W ostatnich kilku latach zapanowała moda na minimalizm i uniwersalność. Ograniczamy zakupy do niezbędnego minimum, starając się wybierać rzeczy jak najbardziej ponadczasowe i pasujące do większości ubrań w naszej szafie. Po prostu – klasyczne. Klasyczny powinien być również damski zegarek na co dzień. Powinien sprawdzać się zarówno pracy, w szkole, na uczelni, jak i podczas wszelkich spotkań oraz aktywności w wolnym czasie.

Czym się kierować? Na co zwrócić uwagę? Jakie powinien spełniać funkcje? Zapraszamy do lektury!

Poranne szykowanie się na dzień wypełniony po brzegi może stanowić dla niektórych kobiet nie lada wyzwanie. Dojazd do pracy, praca, później zakupy, spotkanie z przyjaciółką na kawie lub randka z ukochanym. Dobór stylizacji, biżuterii i zegarka powinien więc być dokładnie przemyślany.

Jaki więc powinien być damski zegarek idealny na co dzień?

1. Dobór kolorystyczny to podstawa!

Zanim zaczniemy poszukiwania konkretnego modelu, przyjrzyjmy się zawartości naszej garderoby i szkatułki. To jest nasz pierwszy krok. Jeśli podstawowym kruszcem jest złoto – konsekwentnie idźmy tym tropem. Jeśli srebro – podobnie.

Analogiczna sytuacja występuje przy wyborze paska zegarka – najlepiej, aby współgrał z torebkami oraz butami. Jeśli chodzi o ten element, to najczęściej w grę wchodzą kolory czarne, brązowe oraz cieliste.

Warto zapamiętać, że co do zasady, pasek szybciej się zużywa i wymaga częstszej wymiany. Jednakże dla wielu kobiet jest przyjemniejszy w kontakcie ze skórą.

2. Funkcjonalność na co dzień

Drugą sprawą przy wyborze zegarka jest zawód i styl życia przyszłej użytkowniczki.

Czy pracując musimy przestrzegać etykiety ubioru? Jeśli wykonujemy np. pracę biurową lub mamy bezpośredni kontakt z klientem – możemy się pokusić o tradycyjne zegarki modowe na bransolecie lub pasku wykonanym ze skóry naturalnej. Koperta może być zarówno okrągła, jak i kwadratowa.

Połyskujące modele biżuteryjne raczej zostawmy na specjalne okazje. Na co dzień kierujmy się dewizą: „mniej, znaczy więcej”.

Jeśli jednak codzienne czynności związane są ze sportem lub inną podobną aktywnością polecam zdecydować się na zegarek typu smartwatch. Obecnie producenci oferują bogaty wachlarz modeli, które będą świetnie wyglądać nawet z romantyczną kreacją na randkę!

3. Kilka złotych zasad, które pomogą Ci dobrze wybrać zegarek

Aby zegarek był funkcjonalny i spełniał swoją rolę, warto zwrócić uwagę czy tarcza jest wystarczająco czytelna.

Chodzi o to, by jednym, krótkim spojrzeniem można było odczytać poprawną godzinę.

Nie przesadzajmy również z wielkością koperty i wielobarwnymi wzorami na cyferblacie. Takie ekstrawagancje zostawmy na inne okazje.

Strzałem w dziesiątkę okażą się wszystkie jasne tarcze. Można się pokusić o czarny cyferblat, szczególnie jeśli reszta, czyli wskazówki oraz bransoleta będzie w kolorze srebra. Takie połączenie również wpisuje się w kanon klasyki gatunku.

Jeśli chodzi o wygląd – to oczywiście klasyka zawsze się obroni. Jak mawiała sama Coco Chanel: „Prostota jest kluczem prawdziwej elegancji”.

4. Określ budżet i przemyśl rodzaj mechanizmu

Zastanówmy się nad wyborem samego mechanizmu. Przemyślmy, jaki chcemy przeznaczyć budżet na zakup.

Zegarki kwarcowe działają w oparciu o baterię i z reguły są tańsze. Ich niebywałą zaletą ich jest precyzja w odmierzaniu czasu. Wymagają jednak regularnej wymiany baterii.

Zegarki mechaniczne z naciągiem manualnym wymagają nieco więcej zabiegów – systematycznego nakręcania i regularnego serwisowania. Są jednak bardziej prestiżowe. Mówi się, że „mają duszę”.

Zegarki z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej – jeśli tylko regularnie królują na naszym nadgarstku – również są niemal bezobsługowe. Wymagają jednak serwisowania.

Obecnie można kupić również modele solarne.

5. Wybierz odpowiednie szkło

Kolejną sprawą jest również wybór szkła i jego odporność na uszkodzenia oraz zarysowania.

Najczęściej spotykane i dostępne są dwa rodzaje szkieł w zegarkach:

– szkła szafirowe – o wysokiej trwałości na zarysowania (zarysować może go jedynie diament) i wyższej cenie,
– szkła mineralne – tańsze. Najczęściej stosowane w zegarkach sportowych i modowych.

6. Pasek czy bransoleta?

Szerokość paska lub bransolety dopasowujemy do nadgarstka. Właścicielki tych szczuplejszych nadgarstków znaczniej lepiej prezentują się w tych najcieńszych bransoletach, podczas gdy panie z masywniejszymi, mogą pokusić się o obszerniejsze rozwiązania.

Ciekawym pomysłem może okazać się stalowa bransoleta typu mesh, która bardzo dobrze dopasowuje się do nadgarstka. Znakomicie wygląda zarówno z elegancką ołówkową spódnicą, jak i zwiewną kwiatową sukienką.

7. Jakie funkcje wybrać?

Przy określaniu zegarka idealnego dla nas należy się zastanowić, jakie funkcje będą przydatne w codziennym użytkowaniu.

Czy potrzebujesz precyzyjnego stopera? Jeśli odpowiedź brzmi: „tak”, koniecznie wybierz chronograf. Tarcza takiego zegarka jest nieco bardziej rozbudowana ze względu na małe subtarcze.

Niektóre czasomierze posiadają również datownik, który wskazuje aktualny dzień miesiąca i/lub tygodnia.

Większość czasomierzy jest wodoodporna, więc nie straszne im są drobne zachlapania. Jeśli jednak potrzebujemy wyższej klasy wodoszczelności, to dokładniej się przyjrzyjmy deklaracjom producenta przy konkretnym modelu.

8. Najważniejsze – dobierz zegarek do swojego stylu!

W gąszczu tych przydatnych informacji, pamiętajmy jednak, że najważniejszą rzeczą jest dobranie zegarka do naszego stylu! Czasomierz wyraża Twoją osobowość. To kim jesteś.

Przy wyborze najlepszego zegarka na co dzień warto znaleźć złoty środek pomiędzy wyglądem, funkcjonalnością, jakością a ceną. Postawmy na znane, sprawdzone firmy. Przed zakupem zwróć uwagę na wyżej opisane techniczne szczegóły, tak, aby nie pominąć żadnego kluczowego aspektu. Podstawową sprawą jest bowiem maksymalny komfort użytkowania.

Zdjęcia: Pexels.com, Pixabay.com

Karolina Kamińska – Lipińska

Jakie Wy zegarki nosicie na co dzień?