Elegancki zegarek o nienagannym designie precyzyjnie odmierzający czas to wyznacznik dobrego stylu, gustu i klasy. Powszechnie, taka definicja przywodzi w pierwszej kolejności na myśl zegarki szwajcarskiej produkcji. Rzeczywiście, przez długi czas należały one do najbardziej pożądanych. Jednak na naszym rodzimym, polskim gruncie powstają czasomierze godne nie tylko zainteresowania, lecz także zakupu. Dlatego warto przyjrzeć się im nieco bliżej.

Zegarki polskich producentów

Istnieje obiegowa opinia, że klasę mężczyzny (przynajmniej na pierwszy rzut oka) wyznacza to, jakie obuwie nosi i jaki zegarek jest na jego nadgarstku. Zegarki polskiej produkcji – choć nadal pozostają trochę w cieniu tych produkowanych przez wiodące firmy – to czasomierze, w których wytworzenie polskie firmy zegarmistrzowskie na pewno włożyły całe serce, uwagę i doświadczenie. Inwestycja w taki zegarek jest opłacalna, zwłaszcza jeśli zależy nam na elegancji i niezawodności.

Zegarki polskich producentów nie tylko przyciągają uwagę, ale są wytworem prawdziwego kunsztu zegarmistrzostwa.

Polska myśl zegarmistrzowska

Jeśli chcielibyśmy znaleźć polską myśl zegarmistrzowską, która miała wpływ na światową produkcję zegarków, musielibyśmy cofnąć się do XIX wieku.

Wtedy to pewien Polak – Antoni Patek – po upadku powstania listopadowego wyemigrował najpierw do Francji, a następnie do Genewy w Szwajcarii. I właśnie tam skupił się na sztuce zegarmistrzowskiej. Gdy napotkał na swej drodze zegarmistrza Franciszka Czapka (Polaka czeskiego pochodzenia) otworzył wraz z nim manufakturę zegarków artystycznych. Po zawodowym rozstaniu się z Czapkiem, Patek wraz z francuskim zegarmistrzem Adrienem Phillipem otworzyli firmę, której celem była produkcja najlepszych zegarków na świecie. Słowo się rzekło, a Patek Phillipe (obecnie Patek Phillipe & Co.) do tej pory jest cenioną marką.

Trzeba jeszcze dodać, że do powstania firmy swoją rękę przyłożył także inny polski zegarmistrz – Wincenty Gostkowski.

Historia historią, jednak czas ma to do siebie, że nieubłagalnie mija, a wskazówki zegara odmierzają kolejne godziny.

Wróćmy więc do współczesności: jak dziś wygląda na rynku polskim produkcja zegarków?

Jakie zegarki polskich producentów są godne uwagi?

Otóż także i dziś w XXI wieku polscy producenci zegarków mają się czym pochwalić.

W dalszej części tekstu niezbite dowody potwierdzające ten fakt – ranking 10 najbardziej eleganckich męskich zegarków polskich producentów.

10 najbardziej eleganckich zegarków polskich producentów

1. Model „Zawisza Czarny” marki Polpora

To jeden z tych zegarków, który może się mężczyznom podobać, albo i nie, ale na pewno nie można przejść obok niego obojętnie.

Ten rycerski, polski zegarek cechuje oryginalny design. Czarna tarcza zegarka, a niej kontrastujący element w postaci herbu rycerza to elementy, które przyciągają wzrok.

Ciekawym rozwiązaniem jest też wkomponowanie w tarczę czasomierza dwóch dysków (dostępne dwie wersje kolorystyczne), z których jeden pełni funkcję datownika, a drugi sekundnika. Design zegarka podkreślają też indeksy godzinowe (w kształcie srebrnych trójkątów) nawiązujące do rycerskiej kopii. Całości dopełnia skórzany czarny pasek. Czasomierz posiada również odporne na zarysowania szafirowe szkło z powłoką antyrefleksyjną.

Polski producent zegarków Polpora zadbał o to, co najważniejsze. Zegarek działa w oparciu o mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej. Wytrzymałość zapewniają okrągła koperta wykonana ze stali szlachetnej oraz wodoszczelność klasy 5 ATM.

Więc… tarcza na nadgarstek i do boju!

2. Model „Dragon” marki G. Gerlach

Ten polski zegarek oddaje hołd dragonom, czyli formacji kawalerii (dekiel zegarka przedstawia właśnie patrol dragonów).

Zegarek polskiej produkcji o bardzo klasycznym wyglądzie dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych jeśli chodzi o tarczę (czarna i biała). Cienka koperta zegarka sprawia, że czasomierz znakomicie sprawdzi się jako zegarek garniturowy.

Drapieżności zegarkowi – jak na smoka czy też kawalerzystę przystało – na pewno dodaje skórzany pasek o fakturze skóry aligatora.

