Ostatnio pisaliśmy dla Was o porządkach w szafie i układaniu minimalistycznej rzeczywistości na nowo.

Może warto pójść o krok dalej i pomyśleć o stworzeniu szafy kapsułowej? Prześledźmy jak to wygląda? jakimi kierować się zasadami oraz dla kogo jest to optymalne rozwiązanie? Na końcu stworzymy przykładową szafę kapsułową.

„Szafa kapsułowa” – określenie to pochodzi od Susie Faux, która w latach 70. XX wieku była właścicielką butiku „Szafa” w Londynie. Według niej szafa taka powinna się składać z kilku ponadczasowych elementów garderoby – spodni, spódnic czy bluzek w stonowanych podstawowych kolorach, które wzbogacamy o efektowne dodatki.

Korzyści z szafy kapsułowej

Na wstępie zaznaczę, że szafa kapsułowa może się nie sprawdzić, jeśli jesteś pasjonatką mody, uwielbiasz zabawę wzorem i kolorem lub częste zakupy cię odprężają i sprawiają, że możesz dać upust artystycznej duszy.

Jeśli jednak uważasz, że ten pomysł może podbić Twoje serce, to poniżej wymieniam zalety płynące z tego systemu:

1. Zakończy się poranna panika pod tytułem: „nie mam co na siebie włożyć!” – z jednego prostego względu – ubrań jest niewiele i z założenia pasują do siebie w różnych zestawach.

2. Zachowasz zasady minimalizmu w domu i uporządkujesz swoje otoczenie. Będziesz z przyjemnością otwierać taką szafę!

3. Zaoszczędzisz sporo pieniędzy. Według tej koncepcji dokupujesz tylko to, co jest Ci niezbędne i wymieniasz jedynie zniszczone rzeczy.

4. Zadbasz o naszą planetę. Mniej kupujesz, otaczasz się jedynie tym, co nam jest konieczne do funkcjonowania. Tutaj nie ma miejsca na „szał wyprzedaży” – wybieramy raczej rzeczy wyższej jakości, aby posłużyły nam jak najdłużej.

Zasady tworzenia szafy kapsułowej

Pierwszą i najważniejszą zasadą jest minimalizm – co oznacza, że będziemy potrzebować około 30 sztuk (maksymalnie 40 sztuk) ubrań, nie uwzględniając bielizny, rajstop, skarpet, odzieży sportowej, strojów wieczorowych czy uniformów. Musimy wybierać ponadczasowe kroje i wzory. Liczy się jakość odzieży, nie jej ilość. Warto kupić jedną droższą rzecz, niż kilka tanich bluzek z wyprzedaży.

Po drugie wybieramy nasze kolory bazowe i fasony pasujące do sylwetki. Musisz również przeanalizować swój typ kolorystyczny i dobrać pasujące doń desenie. Chodzi o to by skutecznie wyeksponować nasze atuty i zatuszować niedoskonałości. Wszystko po to, aby się czuć możliwie jak najlepiej w naszym ciele.

4 podstawowe sylwetki ciała

Wyróżniamy cztery podstawowe sylwetki ciała:

• Kolumna – charakteryzuje się szerokimi ramionami i bardzo delikatnym wcięciem w talii. Idealne tutaj będą sukienki podkreślające talię (najlepiej z wycięciem pod biustem), kopertowe i rozkloszowane. Warto też eksponować nogi. Jako spodnie powinnaś wybrać te lekko rozszerzające się ku dołowi. Warto zaokrąglić sylwetkę falbankami.

• Klepsydra – najbardziej proporcjonalna z kobiecych sylwetek – wąska talia, szerokie biodra i duży biust. Tutaj doskonale sprawdzą się sukienki rozkloszowane, ołówkowe i z paskiem w talii. Jako spodnie rekomendujemy cygaretki i rurki.

• Gruszka – odznacza się stosunkowo wąskimi ramionami i szerokimi biodrami. Najlepszym wyborem będą zatem sukienki rozkloszowane, zwiewne i odcinane pod biustem. Jako spodnie zalecamy fason prosty lub lekko rozszerzający się ku dołowi. Najlepiej wybierać bluzeczki z bufiastymi i szerszymi rękawami, żeby uwypuklić optycznie linię ramion.

• Jabłko – ta figura charakteryzuje się dużym biustem, większym brzuszkiem i słabo zarysowaną talią. Eksponujemy nogi, wybieramy kreacje luźne lub w kształcie litery A. Zalecamy proste jeansy i bluzki typu oversized, żeby zatuszować brzuszek.

