Minęło już ponad 60 lat od śmierci Christiana Diora, a ta marka wciąż pozostaje żywa. Dior to synonim kobiecości, najwyższej elegancji i modelowy przykład francuskiego haute couture. Czy jeden projektant może odmienić to, jak ubiera się cały świat? Oczywiście, że tak.

Założyciel jednego z największych domów mody – Christian Dior urodził się 21 stycznia 1905 r. w Granville, nadmorskim miasteczku na wybrzeżu Normandii we Francji. Jak się okaże później, kiedy Dior był już znanym projektantem mody, w każdej kolekcji, którą przygotowywał, musiał być płaszcz nazwany Grandville – od nazwy miejscowości w której się urodził.

Źródło: https://viva.pl/moda/wielcy-projektanci/wystawa-dziecinstwo-christiana-diora-w-muzeum-w-rodzinnym-domu-110122-r1/

Był drugim z pięciorga dzieci Maurice’a Diora, bogatego przedsiębiorcy, producenta nawozów sztucznych oraz jego żony Isabelle Cardamone. Miał dwie siostry i dwóch braci. Kiedy Christian Dior miał około 5 lat, cała rodzina przeniosła się do Paryża, ale w trakcie letnich wakacji wciąż wracali na wybrzeże Normandii.

Dyplomata czy muzyk?
Rodzice Christiana pragnęli, aby został dyplomatą, w związku z czym wysłali go do prestiżowego Instytutu Nauk Politycznych w Paryżu. Dior nie kończy tej uczelni, ponieważ znacznie bardziej interesuje go sztuka. Rezygnuje, chce studiować na uczelni artystycznej, jednak ojciec się na to nie zgadza. Ostatecznie, w zamian za rezygnację z uczelni artystycznej, surowy tata pozwala Christianowi na naukę kompozycji muzycznych. Młody Dior uczy się komponować, ale niebawem rezygnuje i z tej szkoły.

Pierwsza galeria sztuki, pierwszy biznes
W 1928 roku Dior, dzięki wsparciu finansowemu ojca otworzył małą galerię sztuki, w której wraz z przyjacielem sprzedawał dzieła m.in. Pablo Picasso. Niestety, trzy lata później, po śmierci matki i brata Christiana oraz po upadku rodzinnego biznesu spowodowanym przez Wielki Kryzys, galeria musi zostać zamknięta.

W 1937 roku Dior został zatrudniony przez projektanta mody Roberta Pigueta, który dał młodemu Diorowi szansę stworzenia projektów kreacji do 3 kolekcji. Jedna z propozycji została szczególnie dobrze przyjęta w świecie mody. Dobrą passę przerwała wojna, Dior został powołany do służby wojskowej i zakończył pracę u Pigueta.

Źródło: https://viva.pl/moda/wielcy-projektanci/wystawa-w-paryzu-z-okazji-70-lecia-domu-mody-christian-dior-27353-r3/

Dior i żony nazistów
W 1942 roku, kiedy jego służba wojskowa zakończyła się, Dior dołączył do domu mody Luciena Lelonga, gdzie otrzymał stanowisko młodszego projektanta. W czasie II wojny światowej projektował suknie dla żon nazistowskich oficerów oraz francuskich kolaborantów, podobnie z resztą jak inne domy mody, które istniały na rynku w czasie wojny.

Źródło: https://kobieta.interia.pl/moda/news-dior-projektant-marzen,nId,2601945

New look, new style
8 grudnia 1946 roku pod patronatem Marcela Boussaca, Dior założył własny dom mody i zaprezentował pierwszą, autorską kolekcję – „New Look”. To był szok! Dior zerwał z modą ukształtowaną przez lata wojny i niedostatku.

Źródło: https://viva.pl/moda/wielcy-projektanci/christian-dior-urodziny-new-look-w-modzie-109454-r1

Fot. Christian Dior z modelkami w strojach „New Look”, 1950 rok

Jego kreacje wzbudziły wiele kontrowersji nie tylko ze względu na nowy styl, lecz także na odmienność od dotychczasowej mody. Dior był mistrzem podkreślania damskich sylwetek, wykorzystywał dopasowane gorsety podkreślające mocno talię osy, a także halki, które sprawiły, że jego suknie jeszcze bardziej kształtowały sylwetki modelek. Spód­ni­ce były uszy­te z koła, któ­re­go obwód miał nawet do 20 me­trów. Po­ja­wi­ły się rów­nież ka­pe­lu­sze, a wraz z nimi po­wró­cił pa­ry­ski szyk. Dior przy­wró­cił ko­bie­cość w mo­dzie, a po­wo­jen­ne­mu Pa­ry­żo­wi splen­dor, który znisz­czy­ła wojna.

Źródło: https://www.thevintagepatternshop.com/introduction-christian-dior/

Zakazana moda
Christian Dior, zaproszony przez brytyjską rodzinę królewską, zrobił specjalny pokaz swojej kolekcji „New Look” na dworze brytyjskim. Król Jerzy V zabronił jednak młodym księżniczkom Elżbiecie i Małgorzacie noszenie sukien Diora, aby nie dawały poddanym złego przykładu. Suknie francuskiego projektanta były bardzo wystawne i epatowały bogactwem, co mogło być źle odebrane przez Brytyjczyków tuż po II wojnie światowej, kiedy to racjonowanie ubrań, produktów i żywności wciąż było na porządku dziennym.

Pierwsze perfumy – Miss Dior
W 1947 roku, równolegle z kolekcją „New Look”, Christian Dior, wprowadził na rynek swoje pierwsze perfumy – Miss Dior i dedykował je swojej młodszej siostrze, którą bardzo kochał.

Źródło: https://dykf.pl/do-you-know/historia-miss-dior

Zapach na początku był ziołowy, dosyć ostry, ale gdy się rozwinął pojawiała się w nim przepiękna kwiatowo-pudrowa nuta, która otulała całe ciało. O swoim zapachu mówił: „Stworzyłem te perfumy, aby każda z kobiet mogła otulić się wyjątkową kobiecością. To tak, jak gdyby z każdego flakonu wyłaniała się któraś z moich kreacji„. O zapachu mówił również, że perfumy kobiety mówią więcej niż jej odręczne pismo.

Wystawa z okazji 70-lecia domu mody Christian Dior w Paryżu

Źródło zdjęć: https://viva.pl/moda/wielcy-projektanci/wystawa-w-paryzu-z-okazji-70-lecia-domu-mody-christian-dior-27353-r3/

Zagadkowa śmierć
Zmarł nagle 24 października 1957 roku we Włoszech, gdzie przebywał na leczniczej kuracji, mając zaledwie 52 lata. Przy­czy­na jego śmier­ci do dzi­siaj nie jest znana. Mówi się o ataku serca w wy­ni­ku za­krztu­sze­nia się rybią ością lub też o ataku serca spo­wo­do­wa­nym grą w karty, jed­nak żadna z tych przy­czyn nigdy nie zo­sta­ła po­twier­dzo­na.

Źródło: https://roseatemagazine.com/christian-dior-constantly-evolving/

Na jego spektakularną karierę złożyło się zaledwie 10 lat życia. Pozostawił jednak po sobie dom mody, symbol francuskiej przemiany po II wojnie światowej; sprawił, że kobiety znów zechciały być piękne.

 

Agata
Redakcja Zegarki i Moda

Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony: https://artlifeandstilettos.com/2017/11/26/christian-dior-rom/