W dobie nostalgii za przeszłością wiele marek zegarkowych decyduje się na reedycje swoich historycznych modeli lub tworzenie nowych w stylistyce vintage. Nie inaczej jest w przypadku jednej z najpopularniejszych marek zegarkowych w Polsce, czyli szwajcarskiej marki Atlantic.

Prezentowany dziś zegarek jest kwintesencją stylu vintage, nie tylko pod względem stylistyki, ale i użytych do jego wykonania materiałów.

Styl retro w ponadczasowej formie

Już po pierwszym spojrzeniu na zegarek Atlantic Seagold 14K Limited Edition można stwierdzić, że jest to model na wskroś klasyczny, ale wcale nie oznacza to, że jest „nudny”.

Koperta tego modelu ma średnicę 40 mm. Sam jej kształt jest bardzo stonowany i od razu widzimy, że nie ma tam żadnych zbędnych ozdobników, a jej budowa jest bardzo dobrze przemyślana. Najważniejszym elementem jest sam materiał z którego koperta została wykonana, czyli 14-karatowe złoto.

Materiał ten jest dość charakterystyczny dla zegarków pochodzących z lat 50. XX wieku. Bardzo atrakcyjny jest ciepły odcień użytego złota. Pogłębia on wrażenie zegarka retro.

Koperta ma klasyczny okrągły kształt. Zastosowano przy niej łagodnie schodzące w dół uszy, dzięki czemu obudowa zegarka jest bardziej płaska. Obła luneta została skonstruowana tak, aby jak najbardziej odsłaniać tarczę, więc jej wielkość możemy poznać dopiero patrząc na zegarek od boku.

Dodatkowo pierścień został wyszlifowany na połysk co zdecydowanie pozytywnie wpływa na prezentację.

Kolejnym elementem odwołującym się do stylistyki vintage jest zastosowana koronka, czyli cebulka spłaszczona od zewnętrznej strony. Jest to chyba jednej z najwygodniejszych w użytkowaniu kształtów koronek.

Podobnie jak koperta, ze złota został wykonany również przeszklony dekiel. Na elemencie wykonanym ze złota zostały wygrawerowane podstawowe informacje o tym limitowanym modelu.

Niezawodny mechanizm

W zegarku Atlantic Seagold 14K Limited Edition został zastosowany sprawdzony mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny, Sellita SW261-1 łożyskowany na 31 kamieniach z 31- godzinną rezerwą chodu.

Mechanizm ten ma funkcję dodatkową w postaci tzw. “małej sekundy”, czyli oddzielony sekundnik pracujący na małej tarczy.

Tarcza w różnych odcieniach złota

Tarcza oraz jej elementy chronione są szkłem szafirowym. Dzięki budowie zegarka jest ona duża i bardzo czytelna.

Możemy podzielić ją na kilka obszarów.

Patrząc na nią w pierwszej kolejności możemy zauważyć podział na zewnętrzną i wewnętrzną część. Jest to spowodowane zastosowaniem różnych szlifów. Na zewnętrznej części zastosowano szlif okrągły natomiast w wewnętrznej części tarczy użyto szlifu pionowego.

W zestawieniu mamy wrażenie, że poszczególne obszary mają inne kolory, co jest tylko grą światła, a cała tarcza jest w odcieniu złota, który jest jaśniejszy niż ten zastosowany w kopercie.

Wydawać by się mogło, że zastosowanie jednego koloru w całym zegarku może być nieco nudne, monotonne. Nic jednak bardziej mylnego. Odpowiednie balansowanie odcieniami powoduje, że na ten zegarek patrzy się z prawdziwą przyjemnością.

W modelu tym zastosowano nakładane indeksy w kolorze złotym, odpowiadającym kolorowi koperty. Godziny: 12., 3., 6. oraz 9. oznaczono cyframi arabskimi. Natomiast reszta znaczników kształtem odpowiadają zastosowanym wskazówką dauphine.

Wcześniej wspomniana tarcza wskazań małej sekundy, czyli po prostu sekundnik, została klasycznie umieszczona nad godziną 6. Nadrukowano na niej skalę sekundową w postaci czarnych kresek co 5 sekund. W przeciwieństwie do wskazówek godzinowej i minutowej ta zastosowana w sekundniku jest bardzo prosta.

Nad subtarczą sekundnika nadrukowano napis “Automatic”. Poniżej godziny 12. nadrukowano historyczne logo marki Atlantic oraz nazwę kolekcji.

Idealny do garnituru, ale nie tylko

Biorąc pod uwagę stylistykę prezentowanego zegarka możemy określić go jako typowy zegarek garniturowy.

Koperta o stonowanych rozmiarach idealnie wejdzie pod mankiet koszuli. Dodatkowo zegarek został wyposażony w klasyczny pasek w kolorze czarnym wykonany z włoskiej skóry imitującej skórę krokodyla.

Co istotne – zostało zastosowane zapięcie motylkowe, co jest wielkim plusem. W znacznym stopniu ograniczamy w ten sposób zużycie paska i możemy przedłużyć jego żywotność.

Jak wspomniałem wcześniej, opisywany Atlantic spełnia wszelkie warunki, aby zostać określony „garniturowym”. Cechy te nie wpływają jednak na jego uniwersalność.

Jeśli jesteśmy fanami smart casualu na co dzień model ten na pewno spełni swoje zadanie i jeżeli lubimy zwracać na siebie uwagę to odpowiednie wyeksponowanie zegarka Atlantic Seagold 14K Limited Edition na pewno przyciągnie do niego wzrok.

Atlantic Seagold 14K Limited Edition- dostępność i cena

Zaprezentowany model Atlantic Seagold Automastic 14K Limited Edition jest przykładem jak można stworzyć ponadczasowy zegarek mechaniczny, a jednocześnie model, który nie pozostawia wątpliwości do jakiej stylistyki się odnosi.

Atlantic Seagold 14K Limited Edition – specyfikacja techniczna:

Referencja: 96740.65.35
Kolekcja: Seagold
Styl: elegancki
Materiał koperty: 14K złoto
Mechanizm: z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej Sellita SW261-1
Rodzaj szkła: szafirowe
Pasek: czarny, z włoskiej skóry
Płeć: męski
Odczyt: analogowy
Szerokość koperty: 40 mm
Wysokość koperty: 11 mm
Wodoodporność: 30 m (3 Bar)
Kolor tarczy: złoty
Limitacja: 188 sztuk

Zegarek został wyceniony na kwotę 16 995 złotych.

Nie jest to kwota mała, ale jak za zegarek limitowany do bardzo małej liczby 188 sztuk oraz posiadający kopertą ze złota już tak duża się nie wydaje. Zegarek dostępny jest w oficjalnej dystrybucji marki Atlantic. Każdy, kto poszukuje zegarka klasycznego, ale jednocześnie nietuzinkowego powinien zainteresować się tym modelem.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Atlantic znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tuAtlantic

Mateusz Pycia