4 typy kolorystyczne urody

No dobrze sylwetkę mamy już określoną, teraz pora na typ kolorystyczny urody. Identyfikujemy cztery typy w oparciu o pory roku: wiosnę, lato, jesień oraz zimę.

• Wiosna – wyróżnia się jasną, porcelanową cerą. Włosy blond lub jasny brąz. Może mieć każdy kolor oczu, ale tęczówka jest w barwie mało intensywnej. Rekomendowane kolory: ciepłe pastelowe odcienie – beże, brzoskwiniowy, zielony, pudrowy róż lub błękit.

• Lato – jest to typ raczej chłodny. Jasna cera, włosy w stonowanych jasnych kolorach blondu lub brązu. Oczy również jaśniejsze. Rekomendowane kolory: turkusowy, różne odcienie fioletu, oliwkowy, czerwień, granatowy i szarości.

• Jesień – ma ciepły, jasny kolor cery; włosy brązowe bądź kasztanowe z refleksami lub w odcieniach rudości. Oczy zielone bądź brązowe.
Rekomendowane kolory: ceglasty, pomarańczowy, karmelowy, butelkowa zieleń, paleta brązów oraz czerwieni.

• Zima – cera może być zarówno porcelanowa, jak i w typie „południowym”. Włosy ciemnobrązowe lub czarne a oczy intensywne – zielone, niebieskie bądź brązowe. Rekomendowane kolory: czerń, biel, granat, fiolety, czerwienie czy intensywny szmaragd.

No dobrze, to mamy już nasz fason oraz typ kolorystyczny. To zacznijmy przeglądać szafę.

1. Wybierz kilka kolorów bazowych, które do Ciebie pasują i w których czujesz się dobrze. Są to elementy garderoby, które nosisz na co dzień. Powinny to być klasyczne i ponadczasowe wzory oraz tkaniny wysokiej jakości.

2. Dopasuj kilka kolorów dodatkowych, które będą uzupełniały Twoją stylizację. Te kolory sprawdzą się doskonale w akcesoriach – apaszkach, zegarkach czy biżuterii.

Co musi się znaleźć w szafie kapsułowej?

Wszystko zależy od preferencji, dlatego zastanów się w czym najlepiej się czujesz i co lubisz nosić na co dzień. Moje przykładowe zestawienie:

Płaszcze – 2 sztuki – stonowane kolory i wzory
Cygaretki – 3 sztuki – również subtelne barwy
Jeansy – 2 sztuki
Biała bluzka – 2 sztuki
Kolorowe bluzki – 6 – 7 sztuk – tutaj możemy pokusić się o kolory według naszego typu urody oraz o ulubione wzory – kwiatki czy paski
Swetry – 3 sztuki
Marynarka – 2 sztuki – jedna elegancka, druga w stylu casual.
Sukienki – 4 sztuki – dwie wybieramy jednobarwne a dwie kolorowe lub wzorzyste
Spódnice – 3 sztuki
Apaszki – 3 sztuki – tutaj możemy dać upust naszej fantazji
Zegarki i biżuteria – można się pokusić o intensywniejsze barwy
Torebki – 3 sztuki – większa – typu shopper, listonoszka i kopertówka
Buty – baleriny – 2 sztuki, półbuty, kozaki i szpilki. Tutaj też wybieraj zgodnie z preferencjami.

Zasada jest taka, żeby poszczególne części garderoby ze sobą pasowały w dowolnej konfiguracji. Zgodnie z dewizą – miksuj i łącz. Dlatego tak ważne jest określenie naszej sylwetki i typu urody. Słowem klucz jest uniwersalność.

Skład szafy kapsułowej zależy od wykonywanego przez Ciebie zawodu – inaczej nosi się Pani urzędniczka, inaczej pracownica korporacji w miejskim biurowcu, a jeszcze inaczej kwiaciarka. Ubrania zawarte w niej powinny być również sezonowo układane – wiosna / lato oraz jesień/ zima.

Uff, dobrnęliśmy do końca. Mam nadzieję, że dzięki kilku moim podpowiedziom z łatwością stworzycie własną szafę kapsułową i skończą się wasze odwieczne poranne problemy typu „Pomocy…. nie mam co na siebie włożyć!”.

 

Czytaj dalej: Porządki w szafie – krótki poradnik dla początkujących

Karolina Kamińska – Lipińska
Redakcja Zegarki i Moda

*zdjęcia źródło: https://pl.freepik.com, www.pixabay.com