Klasyczny wygląd bez wątpienia podkreślają proste złocone indeksy godzinowe, na których końcach znajdują się punkty z substancji fluorescencyjnej. Wskazówki także są wypełnione masą fluorescencyjną.

Datownik ma formę klasyczną – okienko wycięte w tarczy zegarka. Koperta została wykonana ze stali chirurgicznej, dzięki czemu zegarek jest odpowiedni dla alergików. Dragon posiada mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej.

Polski producent zegarków zadbał również o szafirowe szkło – wytrzymałe i odporne na zarysowania – i wodoszczelność klasy 10 ATM.

3. Xicorr model FSO M20.01

Coś dla fanów stylu retro w nowoczesnym wydaniu.

Już sama nazwa polskiego producenta czasomierzy nawiązuje do określenia zegarka używanego dawniej na warszawskiej Pradze (tam też mieści się siedziba firmy) – „sikor”.

FSO M20.01 to – jak prawie wszystkie zegarki tej polskiej formy zegarmistrzowskiej – nawiązanie do polskiej motoryzacji. Opisywany model to ukłon w stronę stylistyki zegarów z samochodu FSO Warszawa M20. Zaś datownik umieszczony dość nietypowo na dole tarczy może przywodzić na myśl licznik tankowanego paliwa na dawnych dystrybutorach. Koperta zegarka jest wykonana ze stali szlachetnej i ma szafirowe szkło. Godziny na tarczy to cyfry arabskie, a wskazówki są pokryte masą luminescencyjną.

Ten polski zegarek to także wodoszczelność klasy 100 m. Co ciekawe, do zegarka są dołączone dwa paski – jeden wykonany ze skóry naturalnej, a drugi kauczukowo-silikonowy.

Polskie zegarki marki Xicorr to elegancja przełamana nutą nonszalancji – w sam raz dla mężczyzn, którzy cenią sobie oryginalność.

4. Leon Prokop model Apolonia Pearl

Leon Prokop to polska forma zegarmistrzowska specjalizująca się w produkcji zegarków na zamówienie.

Apolonia Pearl to jeden z zegarków nie tylko o intrygującej nazwie, lecz także i wyglądzie. Zapewne źródłem nazwy była tarcza wykonana z masy perłowej, zaś „imię” czasomierza to nazwa użytej na tarczy zegarka i grawerunku czcionki.

To zegarek, w którym zachwyca dosłownie wszystko – począwszy od wspomnianej czcionki (użytej także do oznaczenia godzin), a skończywszy na samej kopercie (wykonanej ze stali chirurgicznej) i koronce.

Polski producent zegarków zadbał także o szafirowe szkło i wnętrze zegarka, które stanowi szwajcarski mechanizm kwarcowy. Na stronie producenta jest możliwość personalizacji zegarka: wyboru koperty, rodzaju i typu wskazówek oraz indywidualnego grawerunku. Ta ostatnia możliwość sprawia, że Apolonia Pearl może być doskonałym prezentem upamiętniającym ważne chwile.
Z tym zegarkiem na pewno płynie przyjemniej.

5. Vratislavia Conceptum, model Architect Automatic

Architect Automatic to zegarek polskiej produkcji dla wszystkich mężczyzn doceniających casualową elegancję w minimalistycznym wydaniu. Mniej, znaczy więcej.

To klasyczny zegarek o trzech wskazówkach i datowniku umieszczonym w okienku.

Tarcza jest biało-szara, a na niej znajdują się niebieskie indeksy – każda niebieska wskazówka porusza się po własnym pierścieniu, co stwarza wizualną harmonię, która jest przecież jednym z filarów modernizmu. Ten polski zegarek z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej posiada także tarczę, którą chroni szafirowe szkło.

Uwagę zwraca też grawer na deklu zegarka – przywodzący na myśl człowieka Leonarda da Vinci. Jak więc widać, polska marka zegarmistrzowska sięgnęła przy produkcji zegarków do mistrzowskich i ponadczasowych koncepcji, a to chyba najlepsza rekomendacja.

6. Balticus, Gwiezdny Pył

Model „Gwiezdny Pył” marki Balticus polskiego producenta zegarków z Trójmiasta to zegarek o nieziemskim wręcz wyglądzie.

Pierwsze co zwraca uwagę to unikalny design dotyczący wykonanej z niebieskiego awenturynu tarczy, dzięki czemu uzyskano właśnie wizualny efekt gwiezdnego pyłu.

Ten polski zegarek to kawałek rozgwieżdżonego nieba na nadgarstku – gwiezdny design jest dopełniony przez grawer na deklu zegarka. Polerowane indeksy o ciekawej geometrii nadają tarczy elegancji, podobnie jak wskazówki, które nawiązują do nich kształtem (są fluorescencyjne), przez co całość jest bardzo harmonijna.

