
Żadnemu pasjonatowi zegarków nie trzeba przedstawiać Bulovy. Marka ta założona została w 1875 roku w Nowym Jorku przez czeskiego emigranta Josepha Bulovę. Poza oczywistym wkładem w rozwój branży zegarmistrzowskiej poprzez swoje różne innowacje oraz wykonywane na przestrzeni lat zegarki, ta amerykańska firma była także pionierem w kwestii reklamy telewizyjnej. To właśnie ona jako pierwsza w historii, dokładnie 1 lipca 1941 roku, wyemitowała pierwszą na świecie reklamę telewizyjną. Był to jeden z największych i najbardziej znaczących kamieni milowych marki w aspekcie jej promocji, który wpłynął zarówno na jej dynamiczny rozwój, jak i na cały rynek zegarkowy.
Reedycja kultowego zegarka z 1973 roku
Jak każda licząca się na rynku marka zegarmistrzowska, tak samo Bulova, coraz chętniej i odważniej sięga do portfolio swoich dawnych projektów. Miłośnicy zegarków doskonale znają takie modele, jak opisywane przez nas Lunar Pilot czy futurystyczny Computron D-Cave, a także jeden z najbardziej pożądanych i odważnych stylistycznie zegarków, oczywiście jak na swoje czasy, model Bulova Parking Meter.
Ten kultowy czasomierz pochodzący z 1973 roku ówcześnie bił rekordy popularności. Aktualnie w 2023 roku, po 50. latach, od wprowadzenia na rynek tego modelu, Bulova zaprezentowała reedycję tego niezwykle charakterystycznego zegarka.
Bulova Archive Series Parking Meter 1973 Re-edition o numerze referencyjnym 98B390 to bohater dzisiejszej publikacji. Przyjrzyjmy mu się zatem bliżej, zobaczmy co oferuje.
Vintage w innym stylu
Zwykle mówiąc o zegarkach zaprojektowanych i osadzonych w stylu vintage, mamy wyobrażenie zegarka prostego i klasycznego w wyglądzie. Producenci zegarków szukając sposobów, aby jak najbardziej wyróżnić się na rynku, sięgali (i nadal sięgają) po najróżniejsze pomysły, motywy i odwołania. Każdy pomysł jest dobry, o ile tylko rynek go przyjmie.
Czy urządzenie o nazwie parkometr może stanowić inspirację do stworzenia nowego modelu?
Bulova udowadnia, że tak.
Najnowszy model Bulova Archive Series Parking Meter 1973 Re-edition jest tego najlepszym dowodem. Zegarek pierwotnie powstały w 1973 roku miał – jak na ówczesne standardy – bardzo odważną stylistykę. Dziś, po równo 50. latach, może nadal szokować, ale to zupełnie współczesna wersja. To jest vintage, ale w zupełnie innym stylu.
Koperta w rozmiarze XL
Reedycja archiwalnego zegarka Bulova zachwyca już od pierwszego spojrzenia. Koperta ma beczułkowaty kształt, który w sam w sobie być może nowatorski nie jest, bowiem stosowało i nadal stosuje go wielu znanych producentów. Tym, co wyróżnia model Bulova Parking Meter spośród innych zegarków ze stoperem, są charakterystycznie umiejscowione dwie koronki oraz przyciski stopera.
Koronka odpowiedzialna za obsługę ustawień zegarka znajduje się na godzinie 12. Natomiast na godzinie 6. umieszczono koronkę służącą do obsługi obrotowego pierścienia z naniesioną skalą drugiej strefy czasowej. Gdzie umiejscowiono przyciski stopera?
Otóż przyciski służące do obsługi stopera umiejscowiono nad godzinami 1. i 11., co nadaje wizerunkowi całego zegarka nieco “rogatego” charakteru.
Koperta została wykonana ze stali szlachetnej, a następnie poddano ją szczotkowaniu. Dla urozmaicenia, lunecie nadano błękitny kolor (niczym lazurowe niebo), ten sam odcień znajdziemy również na tarczy. Z racji nietypowego kształtu obudowy, trudno na pierwszy rzut oka zauważyć uszy koperty zegarka. Są one minimalnie zarysowane. To, że w ogóle są, wynika bardziej z krzywizny koperty niż z ich faktycznego istnienia. Uszy są skierowane mocno w dół, co znacznie wpływa na komfort noszenia zegarka. Koperta ma dość dużą średnicę 43 mm.
Jeśli spojrzymy na zegarek z drugiej strony, zauważymy zakręcany dekiel, na którym wygrawerowano zarówno standardowe informacje o tym modelu, jak również zaznaczono tam, że model ten wykonano na 50. rocznicę powstania jego pierwowzoru, oraz numer limitacji. Warto w tym miejscu nadmienić, że zegarek wyprodukowany w liczbie 5000 sztuk.
