Tradycyjnie, jak co roku, przychodzi czas na… zmianę czasu! Kiedy dokładnie przestawiamy zegarki? W którym kraju po raz pierwszy wprowadzono zmianę czasu? Czy we wszystkich europejskich krajach obowiązują takie same zasady zmiany czasu?

Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Zmiana czasu na zimowy już w ten weekend!

Nastąpi to dokładnie w najbliższy weekend z soboty 24 października na niedzielę 25 października.

W niedzielę, w nocy wskazówki zegarów i zegarków będziemy musieli przesunąć z godziny 3.00 na 2.00.

Dlaczego w Polsce nadal trzeba pamiętać o zmianie czasu?

Zmiana czasu na letni i na zimowy w Polsce, i w większości państw europejskich jest obowiązkowa. Przechodząc z czasu letniego na zimowy należy cofnąć zegar o godzinę do tyłu. Ci, którzy lubią dłużej spać, mogą się cieszyć. Jesienią i zimą dzięki zmianie czasu można dłużej pospać.

Czas zimowy obowiązywał będzie do końca marca 2021.

Jaki europejski kraj po raz pierwszy wprowadził zmianę czasu?

Pionierami we wprowadzaniu zmian czasu byli Niemcy. W czasie I wojny światowej 30 kwietnia 1916 roku przestawili wskazówki zegarów o godzinę do przodu, a 1 października 1916 roku o godzinę do tyłu. Niemcy – to właśnie ten kraj jako pierwszy zaczął stosować zmianę czasu. Później zmiany wprowadzono także w Wielkiej Brytanii, kolejne kraje wprowadzały nowe zasady, aż w końcu zmianę czasu rozpowszechniono w całej Europie.

W jakich krajach zmiana czasu nie obowiązuje?

Aktualnie zmiana czasu obowiązuje w ponad 70 krajach na świecie.

Zmiana czasu nie obowiązuje w Turcji, Gruzji, Białorusi, w Kazachstanie czy na Islandii. Zmiany czasu nie dokonuje się także w większości krajów afrykańskich.

Czy to już jedna z ostatnich zmian czasu w historii?

Dyskusja na temat zmiany czasu w parlamencie europejskim trwa już od wielu lat. Niestety, państwa członkowskie nadal w tej kwestii nie mogą się porozumieć. Zdecydowana większość krajów opowiedziała się za likwidacją zmian czasu. Z aktualnych danych wynika, że zmiana czasu miałaby przestać być obowiązkowa od przyszłego 2021 roku. Nie wiadomo… Czas pokaże!

W tym roku należy jednak pamiętać, że zmiana czasu nadal obowiązuje. W nocy z soboty na niedzielę przestawiamy zegarki! (z godziny 3:00 na godzinę 2:00). Tak więc, będziemy mogli dłużej pospać.

 

Redakcja Zegarki i Moda

Baner