Elementem przełamującym cały design jest sekundnik zakończony grotem.

Koperta zegarka jest kanciasta z dużą liczbą przełamań – koperta właściwa jest ośmiokątem, zaś luneta jest dwunastokątna. Takie rozwiązanie oraz regulowana metalowa bransoleta nadają zegarkowi pewnej masywności, ale nadal pozostaje on zegarkiem eleganckim. Zegarek jest dostępny w wersji z datownikiem lub bez.

7. Błonie, Błonie Klasyczne Zodiak 3

Pozostańmy w sferze niebieskiej, a to za sprawą zegarka Zodiak 3 z serii Błonie Klasyczne.

Zegarek polskiej marki to klasyka sama w sobie i pożądany styl retro.

Stylistyką bezpośrednio nawiązuje do zegarków produkowanych w latach 50. i 60. ubiegłego wieku przez ZMP Błonie.

Jest na co polować, gdyż te polskie zegarki są produkowane w liczbie kilkunastu sztuk rocznie – więc oryginalność mamy zapewnioną (i to za przystępną cenę). Już sama granatowa tarcza podzielona liniami na 12 równych części – co ma być nawiązaniem do podziału na 12 znaków zodiaku – stanowi ascetyczny, ale chwytający za oko element. To zegarek o cienkiej kopercie, więc kwalifikuje się jako zegarek garniturowy.

Dekiel zegarka to także gratka dla fanów historycznych zegarków – znajduje się na nim fragment pierwotnego napisu „Zodiak”. Zaś co do parametrów technicznych – Zodiak 3 posiada mechanizm kwarcowy i wodoszczelność klasy 3ATM.

8. Plantwear, Raw Double Stone Heban

Dziś elegancja pozostaje często w zgodzie z naturą. Do takiego wniosku doszedł też polski producent zegarków Plantwear, wypuszczając na rynek czarny jak heban zegarek, a czerń to przecież kwintesencja elegancji.

Model o nazwie Raw Double Stone Heban to przykład takiej fuzji. Dążenie do wykorzystania naturalnych materiałów, takich jak kamień (tarcza) i naturalny heban (koperta) powodują, że to zegarek godny uwagi.

Oszczędny w formie.

Przypadnie do gustu miłośnikom niebanalnej elegancji. Szykowności zegarkowi polskiej produkcji na pewno dodaje także skórzany pasek. Plantwear to polska marka zegarków wytwarzająca czasomierze ręcznie. Dzięki temu, że zegarek posiada mechanizm kwarcowy, jest on przystępny cenowo.

9. Neat, SLIM 43NO93

Kolejna polska marka zegarków lubująca się w naturze to Neat.

Tytułowy model zegarka odznacza się prostotą, która jest przecież kwintesencją elegancji, i – jak w przypadku poprzednika – wykorzystaniem naturalnych materiałów.

Okrągła i cienka koperta zegarka (godna zegarka garniturowego) została wykonana z orzecha amerykańskiego, co zapewnia jej oryginalną barwę (ciekawe jest również usłojenie tego drzewa).

Do produkcji tarczy użyto zaś drewna tulipanowca. Inaczej niż Planwear, Neat postanowił dodać nieco blichtru tarczy zegarka, umieszczając na niej złote wskazówki i takie też cyfry oraz indeksy godzinowe. Tutaj także jest wykorzystany mechanizm kwarcowy marki i szkło mineralne.

10. Miugo, MIU

Miugo to polski producent eleganckich męskich zegarków (jak widać z rankingu niejedyny, ale mówimy przecież o eleganckich męskich zegarkach), który postawił na minimalizm. Tak też jest w przypadku modelu MIU. Złota nienachalna koperta, takie też wskazówki i indeksy w połączeniu z czernią tarczy tworzą elegancką całość.

MIU to zegarek bez dodatkowych komplikacji wskazujący jedynie płynące godziny – jest więc czasomierzem klasycznym. Koperta została wykonana ze stali nierdzewnej, a serce zegarka to mechanizm kwarcowy. Całości dopełnia skórzany pasek wykonany ze skóry naturalnej.

….

Eleganckie męskie zegarki rodem z Polski to czasomierze, które bardzo dużo czerpią z klasyki polskiego zegarmistrzostwa, jeśli chodzi o design. Nietrudno też zauważyć, że większość producentów nawiązuje też do szeroko pojętej polskiej historii (postacie historyczne) i do tego, co dziś może wzbudzać sentyment.

Taka perspektywa staje się więc niejako znakiem rozpoznawczym współczesnego polskiego zegarmistrzostwa. Jedno jest pewne – elegancja pozostaje ponadczasowa, a w przypadku polskich marek zegarków – dzięki rozpiętości cenowej – dostępna jest dla każdego.

Izabela Karolak