bardzo źle wpłynęło na jego kondycję psychiczną. Zaczęło się od załamania nerwowego, a skończyło na depresji i pobycie w szpitalu psychiatrycznym, gdzie leczono go elektrowstrząsami.
Jak powiedział Pierre Bergé, jego partner życiowy i biznesowy: „Yves Saint Laurent urodził się z załamaniem nerwowym”.
Dom mody YSL
Gdy Laurent powrócił do równowagi psychicznej, odszedł z domu mody Diora i założył własną działalność gospodarczą. Markę sygnowaną swoim nazwiskiem stworzył dzięki wsparciu finansowemu swojego partnera. Pierre Berge zajmował się sprawami finansowo – organizacyjnymi. Laurent mógł w tym czasie poświęcić się tylko i wyłącznie projektowaniu. Był to układ idealny.
Na światowych wybiegach mody pojawiły się skórzane krótkie kurtki, wysokie buty, tweedowe marynarki.
A w 1966 r. Laurent ubrał kobietę w smoking, dotychczas zarezerwowany tylko dla mężczyzn. Wywołało to niemałe poruszenie w świecie mody. Co prawda pomysł damskich spodni pojawił się już w latach 20. u Coco Chanel, ale to dopiero Laurent wypromował ten trend na tak szeroką skalę.
Jak powiedział sam Saint Laurent: „Dla kobiety, smoking jest tym niezbędnym elementem garderoby, z którego cały czas dowiaduje się czegoś o modzie. Ponieważ wiąże się on ze stylem, nie z modą. Moda przychodzi i odchodzi, a styl jest wieczny”.

Źródło: https://vumag.pl/ludzie-styl-zycia/ysl-maly-ksiaze-za-grubymi-szklami/1t9d4
Laurent w pułapce własnego imperium
Podczas gdy oniemiała z zachwytu prasa, zasypywała komplementami Saint Laurenta, on sam podupadł na zdrowiu. Przyczynił się do styl życia jaki prowadził. Bardzo często bywał na kolacjach, bankietach i innych imprezach, które doprowadziły go do uzależnienia od alkoholu i kokainy.
Król nocnego życia, gwiazda paryskiej elity, największy imprezowicz Paryża lat 70. XX wieku – tak o nim wówczas mówiono.
Do kiepskiej kondycji projektanta przyczyniło się również przepracowanie i presja otoczenia wynikająca z coraz większej popularności jego marki. W 1973 r. Laurent pokazywał 4 kolekcje w roku, miał własną linię perfum, okularów i ręczników plażowych. Tym sposobem, sam stał się niewolnikiem własnego potężnego imperium, z którego nie dało się już uciec.

Źródło: https://vumag.pl/ludzie-styl-zycia/ysl-maly-ksiaze-za-grubymi-szklami/1t9d4

Źródło: https://vumag.pl/ludzie-styl-zycia/ysl-maly-ksiaze-za-grubymi-szklami/1t9d4
„Często czuję się niezdolny do komunikowania się z ludźmi, nawet z tymi, których kocham i podziwiam, ponieważ nie mam czasu i ogarnia mnie szaleństwo” – wyznał w jednym z wywiadów dla „Vogue’a”. Yves Saint Laurent mocno ukorzenił swoją pozycję w branży modowej. Był darzony ogromnym szacunkiem projektantem.
Niestety, od lat 80. XX wieku nie stworzył już nic innowacyjnego. Depresja, zamknięcie w szpitalu, liczne załamania nerwowe oraz walka z nałogiem, zwłaszcza alkoholem stały się największym przekleństwem i barierą nie do pokonania. Koniec był bliski.
Ostatnią kolekcję haute couture zaprezentował w 2002 r.

Źródło: https://www.ekskluzywnymenel.com/posts/projektanci-o-ktorych-warto-wiedziec-yves-saint-laurent
1 czerwca 2008 r. w Paryżu odszedł jeden z najważniejszych projektantów mody XX wieku. W ostateczności pokonał go rak mózgu. Wielki projektant został pożegnany z należnymi mu honorami. W pogrzebie uczestniczył m.in. ówczesny prezydent Francji – Nicolas Sarkozy wraz z małżonką Carlą Bruni. Jego śmierć opłakiwał cały świat mody.

Agata
Redakcja Zegarki i Moda
Polecana biografia: „Yves Saint Laurent” Laurence Benaim
*Zdjęcie tytułowe pochodzi ze strony: https://www.ekskluzywnymenel.com