Ahoj! Dnes vám budeme psát o českých pánských hodinkách…  

Tego na naszym portalu jeszcze nie było! Czeskie zegarki? Ale że jakie? Szwajcarskie, niemieckie, japońskie, amerykańskie – to ja rozumiem, ale czeskie?  Tak. Dziś prezentować będziemy specjalnie dla Was zegarek z kraju słynącego z piwa, zupy czosnkowej, knedlików i bodaj najsłynniejszego bohatera z bajek – Krecika.  

O jakich zegarkach mowa? Oczywiście, że… PRIM! 

Dlaczego akurat dziś? Ponieważ 8 maja w Czechach (i innych europejskich krajach) obchodzony jest Narodowy Dzień Zwycięstwa.  

Kto jest kim? Czeski film? krótka historia zegarków PRIM w pigułce 

Zdajemy sobie sprawę, że zegarki PRIM nie są zbyt znane poza wąskim kręgiem zegarkowych pasjonatów. Myli się jednak ten, kto myśli to zupełnie nowa, nieznana w branży marka. Wręcz przeciwnie.

Początki brandu to 1949 rok, kiedy to w Nowym Mieście nad Metują powstaje zakład Chronotechna.

Pierwsze prototypy zegarków powstały po pięciu latach, a seryjna produkcja rozpoczęła się pod koniec lat 50. Wszystko działo się więc dokładnie i precyzyjnie, jak w szwajcarskim zegarku.

Czesi od początku przykładali ogromną uwagę do jakości wytwarzanych przez siebie komponentów, a każdy zegarek był dokładnie testowany. Co ciekawe, manufaktura zatrudniała postronne osoby, których zadaniem było noszenie zegarka przez okres roku, następnie notowanie niedociągnięć i ewentualnych poprawek.  

Tak, jak dla wielu innych firm, znaczący był rok 1989. Wtedy to fabryka została sprywatyzowana. Zakład w Nowym Mieście nad Metują był w roku 1994 zmuszony zakończyć produkcję i marka została na kilka lat została zapomniana.  

Jak feniks z popiołów, marka na nowo powstała na początku lat 2000. Wtedy to firma MPM-Quality wykupiła markę od Chronotechny i rozpoczęła ekspansję czeskiej legendy poza granice kraju.  

Słynni ambasadorowie zegarków PRIM 

I tak zegarki PRIM zyskały wiernych fanów na całym świecie.

W ich promocji pomogli tacy ambasadorzy jak np.: utalentowany były skoczek narciarski i trener – Dalibor Motejlek czy alpinista – Libor Uher, który jako drugi Czech w historii wszedł na szczyt K2-drugą najwyższą górę świata. A to tylko dwa przykłady wśród innych, licznych sportowców.  

Czeski zegarek dla fanów nie tylko szwajcarskich kolei  

Chcemy zaprezentować Wam jeden z męskich zegarków tej czeskiej marki.

Jego pełna nazwa to PRIM Classic 40 mm ČD. Model jest o tyle ciekawy, że powstał we współpracy dwóch czeskich firm – Kolei Czeskich i firmy PRIM. Jest to więc efekt kolaboracji przeznaczony nie tylko dla pracowników kolei, lecz także dla wszystkich fanów zegarków.

Inspiracją do powstania zegarka PRIM Classic ČD był klasyczny zegar dworcowy, będący nieodłącznym symbolem każdej stacji kolejowej.

Przyjrzyjmy mu się zatem nieco bliżej.

Tarcza zegarka jest bardzo prosta i czytelna.

Posiada 12 nakładanych indeksów oraz okienko datownika na godzinie 3.00. Jedyny element, który wyraźnie ożywia tarczę to błękitna wskazówka sekundnika, w kształcie strzelistej strzały, która rytmicznie odmierza czas. Przed zarysowaniami tarczę chroni szafirowe szkiełko, co w trudnej pracy kolejarza może stanowić dużą wartość.

Co warto podkreślić przyglądając się tarczy – na godzinie 6 z dumą widnieje napis: CZECH MADE.

Design zegarka jest dość prosty, ale trzeba przyznać, że właśnie w tej prostocie tkwi jest największa siła. Wygląd jest mocno uniwersalny i ponadczasowy, a wygodę użytkowania zapewnia kwarcowy mechanizm.

Koperta ma całkiem dobrze skrojony rozmiar – średnica to 40 mm. Zegarek będzie zatem dobrze widoczny przy mankiecie niebieskiej koszuli czy granatowej, służbowej marynarki. Budulcem koperty jest stal szlachetna 316L. Zegarek dostępny jest także w damskiej, mniejszej wersji – 36 mm.

Dekiel czasomierza jest pełny, stalowy. W jego centralnym punkcie znajduje się logo firmy ČD, czyli Czeske Drahy. To samo logo znalazło się także na godzinie 6 na tarczy.

Pasek wykonany ze skóry naturalnej (bydlęcej) w kolorze granatowym został specjalnie zaprojektowany dla tego modelu. Zarówno pasek, indeksy godzinowe, wskazówki godzinowa i minutowa są w tym samym kolorze granatowym. Świetnie to wygląda to tle białej, czystej tarczy.

Te zegarek to dowód na to, że nasi południowi sąsiedzi także posiadają swoją, może i krótką w porównaniu do szwajcarskich producentów historię, ale niemniej ciekawą.

Różne modele zegarków PRIM są cały czas produkowane, dostępne na rynku i można stać się posiadaczem jednego z nich za przystępną cenę. Cena katalogowa PRIM PRIM Classic 40 mm ČD to 9 900 koron czeskich, co przy aktualnym kursie to niespełna 1 700 złotych.

Zegarek męski czeskiej marki PRIM Classic 40 mm ČD specyfikacja techniczna:

Marka: PRIM

Numer referencyjny: 38-941-326-00-1

Pochodzenie: czeskie

Płeć: męski

Styl: klasyczny

Mechanizm: kwarcowy

Materiał koperty: stal szlachetna 316L

Średnica koperty: 40 mm (występuje też w wariancie 36 mm)

Kolor koperty: srebrny

Kolor tarczy: biały

Szkiełko: szafirowe

Materiał paska: skóra naturalna (bydlęca)

Kolor paska: granatowy

Dodatkowe funkcje: datownik

Wodoszczelność: 50 m

Cena: 9 900 koron czeskich (ok. 1 700 złotych)

 

Agata Molka

Redakcja Zegarki i Moda