Trwa długi weekend majowy. Weekend hygge! Czas na relaks, odpoczynek, książki, podróże, spacery, opiekę nad swoim ciałem i duchem… Z tej okazji, chcemy Wam zaprezentować, drodzy Czytelnicy, zegarki duńskiej marki – OBAKU, które idealnie wpisują się w ten wiosenny czas.

OBAKU to zegarki o ponadczasowym stylu, proste, minimalistyczne.

Inspiracją do ich stworzenia była klasyczna tradycja duńskiego wzornictwa połączona z azjatycką filozofią Zen. Ale co mają wspólnego dwie, różne tradycje, szkoły filozoficzne oddalone od siebie o tysiące kilometrów? Okazuje się, że całkiem sporo.

W niniejszym artykule dowiesz się kto założył tę markę, czym się wyróżniają na rynku oraz dlaczego zasłużyły na naszą uwagę.

Zacznijmy od początku.

Otóż, markę założyli dwaj projektanci – Christian Mikkelsen oraz Lau Liengard Ruge. Obaj uzyskali dyplomy mistrzowskie i ukończyli Szkołę Architektury w Aarhus – drugim pod względem wielkości mieście w Danii. Aarhus to też miasto rodzinne Obaku.

„Kiedy projektuję zegarek, myślę o nim jako o czymś znacznie więcej, niż urządzeniu do odmierzania czasu. Dla mnie doskonały zegarek powinien sprawiać przyjemność, kiedy się na niego patrzy, kiedy się go dotyka i nosi. Powinno to dostarczać emocji, które przemawiają do ludzi i dają wyraz ich osobowości” – powiedział o projektowaniu zegarków Christian Mikkelsen.

I faktycznie, coś w tym jest. Bo zegarki OBAKU dostarczają emocji, dotykają głębokiej sfery ducha. „Feel the moment” (ang. poczuj piękno chwili) to motto marki.

Jak już wspomniałam na wstępie, zegarki OBAKU czerpią inspirację z azjatyckiej filozofii Zen oraz rodzimego, duńskiego designu i sztuki szczęścia – hygge. Wspomnijmy zatem coś więcej o tych dwóch filozofiach.

Duński design

W krajach skandynawskich, w Danii szczególnie, w latach 50. XX wieku w architekturze zaczął obowiązywać tzw. design duński. Zaczęto projektować budynki, meble oraz inne przedmioty codziennego użytku w taki sposób by były proste, trwałe i wytrzymałe. Obecnie duńskie wzornictwo słynie na całym świecie za sprawą funkcjonalizmu, prostoty oraz minimalizmu.

Hygge – duńska sztuka szczęścia

Filozofia hygge natomiast to duńska nauka szczęścia. To alternatywa dla szybkiego tempa życia, ciągłego pędu i wyścigu z czasem. Chodzi o to, by się zatrzymać. Docenić małe chwile i proste przyjemności. Zamiast spędzać czas przed ekranem telefonu czy komputera, lepiej wyjść z domu, na spacer, pooddychać świeżym powietrzem, pozachwycać się przyrodą. Zgodnie z mottem Obaku – poczuć piękno chwili!

Japońska filozofia Zen

Obaku to jedna z gałęzi filozofii ZEN stworzonej w Japonii w 1661 roku u podnóża góry o tej samej nazwie. Podstawową cechą filozofii ZEN jest dążenie do oczyszczenia naszego życia ze zbędnych detali. Ma być prosto, czysto, minimalistycznie.

Przez ZEN rozumie się spokojny umysł, kontrolę procesu myślenia oraz silną koncentrację tylko na jednym punkcie i jednym zadaniu. Dzięki tej praktyce umysł odzyskuje świeżość, a myślenie staje się przejrzyste niczym woda.

Zegarki marki OBAKU

Zegarki marki OBAKU są dokładnie takie, jak wyżej dwie przedstawione szkoły. Bez zbędnych dodatków, minimalistyczne, z naciskiem na balans i harmonię w każdym detalu.

Klienci Obaku to miłośnicy klasycznego stylu, którzy doceniają ten prosty design. Kolekcje zegarków przeznaczone zarówno dla pań, jak i dla panów mają czyste linie, gładkie kształty, dają możliwość posiadania wspaniałego zegarka w przystępnej cenie. Z pewnością będą świetnie wyglądać na każdym nadgarstku.

 

Agata
Redakcja Zegarki i Moda

Wszystkie zdjęcia zamieszczone w artykule pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/pg/obakudenmark/