Do sprzedaży w Polsce trafiła właśnie seria inteligentnych zegarków hybrydowych szwedzkiej marki Kronaby. Wyróżnia je niezwykle stylowy design oraz szeroki zakres funkcji. Czy to wystarczy, by zagrozić uznanym już na rynku konkurentom?

Kronaby – szwedzki rodowód, szwajcarska tradycja

Tym, którzy nie znają tej marki, należy się kilka słów wyjaśnienia. Kronaby to szwedzki start-up Anima specjalizujący się w projektowaniu inteligentnych produktów. Czasomierze tej marki o kwarcowym mechanizmie, dzięki technologii Bluetooth szybko łączą się z aplikacją smartphone’a.

Nowa generacja zegarków powstała z połączenia wiodącej na świecie inżynierii, unikalnego skandynawskiego wzornictwa oraz szwajcarskiej tradycji zegarmistrzowskiej. Kolekcja składa się z 4 podstawowych modeli – Apex, Sekel, Nord i Carat. Każdy z nich można zamówić z różnymi rodzajami pasków i bransolet, co daje łącznie aż 44 warianty do wyboru.

Siedziba marki mieści się w Malmӧ – mieście i porcie morskim w południowej Szwecji, a jej globalny zasięg to 33 kraje na świecie. Pierwszy zegarek Kronaby ujrzał światło dzienne w marcu 2017 roku.

Smartwatche do zadań specjalnych

Inteligentne zegarki (ang. smartwatch) to swego rodzaju przedłużenie naszych inteligentnych telefonów (smartfonów). Urządzenia, które z wyglądu przypominają standardowe zegarki, pracują pod kontrolą systemu operacyjnego, a zamiast tradycyjnej tarczy posiadają nowoczesny wyświetlacz, wciąż zyskują na popularności. I nie ma się co dziwić – bez konieczności wyciągania smartfonu z kieszeni czy torebki, po zerknięciu na znajdujący się na nadgarstku inteligentny zegarek, wciąż możemy być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami i aktywnością w sieci.

O kolekcji Kronaby – „tam, gdzie tradycja miesza się z nowoczesnością”

Zegarki Kronaby to ręcznie składane, klasyczne czasomierze, które łącząc się ze smartfonem dają użytkownikowi szereg przydatnych funkcji: umożliwiają odbieranie lub odrzucanie połączeń, sterowanie odtwarzaczem muzyki, ustawianie alarmu wibracyjnego, zdalne wykonywanie zdjęć, zdalne sterowanie aparatem w telefonie. Jednym słowem – najprostsze zadania, jakie możemy wykonać, obywając się bez wyświetlacza.

Czasomierze mogą bezprzewodowo łączyć się z telefonami wykorzystującymi Androida lub iOS. Energię zapewnia wymienna bateria, której żywotność określono na 2 lata. Sterowanie odbywa się przy pomocy koronki oraz dwóch przycisków na obu jej bokach.

Nowości promowane są jako unisex, choć niemałą część z nich wykonano w stylistyce typowo kobiecej (Carat) bądź bardzo męskiej (Nord). Wybór jest więc spory i zróżnicowany.

Wszystkie modele są wodoszczelne do 10 bar (100 m). Wykonano je ze stali chirurgicznej (316L), autorskich mechanizmów i metalowych tarcz zamkniętych pod szafirowym szkiełkiem.

Koperty zegarków w zależności od modelu mają średnice pasujące zarówno na nadgarstek damski – 38 mm, jak i męski – 41 lub 43 mm.

Siłą szwedzkich czasomierzy jest funkcjonalność. Dzięki stałemu połączeniu ze smartfonem, użytkownik zyskuje dostęp do funkcji, których zwykły zegarek mieć nie może. Kronaby proponuje mechanizm wibracyjny dla powiadomień. Kiedy dzwoni wybrana przez nas osoba, wskazówki same przesuwają się na godzinę 3, 6, 9 lub 12. Inne możemy łatwo odrzucić wciskając koronkę, a te na których nam zależy, zamienić w sekwencję wibracji, pozwalających rozpoznać dane powiadomienie.

Czasomierze posiadają także inne, pożyteczne funkcje: automatyczne ustawienie czasu lokalnego, zapisanie położenia geograficznego na dużym parkingu lub nowo odkrytej restauracji, której popisowe danie sfotografujemy aparatem w smartfonie. Wszystkie inteligentne funkcje pomyślane zostały tak, by nie zdradzać swojej obecności w zegarku. Dzięki temu użytkownik może kontrolować swój czas i skupić się na momentach, w których niepotrzebne są żadne ekrany, ale jednocześnie pozostać ”połączonym ze światem”.

Sumując: Kronaby to zegarek oswajający podbijający aktualnie świat technologię, zachowując przy tym prosty, klasyczny wygląd. Skierowany jest do tych, którzy oczekują „dwóch w jednym”, czyli nowoczesnej technologii, rozmaitych udogodnień, a zarazem czasomierza, który po prostu dobrze się prezentuje.

Ceny? Hmm… dość wygórowane. Hybrydowe zegarki Kronaby wyceniono na kwotę od 345 do 595 euro (1480 — 2553 zł). Przy czym zdecydowana większość kosztuje ok. 2000 zł. W tym przedziale cenowym renomowanych konkurentów o podobnych możliwościach nie brakuje, a przekonanie konsumenta samym designem może się okazać bardzo trudne.

Czy Polacy wybiorą zegarki tej szwedzkiej marki? Czas pokaże.

 

Agata
Redakcja Zegarki i Moda

Materiał opracowano na podstawie informacji prasowej marki Kronaby

Zdjęcie tytułowe pochodzi ze strony: https://tabliczni.pl/android/hybrydowe-zegarki-kronaby-2018/