Jak nauczyć dziecko obsługi zegarka? albo Jak wytłumaczyć dziecku czas? – to pytanie zadaje sobie wielu rodziców kilkuletnich dzieci. O ile noworodki funkcjonują w rytmie zegara biologicznego, o tyle dzieci przedszkolne mają już zdecydowanie większą świadomość upływającego czasu. Nawet z 3 czy 4-latkiem warto „bawić się w czas”.

Naukę zegarka warto rozpocząć jak najwcześniej.

Jak najprościej wytłumaczyć jak korzystać z zegarka?

Po prostu, najlepiej powiedzieć dziecku ile czasu bawiło się na placu zabaw, ile minut czytaliśmy mu książkę, jak długo jadło ono obiad, ile minut jechało samochodem itp. Warto też precyzyjnie określać ile czasu zajęła nam dana czynność, np. wracając pieszo z przedszkola, warto po powrocie do domu powiedzieć: „Przeszłyśmy 1,5 km i zajęło nam to 20 minut”.

Od czego zacząć?

1. Znajomość cyfr

Zanim przejdziecie do nauki zegara, warto upewnić się, że nasza pociecha zna cyfry od o do 12. To matematyczna podstawa, pozwalająca iść dalej. Warto uczyć dziecko liczenia już od najmłodszych lat. Bawić się i liczyć jednocześnie można wszystko: klocki, książeczki, zabawki itp. Warto też mówić dziecku, że np. złączyliśmy 10 klocków i przeczytaliśmy 3 książeczki.

2. Wybór odpowiedniego zegara

Kluczowy jest wybór odpowiedniego zegara. Taki zegar można kupić albo wykonać samodzielnie. Narysowany samodzielnie jest o tyle ciekawy, że można go dowolnie modyfikować. Ważne, by zegar był przejrzysty, atrakcyjny dla dziecka, obowiązkowo z dużymi, wyraźnymi cyframi arabskimi. Ważne też by wskazówki były duże, czytelne, wyraźne – tak, aby dziecko nie miało wątpliwości która jest godzina czy minuta.

3. Rozpoczęcie nauki od pełnych godzin

Naukę odczytywania godzin warto rozpocząć od pełnych godzin. Wytłumaczmy dziecku, że wskazówka godzinowa zawsze jest krótsza, a minutowa dłuższa. Dodajmy, że niektóre zegarki mają jeszcze trzecią najdłuższą wskazówkę, sekundową.

4. Kojarzenie pełnych godzin z czynnościami

Warto ćwiczyć razem z dzieckiem kojarzenie pełnych godzin z konkretnymi czynnościami. Jeśli na przykład przyjdzie pora obiadu, ustawmy wspólnie z dzieckiem wskazówkę na naszym zegarze. Jeśli przyjdzie czas zabawy, przesuńmy wskazówkę zegara na odpowiednią godzinę. My rodzice powinniśmy mówić głośno, a dziecko powinno po nas powtarzać. Częste powtarzanie pozwoli na trwałe utrwalanie wiedzy.

5. Zaawansowane ćwiczenia po opanowaniu podstaw

Jeśli dziecko już opanowało godziny, możemy przejść dalej. W dalszych ćwiczeniach warto pociesze wyjaśnić i wytłumaczyć, że liczby mają podwójne znaczenie. Dziecko musi zrozumieć, że cyfra 1 oznacza także 5 minut, a 2 to także 10 minut itd. Dla niektórych dzieci może okazać się to zbyt trudne. Potrzeba czasu i cierpliwości. Nie poddawajmy się. Na początku nic nie jest łatwe, aż później stanie się proste. Następnie nauczmy naszą pociechę czytać i godziny i minuty razem. Zacznijmy od łatwych przykładów, np. 10.10. czy 09.15., później trudniejsze, np. 13.28.

Knock Nocky – dziecięce zegarki do nauki i zabawy

Na rynku można bez większego trudu znaleźć wielu producentów zegarków dla dzieci. Jedną z najbardziej popularnych marek jest Knock Nocky. Marka jest o tyle ciekawa, że produkuje zegarki bezpieczne dla dzieci już od 3. roku życia.

Dlaczego zegarek Knock Nocky to dobry pomysł na pierwszy zegarek dla dziecka?

Z kilku względów.

Po pierwsze dlatego, że misją firmy jest połączenie nauki i zabawy. Oprócz samego zegarka, firma chce edukować dzieci i rodziców. Nauka poprawnego odczytywania czasu jest bardzo ważną życiową umiejętnością.

Po drugie, czasomierze posiadają pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka, co rodziców zapewnia o wysokim bezpieczeństwie.

Po trzecie, każdy zegarek zapakowany jest w puszkę – skarbonkę. Wiadomo, czas to pieniądz i warto uczyć tego swoich dzieci już od najmłodszych lat.

Z punktu widzenia dziecka natomiast najważniejsza jest inna kwestia. Zegarki Knock Nocky są kolorowe, a na tarczach lub paskach często widnieją ich ulubione postacie z bajek. Atrakcyjny wygląd zegarka sprawia, że będzie maluch chętnie będzie go nosił, a nauka odczytywania godzin pójdzie sprawniej.

W dodatku, zegarki są lekkie, wygodne, nie przeszkadzają w codziennych zabawach.

Polecamy!

 

Agata Molka

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki KNOCK NOCKY znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – KNOCK NOCKY.