Ten zegarek to prawdziwe dzieło sztuki – zarówno tej zegarmistrzowskiej, jak i artystycznej. Jeden, jedyny taki zegarek na świecie! Przedstawiamy wykonany na specjalne zamówienie zegarek kieszonkowy o nazwie Vacheron Constantin Les Cabinotiers Westminster Sonnerie Tribute to Johannes Vermeer.

Zegarmistrzostwo i sztuka? Tak, to możliwe!

Vacheron Constantin to jedna z najstarszych, szwajcarskich manufaktur zegarków na świecie. Jest to jedna z nielicznych firm, która sama wytwarza swoje mechanizmy, a także realizuje indywidualne, specjalne zamówienia. Jednym z takich specjalnych zamówień jest unikatowy zegarek kieszonkowy. Wygląda tak:

„Dziewczyna z perłą” – dzieło sztuki na tarczy zegarka

„Dziewczyna z perłą” to jedna z najsłynniejszych, kobiecych twarzy w holenderskim malarstwie. Autor obrazu – Johannes (Jan) Vermeer namalował go ok. 1665 r.

Vermeer słynie z naturalistycznego wykorzystania światła, a „Dziewczyna z perłą” to jedno z jego najbardziej znanych dzieł. Jej tożsamość co prawda nie jest znana, ale jeden z wielbicieli obrazu upodobał sobie ją tak bardzo, że zamówił wyjątkowy zegarek kieszonkowy.

Miniatura obrazu na tarczy zegarka została namalowana przez jedną z najsłynniejszych współczesnych adeptek sztuki emaliowanej i malarkę miniatur – Anitę Porchet.

Proces trwał 2 lata.

2 lata może się wydawać długim procesem na wykonanie jednego projektu. Ale trzeba przyznać, że Anita Porchet zrobiła to z niezwykłą precyzją, co do milimetra. Wierność miniatury obrazu na tarczy jest perfekcyjna. Ekspresja modelki, gra świateł na jej twarzy, turbanie na głowie i dużym kolczyku – perle w uszach jest zaskakująca! Na obrazie, w lewym, dolnym rogu miniatury, znajduje się podpis Anity Porchet oraz podano lata w których pracowała nad zegarkiem 2018 – 2020.

By zobaczyć jak wygląda ten zegarek, warto obejrzeć ten krótki film:

Emaliowanie – niezwykle wymagające rzemiosło

Emaliowanie to niezwykle wymagające rzemiosło, a tworzenie miniaturowych obrazów jest jedną z najtrudniejszych ze wszystkich w sztuce emaliowania. Wymaga niezwykłej wręcz precyzji i dbałości o każdy detal.

W galeriach sztuki i muzeach niekiedy możemy obejrzeć dzieła sztuki, ale dzieło sztuki zobaczyć na tarczy zegarka to zupełnie innego rodzaju doświadczenie. Większość stworzonych na specjalne zamówienie zegarków trafia do prywatnych kolekcjonerów i miłośników dzieł sztuki.

Ten zegarek to prawdziwe dzieło sztuki!

Artyzm tego specjalnego modelu zegarka, objawia się nie tylko w sztuce. To również skomplikowany mechanizm w wieloma dodatkowymi funkcjami.

Koperta – złote lwy ze złota i wygrawerowane wici akantu

Boki złotej koperty o wymiarach 98 mm x 32 mm zostały ręcznie wygrawerowane. Grawer składa się z liści akantu i tulipanów, natomiast uchwyt zegarka zdobią ryczące głowy lwów wyrzeźbione ze złota.

Mechanizm, który robi niesamowite wrażenie

Wewnątrz koperty znajduje się nowy mechanizm manufakturowy, kaliber 3761, opracowany specjalnie przez zespół szwajcarskich zegarmistrzów. Mechanizm ma aż 806 części.

Mechanizm posiada komplikację zegarmistrzowską „grande et petite sonnerie”. Umożliwia ona wybijanie zarówno godzin, jak i kwadransów. Jest to więc zegarek kieszonkowy z mechanizmem kwadransowym, tj. wybijającym co 15 minut fragment melodii (tzw. melodii Westminster), odpowiednio 4, 8, 12, 16 dźwięków. Dodatkowo, zegar wybija melodię o pełnej godzinie. Jedna ze sprężyn napędza tor chodu, pozostałe odpowiednio bicie kwadransów i godzin.

Ten unikatowy zegarek kieszonkowy posiada także komplikację zegarmistrzowską tourbillon.

Cena nie gra żadnej roli

Vacheron Constantin Les Cabinotiers Westminster Sonnerie Tribute to Johannes Vermeer to zegarek kieszonkowy stworzony na specjalne zamówienie. To haute horlogerie w najwyższym możliwym wydaniu.

Klient tego zegarka chce pozostać anonimowy, a ostateczna cena nie jest znana. Chyba nikogo nie zaskoczyłoby, gdyby cena nie grała tu żadnej roli. Z pewnością chodzi tu o miliony dolarów.

Agata Molka

 

Vacheron Constantin Les Cabinotiers Westminster Sonnerie Tribute to Johannes Vermeer – zegarek kieszonkowy – dane techniczne:

Koperta: 18-karatowe złoto, 98 mm x 32 mm, ręcznie wygrawerowany motyw zdobniczy w formie stylizowanych liści tulipanów i wici akantu – dziko rosnącej rośliny śródziemnomorskiej; uchwyt zegarka zdobią ryczące głowy lwów wyrzeźbione ze złota;

Tarcza: emaliowana miniatura obrazu Jana Vermeera „Dziewczyna z perłą”. Polerowana emalia typu „grand feu”, emaliowane na niebiesko cyfry arabskie, złote wskazówki;

Mechanizm: 806 elementów, manufakturowy mechanizm, kaliber 3761, ręcznie nakręcany, z rezerwą chodu wynoszącą 80 godzin + komplikacja zegarmistrzowska „grande et petite sonnerie” umożliwiająca wybijanie godzin i kwadransów „na żądanie”, wygrywająca fragment melodii „Westminster grande” + komplikacja zegarmistrzowska tourbillon.

Unikatowy wzór, stworzony na specjalne zamówienie, cena nie podana do publicznej wiadomości.