Tarcza powstała z inspiracji amerykańskim parkometrem
Bulova Archive Series Parking Meter 1973 Re-edition o referencji 98B390 to model na wskroś nowatorski. Jednak tym elementem, który przyciąga wzrok, gdy patrzymy na zegarek, nie jest wyłącznie koperta, ale przede wszystkim jego tarcza. Chroni ją odporne na zarysowania szkło szafirowe.
Co oznacza przydomek „parking meter” umieszczony w nazwie tego modelu? Ktokolwiek widział typowy, klasyczny, amerykański parkometr – może bez trudu domyśleć się skąd wzięła się ta nazwa.
Szersza subtarcza umiejscowiona na godzinie 12. odpowiada za wskazanie czasu 24-godzinnego. Ta subtarcza również jest tym elementem, który kojarzy się z parkometrem ze względu na bardzo dużo podobieństwo kształtów. Totalizator widoczny na godzinie 6., to nic innego, jak sekundnik czasu rzeczywistego, tzw. mała sekunda.
Zarówno koperta jak i tarcza zostały skomponowane jako połączenie dwóch świetnie do siebie pasujących kolorów – stalowego i błękitnego. Kolor szary stanowi funkcję tła, na którym wspaniale prezentuje się niebieski obrys parkometru. Dodatkowo, w błękitnym odcieniu zaprojektowano najbardziej zewnętrzny pierścień tarczy na którym umieszczono skalę tachometru. Zaraz za nim umieszczono obrotowy pierścień ze skalą godzinową odpowiadającą za wskazania drugiej strefy czasowej. Niezwykle orzeźwiająco działa zestawienie stalowego błękitu z pomarańczowym. W tym właśnie kolorze zostały wykonane wszystkie wskazówki oraz godziny na głównej skali. Połączenie tych kolorów nadaje zegarkowi jeszcze bardziej sportowego, dynamicznego charakteru. Na godzinie 3. umiejscowiono małe okienko ze wskazaniem dnia miesiąca, co jest użytecznym dodatkiem.
Rodzaj mocowania zegarka do nadgarstka to brązowy pasek wykonany ze skóry naturalnej. Pasek swoją stylistyką przywodzi na myśli zegarki sportowe ze względu na aż 4 przeszycia.
Precyzyjny mechanizm kwarcowy
Dla maksymalnego komfortu i precyzji wskazań, zegarek Bulova Archive Series Parking Meter 1973 Re-edition o referencji 98B390, został wyposażony w mechanizm kwarcowy. Ten typ mechanizmu daje nam pewność, że zegarek zawsze będzie wskazywał odpowiednią godzinę, a jego obsługa sprowadza się jedynie do regulacji daty i okazjonalnej wymiany baterii raz na kilka lat.
Bulova Archive Series Parking Meter 1973 Re-edition (98B350) – cena i dostępność
Jeśli ktokolwiek szuka na rynku zegarka, którym chce się wyróżnić, zabłysnąć w towarzystwie lub po prostu lubi oryginalne modele zegarków na styku sportu i motoryzacji – dla niego, Bulova Archieve Series Parking Meter 1973 Re-edition, będzie modelem idealnym.
Ta ciekawa reedycja, mimo zachowania nawiązania do modelu z 1973 roku, wnosi powiew świeżości na rynku. Nawiązuje do kultury amerykańskiej, miłości do samochodów i elementów z nimi związanych, w tym właśnie do parkometrów. Mimo wielu zmian, po 50. latach, Bulova nadal idealnie odnajduje się w mieście, w którym tworzył twórca marki. Joseph Bulova żył w Nowym Jorku, tworzył tam, osiągał sukcesy; to było jego miasto. Po 50. latach od stworzenia pierwotnego modelu, amerykańska marka Bulova ogłosiła rewolucyjny powrót tego chronografu, ale z kilkoma nowoczesnymi elementami.
Nowa wersja zachwyca tak samo jak pierwowzór.
Zegarek Bulova Archieve Series Parking Meter 1973 Re-edition o referencji 98B350 został wyceniony na kwotę 2 395 zł, co jest kwotą nad wyraz kuszącą. Zegarki marki Bulova dostępne są m.in. w salonach Time Trend i na timetrend.pl, oraz u wybranych Partnerów Sprzedaży.
Mateusz Pycia
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki BULOVA znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – BULOVA.
Bulova Archive Series Parking Meter 1973 Re-edition – specyfikacja:
Marka: Bulova
Referencja: 98B350
Płeć: męski
Styl: sportowy/ vintage
Mechanizm: kwarcowy
Materiał koperty: stal szlachetna
Średnica koperty: 43 mm
Kolor tarczy: stalowo-błękitny
Dodatkowe funkcje: stoper, datownik, tachymetr, wskazanie czasu 24-godzinnego, wskazanie drugiej strefy czasowej
Szkło: szafirowe z powłoką antyrefleksyjną
Pasek: skórzany w sportowym stylu
Wodoszczelność: 100 m
Limitacja: 5000 sztuk